Share

زنان عربستان برای نخستین بار می‌توانند وارد شورای مشورتی جدید یا مجلس شورای این کشور شوند.

 

خبرگزاری فرانسه امروز جمعه ۲۲ دی‌ماه گزارش داد زنان بر اساس دو فرمان سلطتنی وارد شورای مشورتی جدید عربستان می‌شوند.

 

اعضای شورای مشورتی عربستان انتصابی هستند و با دستور پادشاه این کشور تعیین می‌شوند.
فرمان نخست بندی از آیین‌نامه شورای مشورتی را تعدیل کرده و ۲۰ درصد کرسی‌های این شورا را به زنان اختصاص داده است.

 

دومین فرمان ۱۵۰ عضو این شورا را که زنان نیز در آن حضور چشمگیر دارند برای دور جدید طرح‌ریزی کرده است.

 

این دو فرمان توسط خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شده و در آن آمده است ملک عبدالله، پادشاه این کشور، این تصمیم را پس از مشورت با روحانیان گرفته است.

 

این تصمیمات شرکت زنان در شورای مشورتی را با در نظر گرفتن ورود مستقل آنان به این شورا، جدا از مردان، نثبیت می‌کند.

 

پادشاه عربستان سوم مهرماه ۱۳۹۰ (۲۵ سپتامبر ۲۰۱۱) از اعطای حق رأی، انتخاب شدن در انتخابات شوراهای شهر و حق ورود به مجلس شورا برای زنان این کشور خبر داد.

 

تحولات دو سال اخیر در کشورهای عربی شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه که منجر به سرنگونی چند حکومت دیکتاتوری‌ شد؛ می‌تواند یکی از عوامل مهم در اصلاحات کنونی در عربستان باشد

پادشاه عربستان در آن تاریخ گفت: "از دوره آینده، زنان حق خواهند داشت خود را در انتخابات شوراهای شهر نامزد کنند و همچنین در چارچوب قوانین اسلام حق رأی دادن دارند."

 

وی افزود: "ما همچنین تصمیم گرفته‌ایم زنان از دوره آینده در مجلس شورا به‌عنوان عضو شرکت کنند."

 

زنان عربستان یکی از محروم‌ترین زنان در میان کشورهای جهان هستند.

 

با این‌که اشتغال زنان در عربستان ممنوع نیست، اما شرایط و محدودیت‌های بسیاری وجود دارد و زنان می‌بایست، پیش از شروع به کار، از وزارت شئون اسلامی اجازه بگیرند.

 

در عربستان سعودی از قدیم همواره دختران از آموزش در مدارس محروم بودند و تنها پسران می‌توانستند در مدارس درس بخوانند. با تشکیل دولت جدید عربستان و تأسیس وزارت آموزش، دختران نیز اجازه یافتند به مدرسه بروند.

 

در این کشور همه مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و کتابخانه‌ها تفکیک جنسیتی شده‌اند و دختران از پسران جدا هستند. 

 

از زمان تأسیس کشور عربستان تاکنون رانندگی برای زنان ممنوع بوده است و زنان بدون اجازه پدر یا همسر خود حق سفر به خارج از کشور را ندارند.

 

در سال ۲۰۱۱ زنان عربستان کارزاری در اعتراض به ممنوعیت رانندگی به راه انداختند و منال شریف نخستین زنی بود که در برابر دیدگان همه رانندگی کرد و پخش فیلم آن در اینترنت بازتاب گسترده‌ای داشت. وی به دلیل انتشار این ویدئو به مدت دو هفته زندانی شد.

 

در المپیک لندن که تابستان گذشته برگزار شد نیز زنان ورزشکار این کشور برای نخستین بار اجازه شرکت با حفظ لباس اسلامی را یافتند.

 

تحولات دو سال اخیر در کشورهای عربی شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه که منجر به سرنگونی چند حکومت دیکتاتوری‌ شد؛ می‌تواند یکی از عوامل مهم در اصلاحات کنونی در عربستان باشد.

 

 

Share