ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سازمان حقوق بشر ایران: جامعه جهانی به ادامه بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی واکنش نشان دهد

سازمان حقوق بشر ایران از وضعیت علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی نخبه بازداشتی ابراز نگرانی کرده و خواستار واکنش سریع و جدی جامعه جهانی در قبال وضعیت آنها شده است.

سازمان حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه ۳۰ ژوئن/ ۱۰ تیر در بیانیه‌ای از وضعیت علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی نخبه بازداشتی ابراز نگرانی کرد و خواستار واکنش سریع و جدی جامعه جهانی در خصوص وضعیت آنها شد.

بزرگ‌ کنید
علی یوسنی و امیرحسین مرادی دو دانشجوی نخبه بازداشت شده

علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجو و از مدال‌آوران مسابقات جهانی المپیاد نجوم، ۸۱ روز پیش با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

سازمان حقوق بشر ایران وضعیت آنها را نگران کننده خوانده و از جامعه جهانی خواسته تا دیر نشده واکنش نشان دهد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، با اشاره به صدور احکام سنگین توسط قوه قضاییه در ماه‌های گذشته، درباره وضعیت این دو دانشجوی بازداشتی می‌گوید:

«با توجه به اتهامات مطرح شده توسط سخنگوی قوه قضاییه در مورد این دو نفر و احکام اعدام اخیر برای معترضان آبان ماه، ما شدیدا نگرانیم که سیستم امنیتی جمهوری اسلامی برای ایجاد ترس بین دانشجویان، علی یونسی و امیرحسین مرادی را نیز بر اساس سناریوهای ساختگی به احکام سنگین محکوم کند. جامعه جهانی، به‌خصوص سازمان ملل و اتحادیه اروپا، باید تا دیر نشده نسبت به وضعیت این دو دانشجو واکنش نشان دهند.»

سازمان حقوق بشر ایران پیش‌تر با اشاره به سابقه طولانی جمهوری اسلامی در اخذ اعتراف‌های اجباری، در مورد احتمال شکنجه و تحت فشار قرار دادن این دو دانشجوی بازداشت شده برای گرفتن اعتراف‌های اجباری نیز هشدار داده بود.

علی یونسی، دانشجوی ۲۰ ساله رشته مهندسی کامپیوتر و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف روز ۲۲ فروردین ‌ماه توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شدند. آنها ۵۹ روز در سلول انفرادی نگهداری شدند. این دو دانشجوی زندانی تاکنون از حق داشتن وکیل برخوردار نبوده‌اند و به جز چند تماس تلفنی، از امکان ملاقات با خانواده نیز محروم هستند. از آخرین تماس علی یونسی با خانواده‌اش حدود دو هفته می گذرد.

۲۶ روز پس از بازداشت این دو دانشجوی نخبه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز ۱۶ اردیبهشت‌ آنها را به داشتن «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق» و «قصد اقدامات خرابکارانه در دوران کرونایی» متهم کرد.

اسماعیلی در تشریح ادعای خود با اشاره به اینکه اعضای خانواده یکی از این دو دانشجو از اعضای سابق سازمان مجاهدین خلق بوده‌اند، گفت:

«این افراد به گروه‌های ضدانقلاب وصل شدند و با گروهک تروریستی منافقین (مجاهدین خلق) ارتباط داشتند و به ‌دنبال اقدامات خرابکارانه در کشور بودند که اقدامات ایذایی انجام دادند و نتوانستند اقدام خاصی انجام دهند.»

رضا یونسی، برادر علی یونسی ۲۲ خرداد در تويیتی از ابتلای برادرش به بیماری کووید-۱۹ در زندان خبر داد.

او به زمانه گفته بود برادرش روز چهارشنبه ۲۱ خرداد در یک تماس تلفنی کوتاه به مادرشان گفته از دو هفته پیش به ویروس کرونا مبتلا شده و وضعیت جسمی خوبی ندارد.

علی یونسی سال ۲۰۱۸ موفق به کسب مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم در چین شد. او همچنین در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ مدال نقره و طلای المپیاد نجوم در ایران را کسب کرد. 

امیرحسین مرادی نیز در سال ۱۳۹۶ موفق به کسب مدال نقره المپیاد نجوم ایران شده بود.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.