ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بانک جهانی: بحران کرونا جمعیت زیر خط فقر افغانستان را به ۷۲ درصد افزایش می‌دهد

بر اساس این گزارش در اثر همه‌گیری ویروس کرونا رشد اقتصادی افغانستان بین ۵,۵ درصد تا ۷,۴ درصد کاهش می‌یابد.

بانک جهانی در گزارشی پیش‌بینی کرده است که میزان جمعیت زیر خط فقر در افغانستان در سال جاری در اثر همه‌‌گیری ویروس کرونا به ۷۲ درصد افزایش می‌یابد.

بزرگ‌ کنید
بانک جهانی: بحران کرونا جمعیت زیر خط فقر افغانستان را به ۷۲ درصد افزایش می‌دهد. دولت افغانستان اولویت را بر حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بگذارد.(عکس:آرشیو)

 گزارش بانک جهانی با عنوان «ایستادگی در برابر طوفان» چهارشنبه ۲۶ تیر منتشر شد. بر اساس این گزارش در اثر همه‌گیری ویروس کرونا رشد اقتصادی افغانستان بین ۵,۵ درصد تا ۷,۴ درصد کاهش می‌یابد. از یک طرف کاهش سطح درآمد خانوارها و از طرف دیگر افزایش قیمت اقلام اساسی سبب می‌شود که تعداد خانوارهایی که در افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند از ۵۵ درصد به ۷۲ درصد افزایش می‌یابد.

بر اساس گزارش بانک جهانی علاوه بر همه‌گیری کرونا، بحران امنیتی، ابهام در میزان و تداوم کمک‌های مالی جامعه جهانی و پیامد‌های احتمالی توافق سیاسی با گروه طالبان نیز بر اقتصاد افغانستان اثرگذار است.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان اعلام کرد کاهش میزان درآمدهای دولت افغانستان سبب شده است تا دستگاه‌های دولتی نتوانند منابع مالی برای حفظ سلامتی مردم و راه‌اندازی برنامه‌های امرار معیشت و تسریع رشد اقتصادی در کشور را تأمین کنند.   

بر اساس گزارش بانک جهانی اعمال محدودیت‌های اجتماعی بر فعالیت‌های اقتصادی صاحبان کسب و کار در افغانستان، به ویژه بر بخش خدمات اثر گذاشته است. در افغانستان کشاورزی اما بر خلاف فعالیت‌‌های صنعتی همچنان رونق دارد.

 بانک جهانی در این گزارش به دولت افغانستان توصیه کرده در اولویت‌بندی بودجه با دقت بیشتری عمل کند و مبنا را بر حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بگذارد.   

در این گزارش بانک جهانی هم‌چنان بر لزوم حمایت پایدار مالی از سوی جامعه جهانی برای افغانستان تاکید کرده است تا از طریق فراهم‌سازی کمک‌های بین‌المللی بخشی از کسری بودجه دولت افغانستان جبران شود.

نهادهای حامی کارگران در افغانستان خبر داده‌اند که ۹ میلیون نفر در پی شیوع کرونا شغل‌شان را از دست داده و به جمعیت افراد بیکار در کشور پیوسته‌اند. میزان بیکاری در افغانستان به علت شیوع کرونا دو برابر شده و جمعیت بیکاران به ۱۸ میلیون نفر رسیده است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.