ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دلار به بالاترین قیمت خود در یک سال اخیر رسید

رئیس بانک مرکزی افزایش قیمت دلار را موقتی خوانده بود اما قیمت ارز در روزهای گذشته مدام بالا رفته است. اکنون قیمت دلار از ۱۸ هزار تومان و قیمت یورو از ۲۰ هزار تومان عبور کرده است.

قیمت دلار از ۱۸ هزار تومان و قیمت یورو از ۲۰ هزار تومان عبور کرد. قیمت سکه نیز ۵۰ هزار تومان افزایش داشت. رئیس بانک مرکزی گفته بود افزایش قیمت دلار موقتی است.

بازار ارز ـ عکس از آرشیو

پنج‌شنبه ۲۲ خرداد قیمت دلار در صرافی‌های زیر نظر بانک مرکزی ایران برای فروش به ۱۸ هزار و ۳۰ تومان رسید که این میزان در نزدیک به یک سال گذشته بی‌سابقه است.

قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها نیز ۲۰ هزار و ۵۳۰ تومان اعلام شده است. یورو روز گذشته ۲۰ هزار ۴۸۵ تومان قیمت داشت.

هر قطعه تمام سکه طلا نیز به ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بالاترین حد خود رسید.

فعالان بازار ارز می‌گویند گرانی اخیر نرخ دلار به دلیل رشد نرخ حواله درهم در بازار امارات عربی متحده بوده است.

برخی از اقتصاددان‌ها، از جمله حسین راغفر می‌گویند، دولت چون با مشکل کسری بودجه مواجه است از طریق فروش گران‌تر ارز در بازار قصد دارد این کسری را جبران کند اما عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی این موضوع را رد می‌کند و بارها گفته است که وضعیت ذخایر ارز ایران به شکل اسکناس مناسب است و رشد قیمت دلار درازمدت نخواهد بود.

روزنامه شهروند گزارش داده است که در روزهای اخیر گروهی از شهروندان پشت در صرافی‌ها صف بسته‌اند تا دلار را به قیمت ارزان‌تر بخرند و در کوچه‌پس‌کوچه‌های میدان فردوسی به قیمت بیشتر به دلال‌ها بفروشند.

بنا به این گزارش، افرادی که در روزهای گذشته اقدام به خرید و فروش دلار کرده‌اند، حداکثر یک‌میلیون و ۳۲۰‌هزار تومان سود برده‌اند.

بانک مرکزی ایران از آبان‌ماه گذشته تاکنون نرخ رسمی عرضه دلار در شبکه صرافی‌های بانکی را بیش از ۵۵ درصد افزایش داده است. این میزان در بازار آزاد پایین‌تر است و در این مدت نرخ آزاد دلار ۵۲ درصد افزایش یافته است.

کارشناسان اقتصادی دلیل مهم افزایش قیمت ارز در شرایط کنونی را کاهش درآمدهای نفتی تحت تأثیرکاهش قیمت نفت از یک سو و تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران از سوی دیگر می‌دانند. بر اساس تازه‌ترین آمار، مجموع صادرات رسمی و غیررسمی نفت ایران به کمتر از ۲۵۰ هزار بشکه در روز سقوط کرده است. در همین حال شیوع بیماری کوویدـ ۱۹ صادرات غیر نفتی ایران که عمدتاً به کشورهای همسایه انجام می‌شود، به‌شدت کاهش داده و در نتیجه ارز حاصل از آن نیز به همان نسبت کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.