Share

روزنامه مغرب ساعاتی پیش از تشکیل جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات اعلام کرد انتشار این روزنامه را تا "اطلاع ثانوی" متوقف می‌کند.

 

روزنامه مغرب چاپ تهران در شماره امروز دوشنبه ششم آذرماه ۱۳۹۱ نوشت: "طرح صفحه  اول روزنامه پنج‌شنبه  دوم آذر «مغرب» باعث به وجود آمدن  کژتابی‌هایی در اذهان مخاطبان روزنامه شده است که گرچه از آن اعلام برائت می‌کنیم اما در راستای احترام به قانون تصمیم گرفتیم تا برگزاری اولین جلسه هیئت نظارت بر مطبوعات و تصمیم این هیئت از ادامه انتشار روزنامه خودداری کنیم."

 

جلسات هیأت نظارت بر مطبوعات ایران معمولا روزهای دوشنبه هر هفته برگزار می‌شود.

 

این روزنامه همچنین در یادداشتی دیگر بابت انتشار طرحی از چهره محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران در شماره پنج‌شنبه، از احمدی‌نژاد و نمایندگان مجلس عذرخواهی کرده است.

 

هفته گذشته روزنامه مغرب در صفحه نخست خود، کاریکاتوری از محمود احمدی‌نژاد را با چهره‌ای خندان منتشر نمود در حالی که پشت تریبون مجلس ایستاده و کاغذی که به‌نطر می‌رسد طرح سئوال نمایندگان از وی باشد را پاره می‌کند.

 

هفته گذشته روزنامه مغرب در صفحه نخست خود، کاریکاتوری از محمود احمدی‌نژاد را  منتشر نمود

در حاشیه این کاریکاتور با تیتر "ختم سئوال"، نوشته شده است، احمدی‌نژاد با حکم حکومتی از پاسخ به مجلس معاف شد.

 

این کاریکاتور به دنبال درخواست آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای توقف طرح سئوال از احمدی‌نژاد در روزنامه مغرب منتشر شد.

 

پدرام پاک‌آیین، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شکایت این وزارتخانه از روزنامه مغرب خبر داده و گفته است کاریکاتور و تیتر یک صفحه نخست (پنج‌شنبه دوم آذرماه) روزنامه مغرب از جمله تخلفات و موضوع شکایت وزارت ارشاد از این روزنامه است.

 

به گفته وی "درج چنین کاریکاتوری در شرایطی که رهبر انقلاب به وحدت و انسجام بین قوای سه گانه کشور تأکید کردند باعث تأسف و بیانگر بی‌توجهی به منافع ملی و تکالیف قانونی است که با شناختی که بنده از هیئت نظارت بر مطبوعات دارم مطمئن هستم از این تخلف چشم‌پوشی نشده و با آن برخورد قاطع می‌شود."

 

روزنامه مغرب از آغاز شهریورماه سال جاری به کیوسک روزنامه‌ها آمد و رویکردی انتقادی نسبت به دولت دارد.

 

پیش از این در دهم مهرماه سال جاری مأموران دادستانی در دفتر روزنامه مغرب حاضر شدند و محمدمهدی امامی، مدیر مسئول این روزنامه را به دلیل آن‌چه که اتهامات غیر مطبوعاتی خواندند، بازداشت کردند.

 

در حالی که گفته می‌شد دلیل این اقدام انتشار عکس بزرگ محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران در صفحه نخست این روزنامه است، غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان ایران این بازداشت را بی ارتباط با این موضوع دانست و گفت: "مدیر مسئول این روزنامه و بعضی از افراد آن به اتهامی غیرمطبوعاتی و بر اساس گزارش یکی از مراجع رسمی ‌تحت تعقیب قرار گرفته‌اند."

 

روزنامه مغرب پیش از این نیز در اعتراض به "فشارها" پنج‌شنبه ۳۰ شهریور منتشر نشد.

 

 

Share