ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

گزارش آژانس اتمی: ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران ۱۰ برابر حد مجاز در برجام است

آژانس اتمی گفت ذخایر اورانیوم غنی شده ایران هنوز در حال افزایش است و از ده برابر حد مجاز تعیین شده در توافق هسته‌ای تجاوز کرده.

آژانس اتمی سازمان ملل در بیانیه روز جمعه خود اعلام کرد که ایران با نقض محدودیت‌های تعیین شده در توافق هسته‌ای همچنان در حال افزایش ذخایر غنی‌شده اورانیوم است، اما در عین حال این افزود که تهران امکان دسترسی به دو مرکز هسته‌ای «مشکوک» را برای بازرسان آژانس فراهم کرده است.

بزرگ‌ کنید
آژانس خواهان بازرسی آزادانه از همه مراکز هسته ای ایران است/ عکس از آرشیو

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به یکی از مراکز اتمی مشکوک ایران سر زده و نمونه‌برداری کرده تا رد مواد هسته‌ای در این محل را مورد ارزیابی قرار دهد و از وجود یا عدم وجود آن اطمینان حاصل کند.

بازرسان آژانس از مرکز دیگر «در اواخر سپتامبر ۲۰۲۰ در تاریخی که با ایران توافق شده» بازدید خواهد کرد.

آژانس همچنین گفته است که ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص کم در فصل اخیر ۵۳۴ کیلوگرم افزایش یافته و به دو هزار و ۱۰۵ کیلوگرم رسیده است.

این مقدار ۱۰ برابر محدودیت حدوداً ۲۰۲٬۸ کیلیوگرمی است که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران تعیین کرده بود. ایران در پاسخ به خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای برجام در حال سرپیچی از اقدامات پیش‌بینی شده در برجام است.

با این همه ذخایر ایران هنوز بسیار کمتر از میزان ذخایر این کشور پیش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

تهران در حال حاضر اورانیوم را تا ۴٬۵ درصد غنی می‌کند که کمی بیشتر از حد تعیین شده ۳٬۶۷ درصد در برجام است اما هنوز از خلوص ۲۰ درصد که پیش از برجام به دست آمده بود، به مراتب کمتر است.

آژانس می‌گوید که حق دارد سایت‌ها را بدون اجازه ایران بازرسی کند اما تهران مخالف این اقدام است زیرا دست کم بخشی از اطلاعات مراکز اتمی ایران از مجموعه‌ای از اسناد به دست آمده که اسرائیل، به ادعای خودش، آنها را از چنگ ایران درآورده.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.