ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مکرون: اگر لبنان اصلاحات را شروع نکند تحریم خواهد شد

مکرون هشدار داد اگر رهبران سیاسی لبنان نتوانند در عرض سه ماه دست به اصلاحات بزنند و کشور را وارد مسیر جدیدی کنند، با تحریم‌های اقتصادی مواجه خواهند شد.

رئیس جمهوری فرانسه در بیروت خواستار تغییرات سیاسی و اقتصادی در لبنان شد. امانوئل مکرون هشدار داد اگر رهبران سیاسی لبنان نتوانند در عرض سه ماه دست به اصلاحات بزنند و کشور را وارد مسیر جدیدی کنند، با تحریم‌های اقتصادی مواجه خواهند شد. خبرگزاری‌ها از ملاقات او با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان خبر داده‌اند.

French President Emmanuel Macron (L) meets with Lebanese President Michel Aoun at the Presidential palace in Baabda, east of the Lebanese capital Beirut, on September 1, 2020. (Photo by GONZALO FUENTES / POOL / AFP)
امانوئل مکرون - میشل عون - فرانسه و لبنان/ عکس از GONZALO FUENTES / POOL / AFP
پایین و بالا بگیرید و بکشید

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای دومین بار در ماه گذشته به بیروت سفر کرده است، با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد. از جزئیات این ملاقات خبری منتشر نشده است اما رئیس جمهوری فرانسه پیش از این دیدار در مصاحبه‌ای اعلام کرد: اگر مقام‌های لبنان نتوانند در عرض سه ماه اصلاحات اقتصادی و سیاسی را آغاز کنند، ممکن است با «اقدامات تنبیهی» از جمله تحریم‌های اقصادی روبه‌رو شوند.

پولیتیکو سه‌شنبه اول سپتامبر/۱۱ شهریور به نقل از رئیس جمهوری فرانسه نوشت:

«سه ماه آینده زمانی اساسی برای شروع تغییرات در لبنان است و اگر هیچ تغییری ایجاد نشود، اقدامات تنبیهی در پی‌ خواهد آمد».

مکرون گفت: «هفته‌های پیش رو برای لبنان حیا‌تی‌اند و این آخرین شانس سیستم است». او تاکید کرد: اگر مقام‌های لبنانی نتوانند در عرض سه ماه کشور را وارد مسیر جدیدی کنند، با اقداماتی که احتمالاً ممانعت از اختصاص کمک‌های مالی مورد احتیاج لبنان و همچنین تحریم طبقه سیاسی حاکم را شامل می‌شود، مواجه خواهند شد.

رئیس جمهوری فرانسه تایید کرد که به‌دنبال گرفتن «تعهد‌ معتبر» از رهبران لبنان و «سازوکار پیگیری این تعهدات» از جمله برگزاری انتخابات پارلمانی در شش تا ۱۲ ماه آینده است.

رویترز هفته گذشته (۲۷ اوت/ ۴ شهریور) به نقل از یک مقام آگاه که نام او پنهان ماند ادعا کرد که دولت فرانسه یک نقشه راه دو صفحه‌ای تدوین کرده و از طریق سفارت آن کشور در بیروت در اختیار مقامات لبنانی قرار داده است: حسابرسی در بانک مرکزی، تشکیل دولت موقت برای انجام اصلاحات فوری، برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در طی یک سال و همینطور بازسازی بندر بیروت به عنوان گلوگاه اقتصادی لبنان با مشارکت شرکت‌های فرانسوی مهم‌ترین رئوس برنامه پیشنهادی دولت فرانسه‌اند.  

قرار است در ازای این تغییرات راه برای اختصاص کمک‌های مالی بین‌المللی به لبنان باز شده و زمینه‌ خروج لبنان از بحران اقتصادی فلج‌کننده‌ای که انفجار فاجعه‌بار بیروت به وخامت آن دامن زد، فراهم شود.

رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه با پولیتکو ادعا کرد که تلاش‌های او برای فشار بر مقام‌های لبنانی و ایجاد اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور «یک شرط‌بندی پرمخاطره» است و او تنها چیزی که دارد یعنی «سرمایه سیاسی» خود را روی میز گذاشته است.

