Share

ایرج ادیب‌زاده – شانس رفتن تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با شکست تحقیرآمیز در خاک خود برابر ازبکستان؛ کشوری که تاکنون برابر ایران پیروز نشده بود، بسیار کم شد.
این سومین شکست برای فوتبال ایران در ظرف یک هفته‌ی اخیر بود پس از شکست و حذف تیم ملی فوتبال جوانان ایران در قهرمانی آسیا در امارات؛ که ایران را از راه یافتن به جام جهانی جوانان هم محروم کرد.

سایت‌های ایران هفته‌ی گذشته را هفته‌ی سیاه فوتبال ایران لقب دادند. دکتر احمد طوسی استاد دانشگاه در شمال کالیفرنیا و مربی پیشین تیم ملی ایران و باشگاه صنعت نفت آبادان، نبود فکر و برنامه ریزی و حضور رهبران نالایق در فوتبال ایران را دلایل این شکست‌های پی در پی می‌داند.

طوسی به میکروفن زمانه می‌گوید: وضعیت ورزش و فوتبال ایران نمی‌تواند از وضعیت خطرناک اقتصادی؛ وضعیت ناهنجار اجتماعی و سیاسی و حقوق بشر در این کشور جدا باشد.

مهدی عمیدی کوهنورد با سابقه‌ی ایرانی که به تنهایی و بدون کپسول اکسیژن به قله‌های حماسی اورست و لوتسه – بالای هشت هزار متر – صعود کرده یک ماه پیش برای صعود به قله‌ی «مون بلان» در کوههای آلپ فرانسه حرکت کرده؛ در ارتفاعات سه هزار و دویست متری و در پناهگاه «نت روس» دو کوهنورد لهستانی او را دیده‌اند اما از آن پس خبری از او نیست پلیس امداد از راه زمین و هوا مسیرهای احتمالی مهدی عمیدی را دنبال کرده‌اند اما نشانه‌ای از زنده بودن او نیافته‌اند.

فوتبال در کشورهای دیگر، برپایی قهرمانی جهان کاراته در پاریس و حضور یک پدیده‌ی ایرانی در آن، و ناپدید شدن یک کوهنورد برجسته‌ی ایرانی در مون بلان فرانسه از دیگر قسمت‌های زمانه‌ی ورزش این هفته است.

در بخش پایانی مجله‌ی ورزشی این هفته‌ی «زمانه‌ی ورزش» خبری متفاوت داریم از پول پارو کردن تنیس بازان بر‌تر جهان حتی در فصل استراحت آن‌ها.

 

فایل صوتی برنامه «زمانه‌ی ورزش» این هفته را اینجا گوش کنید:

Share