ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

به رخ کشیدن قدرت و جسارت زن در فضای تصویر در آثار بهار سبزواری

در خودنگاره‌های بهار سبزواری٬ سوژه نمی‌خواهد ارتباطش را با مخاطب قطع کند و با نگاهی پرسش‌گر و دعوت‌کننده از بیننده می‌خواهد از دریچه چشم‌ها وارد فضای ذهنی هنرمند شود.

به‌تازگی نمایشگاه نقاشی «بهار سبزواری» با عنوان «نگاه خیره و گذرا» (Gaze and Glance) در نیویورک برپا شده است. نمایشگاهی در «لیلا هلر گالری» (Leila Heller Gallery) نیویورک که از ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۰ آغاز شده و تا ۱۴ اکتبر ادامه خواهد داشت. بهار سبزواری متولد ۱۳۵۹ در ایران است. او از نوجوانی نزد استاد «جلال‌الدین سلطان کاشفی» دانش‌آموخته‌ی هنر در اتریش و فرانسه آموزش نقاشی دیده است.

بهار سبزواری با مهاجرت به کشور فرانسه نقاشی را در دانشگاه‌های فرانسه آموخت و با تاریخ هنر اروپا آشنا شد. سپس به آکادمی هنر نیویورک پیوست و پنجره تازه‌‌ای از هنر به روی او گشوده شد. خودنگاره‌های این هنرمند که او از آنها به عنوان یادداشت روزانه یاد می‌کند در آغاز مهاجرتش به فرانسه وسیله‌ای بوده برای ارتباط برقرار کردن با محیط و آدم‌های تازه. حال با گذشت سال‌ها این پرتر‌ه‌ها در کارنامه هنری بهار جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند و به‌نوعی می‌توان گفت به اتوبیوگرافی تبدیل شده‌اند. بهار سبزواری مهمان ویژه زمانه است و درباره آثارش با او به گفتگو نشسته‌ایم. 

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود


در خودنگاره‌های بهار سبزواری٬ سوژه نمی‌خواهد ارتباطش را با مخاطب قطع کند. با یک نگاه پرسش‌گر و دعوت کننده از بیننده می‌خواهد از دریچه چشم‌ها وارد فضای ذهنی هنرمند شود تا بتواند همه جزییات را کشف کند. بهار سبزواری می‌داند این نگاه خیره و اغواگر در فرهنگ ایرانی پسندیده نیست و در بسیاری از موارد به عنوان گستاخی یا عملی بی‌شرمانه برداشت می‌شود. به ویژه اگر این نوع نگاه از سوی یک زن باشد. 

[sliderpro id="1093"]

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.