Share

دادستان نظامی‌ استان تهران اعلام کرد رأی بدوی پرونده حادثه رژه خونین سال ۹۷ اهواز صادر شد. این مقام قضایی گفت محاکمه تعدادی از متهمان هفته قبل به پایان رسید و حکم بدوی نیز صادر شد که البته این حکم قابل اعتراض است. همزمان تعدادی از نظامیان که مقصر شناخته شدند بازداشت شدند.   

صحنه‌ای از حمله تروریستی در اهواز

حوالی ساعت ۹ صبح شنبه ۳۱ شهریور ۹۷ در مراسمی در پادگان ۹۲ زرهی اهواز هنگامی که نیرو‌های ارتش در حال رژه رفتن بودند، حمله خونینی رخ داد. در این حمله چندین نفر از نظامیان و مردم عادی کشته شدند. ابتدا گروه الاحوازیه مسئولیت حمله را به عهده گرفت اما بعد از مدتی که گروه دولت اسلامی (داعش) اعلام کرد این حمله را انجام داده، الاحوازیه مسئولیت خود در این حمله را پس گرفت. عده‌ای از نظامیان به دلیل کوتاهی از انجام وظایف خود بازداشت شدند.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی سابق قوه قضائیه ۲۲ مهر سال گذشته اعلام کرده بود که تعداد نظامیانی که در این پرونده بازداشت شده‌اند ۱۱ نفر است. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی دوره قبلی مجلس شورای اسلامی نیز همان زمان گفته بود که برخی نظامیان حاضر در محل حادثه از اجرای دستور  سر باز زدند. یک نماینده سابق مجلس اعلام کرده بود که دست‌کم ۳۰ نفر از نظامیان به دلیل قصور از انجام وظایف خود بازداشت شده‌اند.

غلام‌عباس ترکی، دادستان نظامی‌ استان تهران صبح پنجشنبه ۲۷ شهریور در جمع خبرنگاران گفت:

«از همان ابتدا رسیدگی دقیق و قاطع به قصور و تقصیر‌ها در وقوع این حادثه در دستور کار دادسرای نظامی تهران قرار گرفت. بر همین اساس در مورد تعدادی از متهمان که مرتکب کوتاهی شده بودند، پرونده با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست به دادگاه ارسال شد.»

این مقام قضایی در ادامه سخنانش گفت:

«جلسات محاکمه تعدادی از متهمان، هفته قبل به پایان رسید و حکم بدوی نیز صادر شده که البته این حکم قابل اعتراض است، همچنین در جریان تیراندازی چندین تن از مهاجمان کشته و زخمی شدند و پس از آن موضوع هم چندین نفر در حادثه دستگیر شدند.»

اشاره ترکی در این گفته‌‌ها به «رسیدگی دقیق و قاطع به قصور و تقصیر‌ها» احتمالاً اشاره پنهان به ارجاع پرونده به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

نقش خامنه‌ای در پرونده تمرد و قصور نظامیان

محسنی اژه‌ای، سخنگوی وقت قوه قضائیه در آن زمان گفته بود که «گزارش کاملی» برای تصمیم‌گیری درباره سرنوشت برخی از متهمان به قصور در این حادثه به رهبر جمهوری اسلامی ارائه شده. پنهانکاری درباره نام متهمان و همچنین سپردن تصمیم‌گیری به خامنه‌ای ممکن است به این معنا باشد که برخی متهمان در رده‌های بالای نظامی قرار دارند. اما هیچ گونه اطلاع موثقی در این‌باره وجود ندارد.

در آن زمان مهاجمان مسلح مسیر یگان‌های سپاه پاسداران و ارتش را به رگبار گلوله بستند. ۲۵ نفر از غیرنظامیان و نظامیان کشته و ۶۰ نفر هم زخمی شدند. در این میان یک کودک چهار ساله هم به چشم می‌خورد.

سعدالله اقدامی سرهنگ ارتش ایران، که محمد طاها فرزند چهار ساله خود را در حملات ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ اهواز از دست داد، گفته بود:

«در حادثه تروریستی اهواز بسیاری از زوایا مخفی ماند. شاید از روی عمد خواسته شد بخشی از این زوایا روشن نشود.»

این سرهنگ ارتش با انتقاد از «گاف‌های امنیتی» گفته بود تکلیف برخی از بازداشت‌شدگان نامشخص است و خواهان آن شده بود که «بدون اغماض» «قصورکنندگان» مجازات شوند.  

بیشتر بخوانید:

Share