Share

آژانس بین المللی انرژی اتمی، مستقر در شهر وین اتریش با انتشار گزارشی محرمانه از فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرد که میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تقریبا به هشت برابر حد مجاز رسیده است.

تاسیسات هسته‌ای ایران – سازمان انرژی اتمی

در این گزارش که روز جمعه ششم ژوئن/ ۱۶ خردادماه، در اختیار کشورهای عضو شورای حکام قرار گرفته، آمده است که ایران با نقض محدودیت‌ها در توافق هسته‌ای برجام، میزان اورانیوم غنی شده خود را تا روز ۲۰ ماه می/ ۳۱ اردیبهشت‌ماه، به ۱۵۷۱.۶ کیلوگرم رسانده است.

طبق اعلام آژانس، ۱۰۸۵ کیلوگرم از ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در سطح ۳,۵ درصد یا بالاتر است که این رقم بسیار بیشتر از سطح تعیین‌شده در برجام (۲۰۲,۸ کیلوگرم) است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از این و روز ۱۹ فوریه ۲۰۲۰/ ۳۰ بهمن ۹۸ در گزارش دیگری اعلام کرده بود که ایران ذخایر غنی شده اورانیوم خود را به ۱۰۲۰,۹ کیلوگرم رسانده است.

انتشار گزارش تاره از سوی آژانس در حالی است که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، روز ۱۷ تیرماه ۹۸ اعلام کرده بود که سطح غنای تولید اورانیوم در ایران از مرز ۴,۵ درصد عبور کرده است.

به گفته کمالوندی، غنی‌سازی ۲۰ درصدی و حتی بالاتر نیز از گزینه‌های مطرح «دور سوم» کاهش تعهدات برجامی ایران است.

در گزارش تازه روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی اما تأکید شده است که ایران اکنون به غنی سازی اورانیوم تا سطح ۴,۵ درصد ادامه می‌دهد.

پیش‌تر، شورای‌عالی امنیت ملی ایران روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸‌ با تأیید نقض تعهدات برجامی خود در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح‌شده خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.»

از آغاز خروج آمریکا از توافق‌نامه برجام، مقامات ایران در پنج مرحله با مهلت‌های ۶۰ روزه، پیوسته تعهدات خود در توافق هسته‌ای برجام را نقض کرده‌اند.

طبق توافق اتمی برجام که سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید، ایران اجازه دارد اورانیوم را ۶۷, ۳ درصد تغلیظ کند.

مقامات ایران اما همواره تأکید دارند که سیاست کاهش تعهدات را در واکنش به عملکرد دیگر کشورهای ذینفع در توافق هسته‌ای دنبال می‌کنند و هرگاه سایر طرف‌های برجام به تعهدات‌شان عمل کنند، جمهوری اسلامی نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

هم‌زمان با انتشار گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، در واکنش به انتشار متن گزارش محرمانه این آژانس درباره وضعیت بازرسی‌های هسته‌ای در ایران، اعلام کرد که این اقدام آژانس نقض «محرمانه بودن» بازرسی‌ها از سوی این نهاد بین المللی را نشان می‌دهد.

اولیانوف همچنین با انتشار یک توئیت در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «اطمینان دارم که دبیرخانه آژانس عامل درز اطلاعات از گزارش محرمانه درباره ایران نیست. این مسئولیت بر عهده برخی از کشورهای عضو این سازمان است که به امید اینکه یک فضای ناسالم پیرامون موضوع هسته‌ای ایران ایجاد کنند، این گزارش محرمانه را در اختیار رسانه‌های آمریکایی قرار دادند.»

کاظم غریب آبادی، نماینده دایم ایران در سازمان‌های بین‌المللی وین اما در ماه‌های گذشته و در واکنش به بالاگرفتن انتقادها از غنی‌سازی بیش از حد مجاز اورانیوم توسط ایران گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران در تصمیم خود، مصمم و جدی است و چنانچه خواهان تداوم توافق هسته‌ای هستیم، اعضای باقیمانده این توافق باید بهره‌مندی ایران از منافع برجام را با اتخاذ اقدامات عملی فوری و مناسب و ظرف برنامه زمانی اعلام شده، تضمین کنند.»

بالا رفتن میزان غنی سازی اورانیوم از سوی ایران در ماه‌های اخیر همواره نگرانی‌ها در خصوص دست‌یابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای را افزایش داده است.

در گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما از ایران خواسته شده تا «بلافاصله همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله دسترسی به این تاسیسات را آغاز کند.»

در همین زمینه:

Share