ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آزادی نازنین زاغری همچنان در گروی ۴۰۰ میلیون پوند

وکیلان نازنین زاغری می‌گویند نخستین گام این است که بریتانیا مبلغ مورد نظر جمهوری اسلامی را بپردازد. دولت بریتانیا و ایالات متحده اما مایل نیستند باج بدهند.

وکیلان مدافع نازنین زاغری خواهان ملاقات با وزیر دفاع بریتانیا شدند. آن‌ها می‌گویند دولت بریتانیا باید مبلغ مورد نظر جمهوری اسلامی را بپردازد تا زاغری آزاد شود اما منتظر مجوز آمریکا مانده است. به‌نظر می‌رسد دولت بریتانیا و ایالات متحده مایل نیستند باج بدهند.

بزرگ‌ کنید
نازنین زاغری

به‌گزارش گاردین، وکیلان نازنین زاغری ـ رتکلیف، زندانی سیاسی و شهروند دو تابعیتی ایرانی- بریتانیایی در نامه‌ای هفت صفحه‌ای به بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا خواستار دیدار حضوری «هر چه سریع‌تر» با او و مشاورانش شدند تا به بررسی راه‌های آزادی زاغری بپردازند.

آن‌ها می‌گویند نخستین گام برای آزاد کردن زاغری پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران است اما دولت بریتانیا به‌دلیل بیم از دولت آمریکا به‌عمد دست به چنین اقدامی نمی‌زند.

نازنین زاغری، کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز که با دختر خردسال خود به ایران سفر کرده بود، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه خمینی تهران، به دست نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران  بازداشت شد. او سپس با اتهام‌های «براندازی نرم» و همکاری با «مؤسسات معاند»، عضویت در سازمان‌هایی که «برای براندازی نظام» تلاش می‌کنند، «دریافت پول از مؤسسه‌های رویترز و بی‌بی‌سی» و «شرکت در تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در لندن» به پنج سال زندان محکوم شد.

گاردین یکم مهرماه سال گذشته نوشته بود که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل به خبرنگاران گفته بریتانیا پیشنهاد داده بود که در ازای آزادی نازنین زاغری بدهکاری ۴۰ ساله این کشور به جمهوری اسلامی را خواهد پرداخت اما چون این کار را نکرد، زاغری در زندان ماند.

ایران در سال ۱۹۷۶صدها تانک چیفتن از بریتانیا خریده بود اما در پی انقلاب ۱۳۵۷ بخش عمده‌ای از تانک‌ها تحویل نشد و در نهایت به دولت وقت عراق فروخته شد. دولت بریتانیا می‌گوید که از این بابت ۴۰۰ میلیون پوند به ایران بدهکار است، اما دو کشور بر سر جمع بدهی و بهره پول اختلاف داشتند.

جرمی هانت، وزیر خارجه پیشین بریتانیا، ادعای ظریف درباره پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند از دارایی‌های ضبط شده ایران در قبال آزادی نازنین زاغری را تکذیب کرده و گفته بود در صورت مشخص شدن مبلغ دقیق، دولت این کشور از حکم مراجع قضائی بریتانیا برای پرداخت بدهی خود به ایران تبعیت می‌کند. هانت تأکید کرده بود که پرداخت این مبلغ بخشی از توافق برای آزادی نازنین زاغری نیست.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری نیز پیش از این گفته بود آزاد نشدن همسرش به‌دلیل پرداخت نکردن ۴۰۰ میلیون پوند بدهی دولت بریتانیا به ایران است.

در نامه وکیلان زاغری به بن والاس آمده است که سرویس نظامی بین‌المللی بریتانیا (IMS)، یک نهاد دولتی این کشور، «برای بازپرداخت بدهی ایران از هر اعتراض قانونی استفاده کرده و آشکارا در برقرار کردن گفت‌وگویی سازنده با تهران شکست خورده است».

در این نامه ادعا شده كه وزارت امور خارجه بریتانیا از پاسخ دادن به ساده‌ترین پرسش‌ها درباره گام‌هایی که برای بازپرداخت بدهی برداشته طفره می‌رود و فرار می‌کند؛ مسئله‌ای که بیش از یک دهه موضوع اختلافات قضائی بوده است.

وکیلان در نامه خود تأکید کرده‌اند که موکول کردن بررسی پرونده بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی لندن به تهران به روز چهارم نوامبر، یعنی درست یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، «بازی سیاسی با زندگی شهروندان بریتانیایی است».

آن‌ها گفته‌اند که موضع بریتانیا تا حدودی متناقض است زیرا آمریکا به‌تازگی برای مبادله دست‌کم دو زندانی با ایران مذاکره کرده است.

