Share

یک نماینده مجلس ایران هشدار داد بنزینی که در این کشور تولید می‌شود نسل کودکان ایرانی را "تباه می‌کند" و آن‌ها را تا ۱۰ سال آینده به "بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان" دچار می‌سازد.

 

محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط‌ زیست و توسعه ‌پایدار مجلس ایران، روز دوشنبه ۱۸ دی‌ماه به خبرگزاری خانه ملت گفت: "چرا به مردم گفته نمی‌شود که عامل اصلی بروز سرطان کودکان در کشور آلودگی هوا است."

 

به گفته تابش "بر اساس آمارهای مراکز رسمی مانند دولت و شهرداری هم‌اکنون علت حدود ۷۰ درصد از آلودگی هوای کشور، ناشی از بی‌کیفیتی خودروهاست."

 

بسیاری از پزشکان و متخصصان در ایران آلودگی کلان‌شهرها به‌ویژه در تهران، اهواز، تبریز و اصفهان را باعث افزایش مرگ‌ومیر و بروز بیماری‌‌های قلبی و سرطان در افراد دانسته‌اند.

 

روز گذشته محمدرضا محمد حسنی، عضو هیئت رئیسه مرکز تحقیقات پیوند قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیماری‌های قلبی، تنگی عروق و تصلب شرائین را از عوارض بلندمدت آلودگی هوا در کودکان و نوجوانان دانست و افزود: "وجود ریزگردها در هوا احتمال بیماری‌های قلبی را تا ۱۳ درصد افزایش می‌دهد و در کوتاه‌مدت باعث بی‌نظمی در ضربان قلب، افزایش فشار خون، سرگیجه و سردرد می‌شود."

 

محمدرضا تابش: بر اساس آمارهای مراکز رسمی مانند دولت و شهرداری هم‌اکنون علت حدود ۷۰ درصد از آلودگی هوای کشور، ناشی از بی‌کیفیتی خودروهاست

یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز آبان‌ماه‌ امسال گفت: "بر پایه گزارش وزارت بهداشت به‌واسطه چند آلاینده تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از آلودگی هوای تهران سالانه به چهار تا پنج هزار نفر می‌رسد."

 

سرطان پس از بیماری‌های قلبی و تصادفات، سومین علت مرگ در ایران است. در حال حاضر سالانه بیش از ۳۸ هزار نفر در این کشور بر اثر بیماری سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

 

معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز هفته گذشته هشدار داد سن ابتلا به سرطان در ایران کاهش یافته است.

 

افزایش شمار بیماران مبتلا به سرطان در ایران باعث بروز نگرانی‌هایی درباره وقوع پدیده‌ای شده که از آن با نام "سونامی سرطان" یاد می‌شود.

 

پروفسور ناصر پارسا، عضو انجمن سرطان‌شناسی آمریکا خرداد امسال گفت: "شمار بیماران سرطانی به‌ویژه در ایران رو به رشد است و سه سال دیگر در سال ۲۰۱۵ ایران با سونامی سرطان روبه‌رو می‌شود."

 

به گفته محمدرضا تابش "مطرح کردن آمار و هشدارها درباره آلودگی هوا موجب افزایش فشار بر مسئولان و کاهش عوامل بروز این پدیده در کشور می‌شود."

 

در ایران هیچگاه آمار رسمی از تأثیر آلودگی هوا بر سلامت افراد از سوی سازمان‌های مسئول از جمله وزارت بهداشت منتشر نمی‌شود.

 

این نماینده مجلس ایران گفته است: "بر خلاف نظر عده‌ای از مسئولان، بیان آمار، ارقام و هشدارها نه تنها ضد مصالح ملی نیست بلکه تأمین‌کننده مصالح ملی است."

 

 

Share