ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نویدمان را اعدام نکنید: کارزار لغو حکم اعدام نوید افکاری

کاربران شبکه‌های اجتماعی برای سه شب متوالی به حکم اعدام نوید افکاری اعتراض کردند. او کشتی‌گیر و کارگری است که در اعتراض‌های معیشتی مرداد ۱۳۹۷ در شیراز حضور داشت.

کاربران شبکه‌های اجتماعی برای سه شب متوالی به حکم اعدام نوید افکاری اعتراض کردند. او کشتی‌گیر و کارگری است که در اعتراض‌های معیشتی مرداد ۱۳۹۷ در شیراز حضور داشت.

بزرگ‌ کنید
برادران افکاری

شامگاه سه‌شنبه ۱۱ شهریور / اول سپتامبر کاربران توییتر با استفاده از هشتگ‌های #SaveNavidAfkari و #نویدمان_را_اعدام_نکنید کارزار درخواست لغو اعدام نوید افکاری را شکل دادند و نسبت به احکام ناعادلانه علیه او و دو برادر دیگرش به نام‌های وحید و حبیب افکاری اعتراض کردند.

هشتگ #SaveNavidAfkari با بیش از ۴۶۰ هزار توییت و هشتگ #نویدمان_را_اعدام_نکنید با بیش از ۶۴ هزار توییت، ترندهای اول و دوم ایران در توییتر بودند. هشتگ‌هایی که مانند کارزار #اعدام_نکنید، یک بار دیگر همبستگی جامعه ایرانی در مخالفت با مجازات اعدام و احکام ناعادلانه علیه معترضان و زندانیان سیاسی-عقیدتی را به نمایش گذاشت.

نوید افکاری و برادرانش گرفتار یک پرونده امنیتی شده‌اند. آنها در مرداد ۱۳۹۷ به خیابان‌ها رفتند تا به گرانی و افزایش قیمت‌ها اعتراض کنند. در جریان همین اعتراض‌ها یک مامور لباس شخصی به نام حسن ترکمان به ضرب چاقو به قتل رسید. حسن ترکمان کارمند حراست اداره آب بود. خبرگزاری مشرق (نزدیک به سپاه پاسداران) زمانی که حسین ترکمان کشته شد خبر قتل او را با این عنوان که «یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات غیرقانونی» شهید شد، منتشر کرد. اما عنوان شغلی مقتول در رابطه با پرونده نوید افکاری تغییر کرد و اکنون رسانه‌های حکومتی حسن ترکمان را یک کارمند اداره آب می‌خوانند.

کمپین لغو اعدام نوید افکاری با توجه به داده‌های تازه منتشر شده از پرونده این برادران قوت بیشتری گرفت. فایل صوتی صدای خود نوید افکاری هم که از زندان پیام داده بود و ناعدالتی در جریان رسیدگی به پرونده‌اش موثر بود. او از زندان خطاب به مردم گفت:

«من و خانواده‌ام نیاز به کمک داریم. سکوت شما یعنی گام به گام نزدیک‌تر شدن من به چوبه اعدام. برای طناب دارشان، دنبال گردن می‌گردند»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

کارزار لغو اعدام نوید افکاری طیف وسیعی از ایرانیان در همبستگی با این درخواست را یک‌صدا کرد و افراد مختلفی نسبت به این حکم واکنش نشان دادند. از جمله مهدی حاجتی، ‏‏‏‏‏‏‏‏‏فعال سیاسی-اجتماعی و ‏‏نماینده سابق مردم شیراز در شورای شهر که هم بندی برادران افکاری در زندان شیراز بوده و با حمایت خود از این کارزار عملا اعلام کرد که به بی‌گناهی آنها باور دارد.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

نوید افکاری در فایل صوتی‌ای که از داخل زندان منتشر کرد، از شکنجه‌های بسیاری سخن گفت که برای تحت فشار قرار دادنش بر او اعمال شده و گفت تحت شکنجه و برای حمایت از جان برادرانش که در شرایطی مشابه بودند، ناچار به اعتراف اجباری شده است. افکاری توضیح می‌دهد که هرچه به مقامات امنیتی و قضایی گفته که بی‌گناه است، کسی گوش نداده و او متوجه شده که «برای طناب دارشان دنبال گردن می‌گردند» – این جمله او در طول کارزار لغو حکم اعدام  بارها از سوی کاربران مختلف تکرار شد.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

حساب کاربری میزان، خبرگزاری قوه قضائیه، ۱۰ شهریور در رشته توییتی به اتهام‌های نوید افکاری و برادرانش پرداخت و به ادعای آنها بر اساس فیلم دوربین‌های مداربسته نشان می‌دهند که او قاتل حسن ترکان است. اما افرادی که پرونده را بررسی کرده‌اند، ادعاهای خبرگزاری میزان را تکذیب کردند.

