ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ترامپ دو بار از ایران تشکر کرد

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به آزادی مایکل وایت نوشت: «ما الان بیش از ۴۰ نفر از گروگان‌ها و زندانیان را به خانه برگردانده‌ایم. ممنونم ایران. این نشان می‌دهد توافق ممکن است.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بامداد جمعه ۵ ژوئن/۱۵ خرداد از ایران به خاطر آزادی مایکل وایت تشکر کرد.

بزرگ‌ کنید
دونالد ترامپ ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

مایکل وایت که از ژوئیه سال گذشته میلادی در ایران در بازداشت است، به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی و انتشار عکس خصوصی به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود. ایران پنجشنبه ۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد مایکل وایت را در ازای آزادی مجید طاهری آزاد کرد. طاهری به جرم نقض قوانین یکجانبه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا به تحمل ۱۶ ماه حبس محکوم شده بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا چند ساعت بعد از اعلام خبر آزادی مایکل وایت در پیامی در توئیتر نوشت:

«همین الان تماس تلفنی با گروگان آمریکایی مایکل وایت را قطع کردم. او بعد از آزادی از ایران اکنون در زوریخ است. اندکی دیگر سوار یک هواپیمای آمریکایی می‌شود و به خانه می‌‌آید... به ایالات متحده!»

پرزیدنت ترامپ در ادامه این پیام نوشت:

«ما الان بیش از ۴۰ نفر از گروگان‌ها و زندانیان را بعد از به قدرت رسیدن من به خانه برگردانده‌ایم. ممنونم ایران. این نشان می‌دهد توافق ممکن است.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس ساعتی بعد برای برای دوم از ایران تشکر کرد. ترامپ نوشت:

«بسیار عالی است که مایکل به خانه بازگشته است. تازه رسیده است. بسیار هیجان‌انگیز است. ایران متشکریم. برای انجام آن توافق بزرگ، تا بعد از انتخابات صبر نکنید. من پیروز می‌شوم. الان شما توافق بهتری انجام می‌دهید.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

تقش آفرینی سوئیس و فرماندار سابق آمریکایی

وزارت خارجه سوئیس روز گذشته در بیانیه‌ای نقش‌آفرینی در مبادله زندانی میان ایران و آمریکا را تأیید کرد. با این حال هم ایران و هم آمریکا اعلام کرده‌اند تبادل زندانی بین دو کشور انجام نشده است.

پنجشنبه شب محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اما تأیید کرد آمریکا موافقت کرده در ازای آزادی مایکل وایت یکی از شهروندان ایران را آزاد کند. ظریف در توئیتر نوشت:

«خرسندم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده‌هایشان ملحق می‌شوند (...) نیازی به دست‌چین کردن نیست. گروگان‌های ایرانی بازداشت‌شده در آمریکا باید به خانه برگردند.»

بیل ریچاردسون که در فاصله  بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ فرماندار ایالت «نیومکزیکو» بود اعلام کرد که در مذاکرات فشرده با محمد جواد ظریف و مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل توافق بر سر آزادی مایکل وایت حاصل شد. مرکز ریچاردسون با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات بین طرفین به سبب بالا بودن تنش بین دو کشور در ماه‌های اخیر پیچیده بود. در این بیانیه از دولت قطر هم به خاطر همکاری برای آزادی مایکل وایت تشکر شده است.

به‌جز مایکل وایت، دست‌کم سه آمریکایی دیگر در ایران در بازداشت هستند. باقر نمازی، آمریکایی ایرانی‌تبار، و پسرش سیامک، و شیو وانگ، آمریکایی چینی‌تبار، در بازداشتند. سرنوشت یک آمریکایی دیگر به نام رابرت لوینسون نیز پس از سفر به ایران در سال ۲۰۰۷ میلادی همچنان نامعلوم است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • وطن پرست

    خخخ ترامپ قبلا تهدید کرده بود الان تشکر کرده بعدا التماس میکنه