ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وام ودیعه مسکن برای مستأجران با بهره کلان

روحانی اعلام کرد افرادی که حقوق ثابت دارند و خانواده‌های تحت حمایت در تهران برای ودیعه و اجاره مسکن مبلغ ۵٠ میلیون وام می‌گیرند. اما با بهره ١٣ درصد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی اعلام کرد افرادی که حقوق ثابت دارند و خانواده‌های تحت حمایت در تهران برای ودیعه و اجاره مسکن مبلغ ۵٠ میلیون، در شهر‌های بزرگ ٣٠ میلیون و در شهر‌های کوچک ١۵ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند، اما با سود ١٣ درصد.

بازار مسکن - تهران

بر اساس آخرین سرشماری ۲۵ میلیون خانوار ایرانی وجود دارد که از این جمعیت حدود ۳۷ درصد از خانوارها اجاره‌نشین هستند. از طرف دیگر طبق آمارهای رسمی حدود ۵۰ درصد از خانوارها در کلانشهر تهران در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند. بنا بر گزارشی که مرکز آمار ایران حدود یک ماه قبل منتشر کرد، اجاره‌خانه در ایران بیش از ۳۱ درصد افزایش یافته است. دولت که از سمت مجلس شورای اسلامی تحت فشار قرار گرفته در نخستین اقدام اعلام کرد اجاره‌بها در تهران می‌بایست حداکثر ۲۵ درصد و در شهر‌های بزرگ ۲۰ درصد و در شهر‌های دیگر ۱۵ درصد افزایش داشته باشد. چهارشنبه یکم مرداد، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت:

«دولت برای کسانی که در آغاز زندگی مشترک هستند اقدام دیگری را اجرایی می‌‌کند: دادن ودیعه از طریق بانک به مستاجرین. مستاجرین یک پولی برای اجاره می‌دهند و یک پولی برای ودیعه در نزد مالک می‌سپارند. دولت تصمیم گرفته برای آن‌هایی که دارای حقوق ثابت هستند، کارمند یا کارگر است و حقوق ثابتی دارد و همچنین خانواده‌هایی که تحت حمایت هستند، این خانواده‌ها در تهران برای اجاره‌ای که می‌کنند، ۵۰ میلیون تومان بتوانند از بانک پول بگیرند.»

روحانی در ادامه سخنانش افزود:

«در شهر‌های بزرگ این وام ۳۰ میلیون تومان و در شهر‌های کوچک ۱۵ میلیون تومان می‌شود. سود و بهره این وام ۱۳ درصد است. این‌ها می‌توانند تا ۵۰ میلیون از بانک قرض بگیرند و سود را به بانک پرداخت کنند. پایان کار وقتی اجازه تمام می‌شود اصل پول را به بانک بازگردانند.»

مخاطبان زمانه درباره مشکل مسکن: « استرس، بی‌پناهی و بی‌ارزشی»

مسئله مسکن، نابرابری

«زمانه» در نظرسنجی هفدهم خود که ۲۳ تیر به پایان رسید، از مخاطبان خود در ایران خواست تا تجربه زیسته‌شان از معضل مسکن در این ماه‌های اخیر، همزمان با شدت‌گرفتن بحران اقتصادی را در چند جمله بنویسند. فشار روانی و استرس از یک سو، و حس رهاشدگی از سوی دیگر، در بسیاری از روایت‌های آنها تکرار شده است. یکی از مخاطبان همین مضمون را چنین خلاصه می‌کند:
«هر زمان که به انتهای قرارداد اجاره نزدیک می‌شوم تا ماه‌ها این سه حس را دارم: استرس، بی‌پناهی و بی‌ارزشی»
یک دانشجوی ساکن ایران نیز توجه را به مشکلات خانه‌دارشدن برای جوانان، به‌ویژه زنان جلب می‌کند:
«با قیمت‌های اخیر اجاره خانه امکان مستقل شدن برای جوانان و بخصوص زنان به صفر رسیده و امکان ستم بر زنان در خانواده یا محیط کار تشدید خواهد شد.»
مردی چهل‌ساله نیز می‌گوید که هنوز در خانه پدر و مادرش سکونت دارد:
«به دلیل کم بودن درآمد امکان ندارد صاحب خانه بشوم و در مورد آن فکر نمی‌کنم . در خانه پدری ماندگار هستم.»
مردی ۳۶ ساله هم روایت مشابهی را برای زمانه نوشته است:
«من همراه والدین زندگی می‌کنم، منتها مطمئن هستم در آینده با توجه به قیمت مسکن کارتن‌خواب خواهم شد.»
مرد متأهلی ساکن تهران با حدود ۴۵ سال سن می‌گوید که به اجبار خانواده‌اش را به شهرستان فرستاده:
«در سال جاری موفق به اجاره خانه در تهران نشدم و همسر و دو فرزندم را به شهرستان فرستادم وخودم با اجاره یک اتاق بسختی زندگی می‌کنم».

رهن و اجاره تابع قیمت ملک است. رهن کامل یک خانه معمولاً مبلغی بین یک پنجم یا یک ششم کل قیمت آن خانه است. اگر خانه نوساز باشد، ممکن است مبلغ رهن برابر با یک چهارم قیمت خانه نیز در نظر گرفته شود.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح چهارشنبه، اول مرداد  با گوشه‌چشمی به بحران مسکن گفت:

«ما امروز ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج داریم که متأسفانه نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر آنها در آستانه تجرد قطعی هستند.»

قاضی‌زاده هاشمی ادعا کرد که خانواده‌های ایرانی خواهان سه فرزند هستند و از دولت خواست «مسیر» را برای آن‌ها بازکند تا آن‌ها به «خواست قلبی» خود برسند. مسیر هم طبعاً با اشتغال و مسکن باز می‌شود.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران اواخر آذر سال گذشته طرح ساخت آپارتمان‌های ۲۵ تا ۴۰ متری را طبق تفاهم‌نامه‌ای که به تایید شهرداری تهران و وزارت کشور رسید ارائه داد. شنبه گذشته یک نماینده مجلس از موافقت با این طرح خبر داد اما یک روز بعد این خبر تکذیب شد. خانه‌های قوطی کبریتی نافی تصوری است که اصول‌گرایان از یک خانواده پرجمعیت مسلمان دارند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.