ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کاخ سفید درباره «طرح الحاق» هنوز به تصمیم نرسیده است

گفت‌‌و‌گوها با دولت اسرائیل در این زمینه ادامه دارد. دولت ترامپ از نارضایتی اروپا و تاثیر آن بر مصالحه بر سر برنامه هسته‌ای ایران و از ناخشنودی متحدان عرب نگران است.

کاخ سفید هنوز درباره الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل به تصمیم نرسیده است. گفت‌‌و‌گوها با دولت اسرائیل در این زمینه ادامه دارد. دولت ترامپ از نارضایتی اروپا و تاثیر آن بر مصالحه بر سر برنامه هسته‌ای ایران و از ناخشنودی متحدان عرب نگران است.

بزرگ‌ کنید
یک شهرک یهودی نشین در دست ساخت در کرانه باختری

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس کاخ سفید پنجشنبه ۲۵ ژوئن/ ۵ تیر اعلام کرد مذاکرات با مقامات اسرائیلی برای دست‌یابی به طرحی قابل پذیرش که بتواند به پیشبرد روند صلح بین اسرائیل و فلسطین کمک کند همچنان ادامه دارد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در راه است. آسوشیتدپرس می‌نویسد الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل از یک طرف رأی‌دهندگان اوانجلیست (تبشیری) آمریکایی را خشنود می‌سازد اما از طرف دیگر سبب نارضایتی اعراب و اتحادیه اروپا می‌شود. ممکن است این امر بر مصالحه اروپا با آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تا اکتبر/ مهر سال جاری در شورای امنیت تأثیر بگذارد. برای بررسی جوانب این چالش، دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل و  آوی برکوویتز، نماینده ویژه دونالد ترامپ در روند صلح، برای ادامه مذاکرات با مقامات دولت اسرائیل به آن کشور سفر کرده‌اند.

یک مقام بلندپایه کاخ سفید به آسوشیتدپرس گفت مذاکرات در این زمینه در واشنگتن «سازنده» بوده است و با این حال هنوز دولت ترامپ درباره تایید الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل به تصمیم نرسیده است. دولت نتانیاهو اعلام کرده که قصد دارد تا یکم ژوئیه/ ۱۰ تیر طرح الحاق را به اجرا درآورد. این احتمال وجود دارد که ترامپ با الحاق بخش‌های کمتری از کرانه باختری به خاک اسرائیل موافقت کند.

نگرانی از اقدامات یک‌جانبه اسرائیل

دولت نتانیاهو در نظر دارد در مرحله اول شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری را ضمیمه خاک اسرائیل کند و آنگاه پس از دعوت از تشکیلات خودگردان فلسطین برای شرکت در مذاکرات صلح، بخش‌های دیگری از کرانه باختری را به خاک اسرائیل ملحق کند. این احتمال هم وجود دارد که نتانیاهو که از مخالفت بایدن با الحاق مطلع است، منتظر تصمیم ترامپ نماند و قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کار را یکسره کند.

۱۸۹ نماینده دموکرات کنگره آمریکا پنجشنبه ۲۵ ژوئن/ ۵ تیر با انتشار بیانیه‌ای نسبت به اقدام یک جانبه دولت اسرائیل هشدار دادند و اعلام کردند که چنین اقداماتی مذاکرات صلح و حصول یک توافق پایدار را به خطر می‌اندازد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل از طرح الحاق حمایت می‌کنند. برخی از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره و همچنین جرد کوشنر، داماد ترامپ و معمار طرح موسوم به «معامله قرن» خواهان به تعویق انداختن الحاق‌اند. آن‌ها نگران‌اند که با توجه به مخالفت اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب با طرح الحاق و همچنین با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، الحاق شتابزده بخش‌هایی از کرانه باختری، معامله قرن را به خطر بیندازد.

قرار است به زودی دولت ترامپ بیانیه‌ای صادر کند.

اتحادیه اروپا اعلام کرده که با الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل ممکن است فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.