حسن یونسی، وکیل تازه نوید افکاری و برادرانش چند ساعت قبل از آغاز  کارزار لغو اعدام  موکلش اعلام کرده بود که مدارک قوه قضاییه علیه برادران افکاری مخدوشند و کل پرونده آنها بر اساس اقرار در بازجویی و تحت شکنجه شکل گرفته است.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

یک روز پیش از این هم، مهدی محمودیان، عضو کمیته اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت و انجمن دفاع از حقوق زندانیان نوشت که هزار صفحه از پرونده قوه قضاییه علیه نوید افکاری را خوانده و بر این اساس اعلام می‌کند که ادعای خبرگزاری رسمی این قوه (میزان) که نوشته است که اتهام قتل بر اساس فیلمی است که نوید را در حین ارتکاب قتل نشان می‌دهد،صحت ندارد.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

به گفته وکیل برادران افکاری، قوه قضاییه بر خلاف ادعایش فیلم لحظه ارتکاب جرم را ندارد.

آگاهی‌رسانی در مورد مدارک مخدوش پرونده علیه نوید افکاری، موضوع اقرار تحت شکنجه و همچنین روایت ویدیویی بهیه نامجو، مادر برادران افکاری در مورد اینکه نیروهای امنیتی در بازجویی‌ها پسران او را شکنجه کرده‌اند تا علیه یکدیگر شهادت بدهند، موجب شد که بسیاری از کاربران روند دادرسی را بی‌عدالتی بخوانند و برای اعتراض به شبکه‌ها بیایند.

کتی رجبی، خواهر سام رجبی، فعال محیط زیستی زندانی، در اعتراض به حکم اعدام نوید افکاری در توییترش نوشت:

«من از ایران دورم اما بعد از دستگیری برادرم، هر روز بیشتر به مردم این خاک نزدیک شدم و در جایی ندیدم که مردمانش در اوج ظلم با مهربانی بنویسند: #نویدمان_را_اعدام_نکنید»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

همراه با کارزار لغو اعدام نوید افکاری در شبکه‌های اجتماعی زمانه یک گفت‌وگوی زنده در اینستاگرام با محمود امیری‌مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران برگزار کرد. گفت‌وگو با عنوان «اعترافات زیر شکنجه ابزار اعدام معترضان» مربوط به پژوهش‌های سازمان حقوق بشر ایران در رابطه با پرونده برادران افکاری به طور خاص و موضوع اقرار‌های زیر شکنجه و حکم اعدام علیه معترضان به شکل عمومی‌تر بود.

■ گفت‌وگوی رضا حاجی‌حسینی با محمود امیری‌مقدم را ببینید:

پیش‌تر، سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده بود که مستنداتی در اختیار دارند که نشان می‌دهد ادله وقوع جرم ضعیف‌اند و احکام سنگین علیه برادران افکاری، بر اساس اعتراف‌های زیر شکنجه اخذ شده‌اند.

اکنون حسن یونسی وکلات برادران افکاری را به عهده گرفته است. او در گفت‌وگو با «امتداد» گفته ادله اصلی دادگاه برای اثبات اتهام قتل اقرار نوید و وحید است که تحت فشارهای روانی و جسمی بوده و آنها در دادگاه ارتکاب قتل را انکار کرده‌اند. همچنین به گفته وکیل این برادران فیلمی هم که خبرگزاری رسمی قوه قضایه به آن استناد می‌کند، برادران را در در حال ارتکاب قتل نشان نمی‌دهد.

وکیل نوید افکاری در رابطه با فیلمی که خبرگزاری‌های حکومتی به آن به عنوان ادله اثبات جرم اشاره می‌کنند می‌گوید:

«تنها فیلمی که وجود دارد، دوربین‌های مغازه‌ای نزدیک محل قتل، یک ساعت قبل از وقوع جرم، حضور نوید را در محل نشان می‌دهد. نوید هم حضور خود را در آن منطقه به این دلیل که نزدیک مراکز خرید است، انکار نمی‌کند. آنچه ادعا می‌شود که فیلمی وجود دارد که متهمین را در حال ارتکاب جرم نشان می‌دهد، صحت ندارد.»

