ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سخنگوی وزارت خارجه: مایلیم به مذاکره غیر مستقیم با ایالات متحده ادامه دهیم

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد: ایران مایل است مذاکره با ایالات متحده را برای تبادل زندانیان بیشتر ادامه دهد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد: ایران مایل است مذاکره با ایالات متحده را برای تبادل زندانیان بیشتر ادامه دهد.

ایران و آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه یکشنبه ۱۸ خرداد در مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: «اگر امکان مبادله زندانیان وجود داشته باشد، ما این آمادگی را داریم مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند را آزاد کرده و به کشور بازگردانیم».

موسوی مذاکره با واسطه را تایید و ادعا کرد: مذاکره با ایالات متحده آمریکا برای تبادل زندانیان دو کشور از طریق دولت سوئیس (حافظ منافع ایالات متحده در ایران) انجام شده و «هیچ مذاکره مستقیمی میان جمهوری اسلامی ایران و دولت ایالات متحده انجام نشده است».

او ادعا کرد مبادله زندانیان ایرانی «از بعد انسانی» انجام شده و «اتباع ایران به دلایل واهی و به صورت غیرقانونی در آمریکا به گروگان گرفته شده‌اند». اتهاماتی که به گفته او بر نقض یا دورزدن تحریم‌های آمریکا متمرکز است و جمهوری اسلامی به خاطر «غیرقانونی و بی‌مبنا» بودن تحریم‌ها، این اتهامات را قبول ندارد.

ایران پنجشنبه ۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد مایکل وایت را در ازای آزادی مجید طاهری آزاد کرد. مایکل وایت از ژوئیه سال گذشته میلادی در ایران در بازداشت بود و به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی و انتشار عکس خصوصی به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود. مجید طاهری نیز به جرم نقض قوانین تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران، به تحمل ۱۶ ماه حبس محکوم شده بود.

به‌رغم تاکید عباس موسوی بر مذاکره غیرمستقیم میان مقامات تهران و واشنگتن، او پیشتر خبر ملاقات بیل ریچاردسون، فرماندار سابق ایالت نیومکزیکو با محمدجواد ظریف درباره تبادل زندانیان ایران و آمریکا را تایید کرده و آن را «تلاش‌های انسان‌دوستانه» خوانده بود.

پیش از آن ریچاردسون در توئیتر خود نوشته بود در یک سال گذشته درباره آزادی مایکل‌ وایت با ظریف و مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل دیدار کرده است.

در همین زمینه: https://www.radiozamaneh.com/509736

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.