ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

افغانستان: کاهش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در پی آتش‌بس با طالبان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید در آتش‌بس سه روز عید فطر روزانه تنها شش غیرنظامی در سراسر کشور کشته و زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که در سه روز آتش‌بس با طالبان شمار تلفات غیرنظامیان حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

بزرگ‌ کنید
توافقنامه صلح طالبان و ایالات متحده آمریکا - (عکس از by WAKIL KOHSAR / AFP)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان چهارشنبه ۷ خرداد / ۲۷ مه در اطلاعیه‌ای از نتایج مثبت آتش‌بس سه روزه با گروه طالبان خبر داد. این کمیسیون گفته است در سه روز اخیر روزانه شش غیرنظامی در سراسر کشور کشته و زخمی شده‌اند، در حالی که در ماه رمضان به‌طور میانگین روزانه ۳۰ غیرنظامی کشته و زخمی می‌شدند. بدین ترتیب نزدیک به ۸۰ درصد از تلفات غیرنظامیان کاهش یافته است.

طالبان شامگاه شنبه ۳ خرداد / ۲۳ مه اعلام کردند که به‌مناسبت عید فطر سه روز آتش‌بس می‌کنند. رهبران طالبان به نیروهایشان دستور دادند تا در این سه روز عید از حالت تهاجمی به تدافعی درآیند و علیه مواضع نیروهای امنیتی اقدام نکنند و در مناطق تحت حاکمیت دولت افغانستان حضور نیابند.

در فردای این اقدام محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت برای آزادی زندانیان طالب «اقدامات جدی و سریع» انجام خواهد شد. کابل به این امید که طالبان آتش‌بس سه روزه سراسری را تمدید کنند، آزادی ۹۰۰ زندانی طالب را بعد از ظهر سه‌شنبه ۶ خرداد / ۲۶ مه آغاز کرد.

به‌گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سه روز آتش‌بس، دو حمله راکتی در ولایت‌های غزنی و لغمان و یک انفجار مین در قندهار ثبت شده است. در این رویدادها، شش نفر کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند که در میان کشته‌شدگان یک کودک و یک زن و در میان زخمی‌ها سه زن و هشت کودک دیده می‌شوند.

این کمیسیون تلفات غیرنظامیان در هر شرایطی را غیرقابل قبول خواند و از طرف‌های جنگ خواست تا به اصل آسیب نرساندن به غیرنظامیان پایبند باشند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همچنین خواستار تمدید آتش‌بس میان طالبان و دولت افغانستان شد.

تا کنون چندین کشور و نهاد بین‌المللی و دولت افغانستان خواهان تمدید آتش‌بس از سوی طالبان شده‌اند، اما طالبان این خواست را بی‌پاسخ گذاشته است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.