حسن یونسی توضیح داده که به جز این پرونده قتل برادران افکاری درگیر اتهام‌های دیگر در رابطه با شرکت در اعتراضات هم هستند.

احکام صادر شده برای این سه برادر از سوی دادگاه انقلاب شیراز، بدین شرح است: نوید (فرشید) افکاری سنگری، متولد ۱۳۷۲، دو بار اعدام، شش سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق، وحید افکاری سنگری، متولد ۱۳۶۴، ۵۴ سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری سنگری، متولد ۱۳۷۰، ۲۷ سال و سه ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق.

وکیل برادران افکاری امید دارد که با استناد به ادله و مدارک جدیدی که پس از قطعی شدن حکم به دست آمده، درخواست اعاده دادرسی و رسیدگی مجدد به پرونده در دیوان عالی پذیرفته شود.

در ادامه کارزار درخواست لغو حکم اعدام نوید افکاری دادخواستی با عنوان نویدمان را اعدام نکنید تهیه شد تا جمع‌آوری امضا و حمایت مردمی، تلاش‌ها برای لغو حکم را قوت ببخشید. برای پیوستن به جمع حامیان این دادخواست و امضای آن اینجا را کلیک کنید.

بزرگ‌ کنید
نوید افکاری کشتی‌گیر و کارگر گچ‌بری از معترضان مرداد ۱۳۹۷ است که حکم اعدام گرفته است.

نوید افکاری
کارگر گچ‌کار ساختمان، متولد ۱۳۷۲، مجرد، کشتی‌گیر بوده و در سطح کشوری مقام قهرمانی دارد. در مسابقات نیروهای مسلح کشور و نوجوانان کشور عنوان دارد. به تیم ملی هم دعوت شده و هم‌زمان پیش برادر دیگرش وحید، گچ‌کاری می‌کرده. او بامداد ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ و یک ماه و نیم پس از فروکش کردن اعتراضات سراسری مرداد همان سال توسط نیروهای لباس شخصی در منزل خود در شیراز بازداشت شد. بازجویان برای اخذ اعترافات اجباری مبنی بر شرکت در تجمعات اعتراضی مرداد و قتل یک مأمور لباس شخصی، او را در اداره آگاهی و اداره اطلاعات تحت شکنجه‌های شدید جسمی و روانی قرار دادند به‌ نحوی که دستش شکسته است. شواهد نشان می‌دهند در جریان برگزاری جلسات دادگاه، او از روند دادرسی عادلانه محروم شده است. نوید افکاری اکنون از سوی مراجع قضایی شیراز به دوبار اعدام، شش سال و شش ماه حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

بزرگ‌ کنید

وحید افکاری
متولد ۱۳۶۴ است و فوق دیپلم متالوژی دارد. او که بعد از سربازی به شغل گچ‌کاری مشغول شده همراه برادرش نوید بازداشت شد. وحید به‌ دلیل شکنجه‌های روانی و فیزیکی که در جهت اخذ اعترافات اجباری بر او اعمال شده، ابتدا اعتصاب غذا کرده و سپس به‌ علت تداوم فشارها در دوران بازداشت، دو بار اقدام به خودکشی کرده است.
او به اتهام معاونت در قتل یک مأمور لباس شخصی، به ۲۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

بزرگ‌ کنید

حبیب افکاری
کارگر جوشکار، متولد ۱۳۷۰ و متأهل. او در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۷ توسط مأموران اداره اطلاعات شیراز و به اتهام «تشکیل گروه» بازداشت شد. حبیب در اداره اطلاعات تحت شکنجه‌های شدید قرار گرفته به‌ نحوی که از ناحیه کتف، پا و دست آسیب دیده است. بازجویان او را تهدید کرده‌اند اگر علیه برادرانش اعتراف نکند، مسائل خصوصی او را منتشر خواهند کرد. او در همان شهریور ماهی که برادرانش دستگیر می‌شوند، ازدواج کرده و سه ماه بعد از ازدواجش بازداشت شده و همین روزها دومین سالگرد ازدواجش را در زندان پشت سر می‌گذارد.

درهمین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Mahin Alipour

    Ni to execution