ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

انتقال پناهجویان موریا به اردوگاه جدید در لسبوس آغاز شد

در اردوگاه جدید یک‌هزار چادر موقت بنا شده و در آن دست‌کم پنج هزار پناهجو را می‌توان اسکان داد. گروهی از پناهجویان حاضر نیستند به اردوگاه جدید بروند آن‌ها خواهان ترک دائمی جزیره لسبوس هستند.

پلیس یونان پناهجویان اردوگاه موریا را که بر اثر آتش‌سوزی این اردوگاه بی‌سرپناه شده بودند به اردوگاه جدیدی در جزیره لسبوس منتقل کرد. گروهی از پناهجویان با رفتن به اردوگاه جدید مخالف‌اند. آن‌ها می‌خواهند به خارج از لسبوس منتقل شوند.

پلیس یونان و پناهجویان آواره اردوگاه موریا در جزیره لسبوس ـ عکس از فیلم‌های یوتیوب

پلیس یونان پنج‌شنبه ۲۷ شهریور / ۱۷ سپتامبر انتقال صدها پناهجوی آواره در جزیره لسبوس به اردوگاه جدید را آغاز کرد. ۷۰ مأمور پلیس زن نیز برای انتقال کودکان و زنان پناهجو در این عملیات حاضر بودند. این اقدام پس از گذشت بیش از یک هفته از آتش‌سوزی در اردوگاه موریا، بزرگ‌ترین اردوگاه پناهندگی یونان انجام شد.

هدف از انتقال پناهجویان آواره محافظت از سلامت عمومی آن‌ها اعلام شده است و تاکنون ۱۲۰۰ پناهجو در این اردوگاه اسکان داده شده‌اند. از این تعداد، شماری از نظر ابتلا به ویروس جدید کرونا فوراً غربالگری شدند و برخی نیز هنوز منتظر آزمایش هستند.

شامگاه سه‌شنبه هفته گذشته، ۱۸ شهریور / ۸ سپتامبر با آتش‌سوزی اردوگاه پناهندگی موریا در جزیره لسبوس یونان حدود ۱۲ هزار پناهجو بی‌سرپناه شدند. آن‌ها روزها و شب‌ها را بدون دسترسی به آب و غذا در خیابان‌ها گذارندند. دولت یونان این آتش‌سوزی را عمدی می‌داند و گفته است پناهجویان این اردوگاه را به آتش کشیده‌اند تا مسئولان مجبور شوند آن‌ها را از این اردوگاه پرجمعیت خارج کنند. پنج مظنون در ارتباط با این آتش‌سوزی دستگیر شدند و پلیس در تعقیب نفر ششم است.

چادرهای جدید در «قارا تپه» در نزدیکی بندر موتیلِنه با کمک کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان برپا شده‌اند و دست‌کم پنج هزار پناهجو می‌توانند در آن‌ها ساکن شوند. گروهی از پناهجویان اما حاضر نیستند به اردوگاه جدید منتقل شوند. آن‌ها امیدوارند که بتوانند جزیره را به‌شکل دائمی ترک کنند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان از یونان خواسته است تا روند پناهندگی در لسبوس را سرعت بخشد.

فیلیپ لکلرک، مسئول این نهاد در یونان به خبرنگاران گفت:

«طرح این نیست که مردم برای همیشه در جزیره لسبوس بمانند، بلکه سرعت دادن به روند کارهاست تا افراد بتوانند به‌تدریج و به‌طور منظم از آن‌جا به آتن یا جاهای دیگر در سرزمین اصلی یونان منتقل شوند.»

یک مسئول پلیس یونان نیز به رویترز گفت:

«این عملیات تا زمانی که همه پناهجویان آواره ‌سرپناهی داشته باشند ادامه خواهد داشت.»

یک مقام دیگری دولت یونان هم ابراز امیدواری کرد که در چند روز آینده این عملیات پایان یابد.

میکالیس کریزوکوئیدیس، وزیر پلیس یونان در این هفته اعلام کرد که نیمی از پناهجویان در لسبوس باید تا کریسمس و بقیه تا عید پاک این جزیره را ترک کنند.

سازمان پزشکان بدون مرز گزارش داده است که کارکنان این سازمان در طول شب از دسترسی به پناهجویان محروم مانده است. این سازمان در توئیتر چنین انتقاد کرد:

«عملیات پلیس برای آوردن پناهندگان به اردوگاه جدید در حال انجام است. اما این نباید مانع کمک‌های پزشکی شود.»

صبح پنج‌شنبه کلینیک اورژانس که سازمانی در منطقه ایجاد کرده بود، مجاز به بازگشایی شد.

مقامات یونان و سازمان ملل از روز شنبه در حال ساخت اردوگاه جدید هستند. یک‌هزار چادر در این اردوگاه برپا شده است که هر کدام فضایی برای هشت تا ۱۰ نفر دارد. قرار است ایستگاه‌های پزشکی نیز افزوده شود و دو منطقه نیز به‌عنوان قرنطینه‌ در نظر گرفته شده است.

اردوگاه موریا که آتش گرفت پنج سال پیش در اوج بحران پناهجویی ساخته شد. این اردوگاه سال‌ها بیش از حد ظرفیت خود پناهجو داشت. بر اساس آخرین گزارش‌های وزارت مهاجرت یونان، حدود ۱۲ هزار و ۶۰۰ پناهجو در آن‌جا زندگی می‌کردند در حالی‌که ظرفیت این اردوگاه تنها دو هزار و ۸۰۰ نفر بود.

دو روز پیش، سه‌شنبه ۲۵ شهریور / ۱۵ سپتامبر نزدیکی اردوگاه پناهندگی «واتی» در جزیره ساموس یونان نیز دچار آتش‌سوزی شد اما به پناهجویان آسیبی نرسید. در این اردوگاه نیز شش هزار و ۸۰۰ پناهجو به‌سر می‌برند در حالی‌که  ظرفیت اصلی‌ آن ۶۵۰ پناهجو است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Faryad

    جنایات حکومت ملاها ادامه دارد زانکو احمدی، زانست حسن‌نژاد و سروش مکاری، سه کولبری بودند که در روزهای اخیر، توسط نیروهای مرزبانی در سردشت کشته شده‌اند. ۱۱ اسب آنان نیز با مسلسل از پای درآمده‌اند.