Share

شاهین محمدصادقی، عضو هیات رئیسه مجلس ایران از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این کشور خواست هر چه سریع‌تر دستور دهد تا داروهایی که در گمرک انباشه شده، ترخیص و وارد بازار شوند.

 

محمدصادقی به خبرگزاری خانه ملت گفت: "بانک مرکزی و معاون دارویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی به وظایف خود برای تأمین و توزیع دارو به درستی عمل نکرده‌اند."

 

ایران در ماه‌های گذشته با مشکلات جدی در حوزه سلامت و به ویژه تامین داروی بیماران مواجه است. نبود ارز مورد نیاز تامین دارو، تحریم وعدم ارتباط بانک‌ها در اثر تحریم از جمله دلایل این موضوع هستند.

 

به گفته شاهین محمدصادقی "مدیریت نامناسب برخی از مسئولان زمینه را برای کمبود و افزایش قیمت دارو فراهم کرده است."

 

فاطمه هاشمی رفسنجانی، رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص نیز چند هفته پیش گفته بود همه مشکلات دارویی در ایران مربوط به تحریم‌ها نیست بلکه "معضلات مربوط به مدیریت داخل کشور هم این مشکلات را پررنگ‌تر از گذشته می‌کند."

 

شاهین محمدصادقی: "مدیریت نامناسب برخی از مسئولان زمینه را برای کمبود و افزایش قیمت دارو فراهم کرده است "

محمدصادقی افزود: "نگرانی واردکنندگان از نرخ بعدی ارز زمینه را برای انباشت دارو و ترخیص نشدن از گمرک فراهم کرده است، این گروه هم‌اکنون نگرانند که داروها را به قیمت ارزان فروخته و بعد برای خرید دارو هزینه بیشتری را پرداخت کنند."

 

در ماه‌های اخیر نرخ ارز در ایران با نوسانات زیادی روبرو بوده است. دولت ایران متهم است که برای واردات دارو، ارز مورد نیاز را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نداده است. مرضیه وحید دستجردی، وزیر پیشین بهداشت ایران پس از بیان همین انتقادات از سوی محمود احمدی‌نژاد از کار برکنار شد.

 

شهاب‌الدین صدر، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران نیز مدتی پیش در نامه‌ای به بان کی‌ مون، دبیرکل سازمان ملل از "سکوت" وی در برابر تحریم دارویی ایران انتقاد کرد.

 

چندی پیش بان کی‌ مون در گزارشی اعلام کرد مردم ایران به خاطر تحریم‌های بین‌المللی با مشکلاتی از جمله تورم، افزایش بیکاری و تهیه دارو‌های حیاتی روبه‌رو شده‌اند.

 

در همین حال به گفته حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ایران هم اکنون در بخش دارو و تجهیزات پزشکی با "مشکل" روبرو است و "مردم از مراجعه به بیمارستان‌های دولتی رضایت‌مند نیستند."

 

این نماینده مجلس گفته است: "علاوه بر حوزه سلامت، در بخش بهداشت هم دچار چالش جدی هستیم و حتی برای پرداخت حق ماموریت و پول بنزین خودروهای کارشناسان بهداشت که برای نظارت به مسائل بهداشتی به این طرف و آن طرف می‌روند با مشکل روبرو هستیم." وی می‌گوید: "بخش سلامت در سال جاری با کسری بودجه ۴۵۰۰ میلیارد تومانی مواجه بوده است."

 

Share