مکرون قرار است در ادامه سفر خود علاوه بر بازدید از مناطق مختلف بندر ویران‌شده بیروت، با جناج‌های مختلف سیاسی این کشور ملاقات و رایزنی کند. رئیس جمهوری لبنان روز گذشته مصطفی ادیب، سفیر سابق این کشور در آلمان را مأمور تشکیل کابینه کرد. اقدامی که به نوبه خود متاثر از فشارهای فرانسه بر لبنان برای ایجاد نظام جدید سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شود. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای تشکیل دولت در لبنان ضرب‌الاجل تعیین کرده بود.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • انترناسیونالیست

    مسخره ترین جنبهء این سخنرانی های مکرون و دیگران برای لبنانی ها در مورد ضرورت "اصلاحات" این است که چگونه خود کشورهای اروپای غربی و شمال آمریکا که پیشگامان "اصلاحات" نئو لیبرال بودند امروزه خرشان در گل مانده و حداقل برای یکی دو دههء آینده آنچنان رکود اقتصادی را تجربه خواهند کرد که در مقایسه با رکود عظیم ۱۹۲۸ (The Great Depression), "رکود عظیم تر" خواهد بود. اما زِر زِر های نئولیبرال شان پایان ندارد. نئولیبرالیسم پروزه ای ورشکسته و بی اعتبار می باشد و چیزی نیست جز بنیاد گرایی بازار. بنیاد گرایی مذهبی و بنیاد گرایی بازار هر دو جنبه های مشترک بسیاری دارند و هر دو بیانی از افراطی گری های ضد انسانی و مخرب می باشند. دولتمردان فاسد و بی عرضهء لبنانی به احتمال قوی به تهدیدات پاریس تن خواهند داد, اما جنبش های مستقل مردمی و انقلابی لبنان حکایت دیگری است.

  • حقیقتگو

    درگزارش ها وفیلم ها که برچنین وچنان بودن جنگ جهانی و تنها به خسارات های مالی وجانی کشورهای درگیر درجنگ جهانی دوم تنها اشاره میشود بندرت ازدلیل بروز جنگ جهانی دوم مابین کره زمین خواران که هدفشان تصاحب منابع ومعادن قاره های کره زمین واستعمارکردن کشورها باشد اشاره میشود ..ومتاسفانه بسیاری ازمردمان کشورهای استعمارشده بعد ازخاتمه جنگ جهانی دوم ازبدلیل اگاهی نداشتن نمی دانند کد اگردیگرجنکی مابین امپریالیست ها وکره زمین خواران نیست دلیل برآن نیست مستعمره هایشان را فراموش کرده اند ...مدتی است اوضاع واحوال کشورهای جهانی سومی بدرستی نشان میدهد نیروی استعمارگرانه امپریالیست ها توسط عناصر شان دراین کشورها حکومت و چپاول می کنند...سالهای سال فرانسه واتحادیه اروپا ازانچه که درون لبنان می گذرد با خبرهستند واقدامی نکرده اند و چشم برهم گذاشته اند که چگونه حزب الله چنین وچنان می کند و چگونه مهمات وموشک ها وزمینه انهم پاسدارها وشرکاء درلینان اطراق کرده وتردد می کنند و چپاولگران هم ریشه وبن اقتصاد و دارائی های لبنان را می جوند ...حالا مکرون سراسیمه به لبنان میرود که بله امدم لبنان را اصلاح کنم ...جناب مکرون واتحادیه اروپا اگروجدان دارید سراسیمه هم لیبی بروید که مسبب چه فاجعه ای برکشورلیبی ومردمان لیبی شده اید وبه مردم لیبی قول خوشبخت شدن بدون قذافی را میداد قذافی هم توسط تروریست های گماشته اروپا بقتل رسید ....بله این همان مکرون واتحادیه اروپاست ازمحمدمرسی و ارتجاعیون جنایت گر طالیبان وار اخوان المسین درمصر حمایت میکردند وبه مردم مصر وعده آنچنانی با حکومت محمد مرسی میدادند...بعد ازآنکه ارتش وطن پرست مصر اجازه نداد که حکومت دست نشانده اتحادیه اروپا وترکیه برمصر که محمد مرسی باشد حاکم شود اتحادیه اروپا با تهدیدهای انچنانی مقامات ارتش مصر ومسببان دستگری محمدمرسی را تحریم کرد !!!

  • سجاد

    خیلی جالبه یک عده میان میگن دوران استعماری تموم شده فرانسه به عنوان استعمارگر سابق علنی میگی اون چیزی که ما میگیم رو گوش ندین تحریمتون می کنیم به عصر جدید استعمار خوش امدید استعمار امریکا از طریق سازمان ملل استعمار اروپا از از طریق اتحادیه اروپا و البته اصلاحات مدنظر اونها هم چیزی نیست جز پذیرش کامل نئوالیبرالیسم