ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شرکت رهبران جهان در یک کنفرانس برای کمک به لبنان

رهبران لبنان، رئیس جمهوری فرانسه، رئیس‌جمهوری آمریکا و سایر رهبران جهان فردا یکشنبه ۹ اوت/ ۱۹ مرداد در کنفرانسی تلفنی در خصوص شیوه کمک‌رسانی به لبنان شرکت خواهند کرد.

رهبران لبنان، رئیس جمهوری فرانسه، رئیس‌جمهوری آمریکا و سایر رهبران جهان فردا یکشنبه ۹ اوت/ ۱۹ مرداد در کنفرانسی تلفنی در خصوص شیوه کمک‌رسانی به لبنان شرکت خواهند کرد. هزاران ساکن بیروت در وضعیت بحران اداری و آشوب اقتصادی این کشور به سختی به کمک خارجی نیاز دارند. علت حادثه بیروت هنوز به طور قطعی مشخص نیست و سازمان ملل می‌گوید قدم جدی بین‌المللی برای یافتن دلایل وقوع انفجار بندر بیروت برداشته نشده است.

بزرگ‌ کنید
سیلوهای گندم و منابع غذایی بیروت در انفجار روز سه‌شنبه آسیب دید/ Photo by STR / AFP

رئیس‌جمهوری ایالات متحده خبر داد که به طور مجزا با رئیس‌جمهوری لبنان میشل عون و رئیس‌جمهوری فرانسه امانوئل مکرون صحبت کرده است و آنها قرار است روز یکشنبه ۹ اوت/ ۱۹ مرداد در یک کنفرانس تلفنی شرکت کنند.

دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «ما یکشنبه کنفرانسی خواهیم داشت با امانوئل مکرون، رهبران لبنان، و رهبران سایر مناطق جهان. همه می‌خواهند کمک کنند!»

او گفت که به عون خبر داده سه هواپیمای بزرگ آمریکایی در راه لبنان هستند تا آذوقه و نیروی کمکی فراهم کنند.

انفجار سه‌شنبه گذشته در بندر بیروت، پایتخت لبنان، تاکنون ۱۵۴ کشته و پنج هزار زخمی بر جای گذاشته است. ده‌ها نفر نیز مفقود شده‌اند که جست‌وجو برای آنها در زیر آورهای شهر ادامه دارد.

۲۵۰ هزار تن در نتیجه این انفجار خانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند.

ترامپ در کنفرانسی خبری در کلوب گلف بدمینستر در نیوجرسی گفت که ایالات متحده با مقامات لبنان همکاری می‌کند تا نیازهای انسان‌دوستانه و بهداشتی شناسایی شده و «کمک بیشتری» فراهم شود.

فرانسه و سایر کشورها کمک‌های اضطراری شامل تیمی از پزشکان و تجهیزات پزشکی و غذا ارسال کرده‌اند.

آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌الملل جمعه خبر داد که آمریکا ۱۵ میلیون دلار شامل بسته‌های کمکی غذا برای ۵۰ هزار نفر در طول سه ماه فراهم می‌کند. این آژانس همچنین خبر داد که ارتش آمریکا تجهیزات پزشکی و داروی کافی برای حمایت از ۶۰ هزار نفر را به مدت سه ماه فراهم خواهد کرد.

این نگرانی وجود دارد که کمک‌های وعده داده شده به لبنان به خاطر ضعف‌های حکومتداری در این کشور به دست نیازمندان نرسد.

مکرون روز پنج‌شنبه در دیدار از بیرون به جمعیت خشمگین این کشور اطمینان داد که کمک‌ها برای بازسازی در «دستان فاسد» قرار نخواهند گرفت.

علل انفجار هنوز مشخص نیست

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی سازمان ملل در واکنش به فراخوان امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای انجام تحقیقات بین‌المللی، گفت که این سازمان هیچ درخواستی برای بررسی انفجار مرگبار در بندر بیروت دریافت نکرده است.

تحقیقات اولیه لبنان اینطور نشان می‌داد که محموله آمونیوم نیترات انبار شده در بندر منبع انفجار بوده است. مکرون در سفرش به بیروت گفت که باید تحقیقات شفاف بین‌المللی در این خصوص صورت بگیرد.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل به خبرنگاران گفت: «ما مایلیم چنین درخواستی را بررسی کنیم اگر به دست‌مان برسد. اما هنوز چنین چیزی دریافت نکرده‌ایم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز منابع امنیتی آمریکا گفته‌اند که آژانس‌های ایالات متحده هر دو امکان تصادف و اقدام عامدانه را بررسی می‌کنند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل می‌تواند در صورت صدور مجوز شورای امنیت یا تصمیم‌گیری اعضای اجلاس عمومی چنین تحقیقاتی را آغاز کند.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز گذشته گفت که تحقیقات لبنان درباره انفجار نشان خواهد داد که عامل این انفجار بمب بوده یا مداخله خارجی یا بی‌توجهی یا تصادف.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.