ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ادامه کشتار غیر نظامیان افغانستان همزمان با ادامه مذاکرات دولت و طالبان

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که در جریان حملات طالبان ظرف دو هفته گذشته ۸۹ غیرنظامی کشته و ۱۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. همزمان مذاکرات دولت و طالبان برای آزادی زندانیان ادامه دارد.

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که در جریان حملات طالبان، ظرف دو هفته گذشته ۸۹ غیرنظامی کشته شده‌اند. همزمان مذاکرات دولت و طالبان برای آزادی زندانیان و فراهم کردن شرایط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی ادامه دارد.

بزرگ‌ کنید
طالبان از ابتدای مذاکرات صلح با آمریکا به حمله علیه نیروهای امنیتی افغانستان و مردم این کشور ادامه داده است (عکس از HAMED ZALMY / AFP)

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی شنبه ۲۴ خرداد/ ۱۳ ژوئن در توئیتی نوشت که گرچه دولت افغانستان به تلاش‌هایش برای برقراری صلح شدت بخشیده، طالبان در روزهای عید فطر و پس از آن به حملات خود علیه غیرنظامیان ادامه داده است.

به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان طی دو هفته گذشته، در جریان حملات طالبان ۸۹ غیرنظامی کشته و  ۱۵۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

بیشتر غیرنظامیان در جریان انفجار مین‌های کنار جاده‌ای و حملات طالبان در ۲۹ ولایت افغانستان کشته شده‌اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پنج‌شنبه گذشته در شورای آتلانتیک آمریکا گفته بود که روزانه ۶۰ تا ۷۰ افغان بر اثر خشونت‌ها در این کشور جان خود را از دست می‌دهند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان پیشتر مذاکرات بین‌الافغانی را منوط به کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس دانسته بود.

اما خشونت گروه طالبان علیه غیرنظامیان در حالی ادامه دارد که مقام ‌های افغانستان از آماده شدن تدریجی شرایط برای انجام مذاکرات بین‌الافغانی خبر می‌دهند.

پس از سفر زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان، اشرف غنی در نشست آنلاین شورای آتلانتیک اعلام کرد که دو هزار زندانی طالب از زندان آزاد خواهند شد. حکومت افغانستان تاکنون سه هزار زندانی دیگر طالبان را آزاد کرده است. طالبان نیز اعلام کرده که در صورت آزاد شدن همه پنج هزار زندانی، این گروه در عرض یک هفته آماده انجام مذاکرات بین‌الافغانی است.

در مقابل گروه طالبان نیز تا کنون ۵۵۹ زندانی نیروهای امنیتی را آزاد کرده است، اقدامی که از جانب زلمی خلیل‌زاد مثبت ارزیابی شده و مورد تشویق قرار گرفته است.

گروه طالبان معمولا از اعمال و ادامه خشونت‌ها برای پیشبرد مذاکره بهره می‌برد. این گروه در جریان مذاکرات اولیه با آمریکا نیز در برخی موراد نه تنها از شدت خشونت‌ها نکاست که به حملات خود شدت بخشید.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.