وکیلان نازنین زاغری معتقدند که تاکتیک‌های بریتانیا نتوانسته است رژیم تهران را مهار کند. آن‌ها می‌گویند:

«موج جدید اعترافات اجباری و شکنجه زندانیان [در ایران] رخ داده است، برنامه جدید بازداشت اعضای خانواده فعالان و زندانیان پیش برده شده  و احکام جدیدی برای هم‌سلولی‌های نازنین که واجد شرایط آزادی هستند، اعمال شده است.»

بخشی از هدف این نامه هشدار به دولت بریتانیا است که اقدامات آن آزادی شماری از زندانیان دو تابعیتی بریتانیایی را با خطر بیشتری مواجه می‌سازد.

این نامه چنین نتیجه‌گیری می‌کند:

«مهم این است که بریتانیا به تعهدات قانونی خود در قبال ایران عمل کند و از دولت ایران بخواهد براساس قوانین خود، برخورد غیرقانونی با نازنین را متوقف کند. با این حال دولت بریتانیا برعكس عمل كرده است: از انجام تعهدات قانونی خود كاملاً سر باز زده و همزمان در برابر سوءاستفاده وحشیانه تهران از حقوق بشر نازنین سكوت كرده است.»

وزارت دفاع بریتانیا در پاسخ به نامه وکیلان زاغری اعلام کرد:

«موضع وزیر دفاع در مورد این موضوع تغییری نکرده است و همان‌طور که در اطلاعیه‌های قبلی دولت به روشنی گفته شده، ما همچنان متعهد هستیم که آزادی فوری و دائمی همه بریتانیایی‌ها از جمله دو تابعیتی‌های دستگیر شده در ایران را تضمین کنیم و به‌طور مرتب برای آزادی آن‌ها در بالاترین سطوح رایزنی کنیم. این شامل نخست‌وزیر، وزیر امور خارجه و سفیر بریتانیا در تهران می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حقیقتگو

    جناب هموطن آواره درحقیقت محض تامادمی که حکومت عجم تباران وعجم زداده گان وعجم پرستان ایران اشغال کرده اند درهیچ شرایطی نباید برای خشنوندی ها دراعمال موفق شده گریبانگیرشان نتها خانم زاغری بلکه اکثریت مردم ایران دلارویورو وپوندی روانه گنجینه خامنه ای وسپاه و بسیج و شکنجه گرانش شود هرچند مردم ایران همگی شنان برای خریدکالاهاهایشان ایران نه دلاری ونه یوری وونه پوندی ارائه داده ومیدهند بلکه مشتی ازاسکناس های بی ارزش گول زنانه اخوندنشان ...اگر خانواری دانسته که پدرخانوار بشدت معتاد است وهرانچه داشته ودارد برای خانواده اش هزینه نمی کند وتنها برای خرید مواد مخدر برباد میدهد صلاح است پولی دراختیارپدر خانوار گذاشت ؟ حکومت پهلوی با کولبری به اندوخته مالی 400میلیون پوندی نداشته است بلکه بابت فروش نفت ایران بوده است که درانگلیس بلوکه شده است وهزاررحمت هم به اپریالیست انگلیس که هنوز موجودیت پول را به رسمیت شناخته است واگرجای امپریالیست انگلیس حکومت چند اتشه داعش شیعه عباربدوشان خامنه ای وشرکا< بود حتی پرسش درمورد این 400میلیون پوند به دستگیرکردن اقشاری میشد که چرا همچون پرسشی را مطرح کرده اند!! تعجب اورتر که دستگیری خانم ذاغری را پدیده آسمانی میدانید واصلا" مورد گروگان گیری را رد می کنید ..تصورمی کنید که حکومت اخوندی با دریافت بیش از150میلیارد دلار و بیش ازدومیلیارد انهم بطورنقدی دریافت کرد برای مردم محترم ایران ازاین پولاهای باداورده چه کرد ؟ مساکنی برای مردم فقرزده و آواره ساخت و کالاهای اساسی مردم بابت چنین موهبتی ارزان کرد ؟ دردوران رئیس جمهورنمائی آخوند روحانی خودش بطورعلنی وانهم از یک مورد ازده ها وصدها مورد دیگر گفت بله بنده 35میلیاردلار را به عراق وسوریه اختصاص دادم انکارهم موجودیت مردم و پرس کردن ازآنها برایش پشیزی ارزش نداشته است ...بازهم تصورمی کنید که اگر انگلیس 400میلیون پوند را فقط برای صدور کالاهای اساسی و داروئی اختصاص دهد درکدام بندر ایران تحویل خواهد داد که دربست سپاه وخامنه ای وشرکاء تعلق داشته ودارد که تمامی واردات کالاها تاکنون هم ازقبل جزئی ازدارائی خامنه ای وشرکاء وآقازاده ها محسوب شده ومیشود ومتعلق هم به آنهاست ونه مردم ایران !! جناب هموطن آواره درمقابل سرمایه گذاری کلان حکومت اخوندی دراروپا و چین و روسیه و روان شدن سود سرمایه گذاری هایشان واندوخته های بانکی این اقشار تمام چپاولگر عباردوش دربانک های خارجی 400میلیون پوند رقمی نبوده ونیست !!فقط به ارقمام دزدی ها میلیاردها دلاری اقشاری که تنها مشاوران و بازرگانان و کارمندان ودرحقیقت استخدامی های حکومت توجه کنید این اقشارنمی دانستند برمردم ایران چه می گذرد؟ انگلیس واروپا درحقیقت درحفظ حکومت آخوندی دراین چهل ساله چه علنی وچه غیرعلنی کوشا بوده اند مسلم اگرلازم هم بدانند به بهانه اژادی خانم زاغری 400میلیون پوند بعوان چسبی که حکومت آخوندی ستون های چپاول وظلم وستم وجنایتش را برپیکر ایران بچسباند وریزش نکند تحویل خواهند داد...مدتی است با توفق امریکا کشورسوئیس به برپائی کانالی اقدام کرده است که کلاهای اساسی ودارو ازاین طریق راهی ایران شده اند ...آیا کالاهای اساسی سوئیسی وداروهایش درکدام منطقه ایران دیده اید ؟ تصورمی کنید اقازاده هائی که شمال شهرتهران با اتومبیل های میلیاردی تمام لوکس پرسه می زنند وساندویچ های یک میلیون تومانی زهرمارمی کنند افکارشان با اواره گان است ؟

