ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«کوه شب» هرمزگان در محاصره آتش

درختان و مرتع‌های حوالی «کوه شب» در شمال رویدر در هرمزگان در آتشی گسترده می‌سوزند. هنوز مقام‌های دولتی به فکر چاره نیفتاده‌اند و گروه‌های مردمی و فعالان محیط زیست مشغول خاموش‌کردن آتش هستند.

درختان و مرتع‌های حوالی «کوه شب» در شمال شهر رویدر در استان هرمزگان در آتشی گسترده می‌سوزند. هنوز مقام‌های دولتی به فکر چاره نیفتاده‌اند و گروه‌های مردمی و فعالان محیط زیست مشغول خاموش‌کردن آتش هستند.

بزرگ‌ کنید
آتش‌سوزی کوه شب ــ عکس: صبح ساحل

آتش در منطقه «تنگ مادون» در کوه شبِ شهر رویدر از چهارشنبه ۴ تیر آغاز شده است. به گزارش وب‌سایت محلی «صبح ساحل»، حجم وسیعی از درختان طعمه این حریق گسترده شده‌اند.

عبدالسلام جمالی، عضو شورای شهر رویدر جمعه ششم تیر به صبح ساحل گفت که هنوز نهادهای دولتی به فکر اطفای حریق نیفتاده‌اند و نیروهای مردمی در حال خاموش کردن آتش هستند:

« گروههای مردمی از شهر رویدر و روستاهای تابعه هم اکنون برای مهار آتش در منطقه هستند اما بدلیل عدم امکانات کافی و حجم گسترده آتش از عهده خاموش کردن آتش بر نمی‌آیند. این دوستداران محیط زیست خودشان نیز در معرض خطر قرار دارند.»

جمالی از مسئولان استان‌های هرمزگان و فارس خواست که برای خاموش کردن آتش‌سوزی کوه شب تمهیدی بیندیشند.

محبوب دریا، بخشدار رویدر نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری صداوسیمای جمهوری اسلامی تأیید کرد که «بومیان محلی و جوانان حامی محیط زیست» مشغول اطفاء حریق هستند.

به گفته محبوب دریا، از علت حادثه و خسارت ناشی از آن هنوز اطلاعی در دست نیست.

کوه شب یکی از بلندترین کوه‌های جنوب ایران با ارتفاع دو هزار و ۸۸۸ متر است و در شمال شهر رویدر از توابع شهرستان خمیر هرمزگان، در مرز این استان با استان فارس قرار دارد.

این کوه زیستگاه جانوران متنوعی است. از جمله پستانداران کوه شب می‌توان به آهو، بز کوهی، روباه، گراز، کفتار، شغال، جوجه‌تیغی و خرگوش اشاره کرد. در میان پرندگان، کبک، عقاب، شاهین،‌ تیهو، فاخته و بلبل آنجا حضور دارند.

به گزارش کوه ساحل، شکار بی‌رویه بسیاری از این جانوران را در معرض انقراض قرار داده است. آتش‌سوزی‌های فعلی جمعیت شکننده آنها را بیش از پیش در معرض نابودی قرار می‌دهد.

در هفته‌های اخیر جنگل‌ها و مراتع در مناطق مختلفی از ایران گرفتار آتش‌سوزی شده‌اند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • ‏دیروز در اتیوپی مردم در ۱۲ ساعت ۳۵۳ میلیون درخت کاشته‌اند.

    ‏دیروز در اتیوپی مردم در ۱۲ ساعت ۳۵۳ میلیون درخت کاشته‌اند. «میراث‌‌‌ سبز» نام کمپینی است که نخست وزیر این کشور راه انداخته و مردم مشتاقانه به آن پیوسته‌اند. + کشور ما هم، جنگل‌خواری در شمال و غرب کشور هم‌چنان ادامه دارد...

  • "آتش زدن‌ها از سوی سپاه و عوامل رژیم"

    چهار روز از آتش‌سوزی مراتع «کوه‌شب» در مرز مشترک لار و خمیر (هرمزگان) می‌گذرد. بخش خمیر تا کنون ۲۰ هکتار از این مراتع در آتش سوخته است و شماری از فعالان محیط‌زیست رویدر و ساکنین محلی جهت اطفای حریق در منطقه حاضر شدند. کوه شب با ۲ هزار و ۸۸۸ متر از سطح دریا ارتفاع از بلندترین کوه‌های جنوب ایران در شرق لارستان فارس و در مرز هرمزگان قرار دارد و زیستگاه جانورانی مانند آهو، بز کوهی، روباه، خوک، کفتار، شغال، جوجه‌تیغی و خرگوش و پرندگانی مانند کبک، عقاب، شاهین، تیهو، فاخته و بلبل است. مردم بدرست انگشت اتهام این آتش زدن‌ها را بسوی سپاه پاسداران و عوامل رژیم دراز کرده اند. #من_در_ایران_نمیتوانم_نفس_بکشم. کانال #خوزستان_امروز شتبه ٧ تیر ۱٣٩٩ تماس با ما؛ @Tamas_t لینک کانال: @xozestan41