  • آواره

    پیش از هر چیز باید بگویم متاسفانه این اولین بار نیست که رادیو زمانه به تحریف مسائل می پردازد. شما مینویسید : "به‌نظر می‌رسد دولت بریتانیا و ایالات متحده مایل نیستند باج بدهند." صحبت باج نیست، انگلیس قرارداد فروش تانکها را یکطرفه فسخ کرد و چهارصد میلیون پوند پول این مردم را با کمال وقاحت گذاشت تو جیبش. اسم این را میگذارند دزدی! سال ها موش دواند تا انکه دادگاه دولت انگیس را مقصر شناخت و موکلف به بازپرداخت پول کرد. در زمان اباما ، بدوا تحت عنوان تحریم آمریکا از پرداخت خودداری کرد و بعد از برجام به اسم اختلاف در میزان بهره حتی اصل پول را هم نپرداخت تا آنکه دور دوم تحریمها از راه رسید. انگلیس دزد پر زوری است که شما مظلومش جلوه داده و باز پرداخت بدهیش را باج می نامید! جای شرم است! نه روزنامه گاردین و نه وکلای خانم زاغری هیچکدام از کلمه باج خواهی استفاده نکرده ا ند. این برداشت نویسنده یا شماست . فرق نمیکند کدام، نشر یا بازنشر کذب عین کذب است و طبق قوانین هلند شما موظف به تصحیح این مطلب هستید. این وسط میماند ظلمی که دستگاه امنیتی رژیم آخوندها به خانم زاغری و طفل معصومش میکند.حکایت تلخیست که جور دزدی دولت انگلیس را این دو باید بکشند. اما حکایت را جعل نکنیم،و علم کش این پلید یا آن پلید نشویم. دولت انگلیس اگر میخواست میتوانست این چهارصد میلیون پوند را به صورت دارو و غذا از طریق صلیب سرخ به دست هموطنان کرونا زده ما برساند. اگر دولتی به ادعاهای باطل پمپئو در شورای امنیت مهر تایید نمیزند، پس توان فرستادن چهار صد میلیون پوند دارو و غذا به ایران را هم دارد، تمایلی به باز پرداخت پول نیست.

  • حقیقتگو

    برجام نوعی ازباج گیری خیرمندانه ونجات دهنده حکومت اخوندی ازفروپاشی است که تنها دلارهای آنچنانی می توانسته ومی تواند این امر تحقق بیابد ...وهمانطور برهمگان روشن است که اتحادیه اروپا هم سرسختانه با فروپاشی حکومت اخوندی مخالف است ...انگلیس دانسته که چرا خانم زاغری را زمینه ساز نجات حکومت اخوندی وبرای روزمبدا تحویل حکومت آخوندی داده است ...بله ازادی خانم زاغری تنها با 400میلیون پوند امکان پذیراست ترامپ لطفی کن اجازه بده که 400 میلیون پوند راهم روانه گنجینه خامنه ای خامنه ای کنیم !! اوباماها برای رهائی گروگان های امریکا چنین وچنان میلیاردها دلاری پرداخت....بعوض اینکه کلیه دارائی حکومت آخوندی درانکیس ضبط شود و با اردنگی عناصر حکومتی وپاسدارها وبسیج های انگلیس اخراج شوندوبرای هرروزی که خانم زاغری درزندان بسربرده ومی برد چنان مبالغ پوندی بعوان خسارت برای خانم زاغری ازدارائی های حکومت آخوندی کسرشود درصدد مماشات آنچنانی باج نماورانه به حکومت اخوندی است !!1