ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مرغ گران‌تر شد، صف‌ نانوایی‌ها بلندتر

قیمت گوشت مرغ به حدود دو برابر نرخ دولتی رسیده، صف نانوایی‌ها طولانی‌تر شده است. رئیس مجلس می‌گوید: مردم هر روز یک کالا را از سفره‌شان حذف می‌کنند.

قیمت گوشت مرغ در برخی شهرهای ایران به حدود ۳۰ هزار تومان رسید. همزمان صف نانوایی‌ها بلند‌تر شد. مقام‌های مسئول کمبود آرد و نان را «رد» می‌کنند و می‌گویند دامداران نان را به عنوان جایگزین نهاده‌های دامی می‌خرند. رئیس مجلس هم در ادامه وعده‌های مردم‌فریبانه از همه خواست بگو مگوهای سیاسی را کنار بگذارند و برای معیشت مردم تلاش کنند.

نان عنوان "قوت لایموت" را دارد. بحران دارد به محدوده نان می‌رسد. از خبرهای داغ این روزها کمبود نان است.
صف نانوایی‌ها در مناطق مختلف طولانی‌تر می‌شود.

خبرگزاری‌های ایران صبح یکشنبه از افزایش دوباره قیمت گوشت مرغ در برخی استان‌ها خبر دادند. مهدی دشتی، رئیس اتحادیه مرغداران در استان یزد به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: قیمت یک کیلوگرم مرغ به حدود ۳۰ هزار تومان رسیده است.

دولت قیمت گوشت مرغ زنده را ۱۳ هزار تومان و گوشت مرغ را ۱۷ هزار تومان در مراکز فروش تعیین کرده است. اتحادیه مرغداران اما این نرخ را نمی‌پذیرد و رئیس اتحادیه به صدا و سیما جمهوری اسلامی گفت: این نرخ جوابگوی هزینه مرغداران نیست.

قیمت مرغ در اردستان که قطب تولید گوشت مرغ در استان اصفهان مشهور است هم ۲۸ هزار تومان گزارش شد. محمدرضا باقری، رئیس اداره صمت این شهرستان بدون اینکه قیمت یک کیلوگرم گوشت مرغ در این شهرستان را اعلام کند، تائید کرد که قیمت این کالا خوراکی در اردستان ۵۰۰ تومان از سایر مناطق استان اصفهان گران‌تر است و دلیل آن را هزینه حمل و نقل اعلام کرد.

باقری کاهش عرضه به دلیل افزایش قیمت از سوی فروشندگان و افزایش قیمت نهاده‌های دامی را علت اصلی کمبود مرغ در اردستان دانست و گفت: «در حال حاضر وضعیت بازار چندان خوب نیست و بسیاری از اقلام مانند روغن یا وجود ندارد یا با افزایش قیمت روزانه مواجه است که باید برای این موضوع فکری شود».

گرانی مواد غذایی که در ماه‌های گذشته شتاب بیشتری گرفته سفره خانوار را کوچک‌تر و مواد غذایی کم‌ارزش را جایگزین پروتئین‌ها کرده است. آنطور که در هفته‌ گذشته خبرگزاری‌های دولتی از طولانی‌تر شدن صف‌ در نانوایی‌ها و کمبود نان در برخی مناطق خبر دادند.

خراسان شمالی از جمله استان‌هایی است صف نانوایی‌ها طولانی‌تر شده است. مهدی امیدوار رئیس اتاق اصناف استان دلیل این وضعیت را گرانی نهاده‌های دامی عنوان کرد و گفت: «در حال حاضر تعدادی از دامداران ارزانترین قوت که نان است را برای دام‌های خود انتخاب کرده‌اند در نتیجه یا خود و یا فردی را به نانوایی می‌فرستند که برای دام، نان خریداری کنند.»

او البته افزایش تقاضا برای نان در «مناطق حاشیه‌ای» به دلیل افزایش قیمت سایر اقلام خوراکی را هم رد نکرد:

«بالا رفتن قیمت مواد غذایی همچون گوشت، برنج، حبوبات و ... سبب شده تا قوت غالب مردم استان نان شود به همین دلیل میزان خرید نان افزایش یافته است.»

قیمت برخی اقلام خوراکی از آغاز سال جاری تا بیش از دو برابر افزایش یافته است. حذف ارز وارداتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان و اختلاف نظر بانک مرکزی و واردکنندگان برای تامین ارز تعهد‌شده یکی از علل اصلی افزایش قیمت کالاهای خوراکی عنوان می‌شود. مقام‌های دولتی اما وعده کرده‌اند با تامین ارز برای کالاهایی که در گمرک «رسوب» کرده، بازار را «کنترل کنند».

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه ۲۷ مهر اذعان کرد: رکوردشکنی‌های نگران کننده قیمت ارز و تورم لجام گسیخته زندگی را بر مردم سخت کرده است؛ امروز یک کارگر برای تامین هزینه زندگی خود مجبور است هر ماه یکی از اقلام سبد مصرف خانوار خودش را حذف کند.

او از همه مسئولان خواست «روزه کار و تلاش بگیرند» و برای تقویت معاش مردم تلاش کنند.

قالیباف گفت: مجلس برای جلوگیری از کوچک شدن سفره مردم در کوتاه مدت در تلاش است با برخی طرح‌ها نظیر حمایت معیشتی برای تامین کالاهای اساسی، فشارهای وارد آمده بر مردم را جبران کند.

مجلس شورای اسلامی طرح توزیع کالابرگ یا یارانه معیشتی را در دست بررسی دارد. طرحی که مرکز پژوهش‌های همین نهاد معتقد است می‌تواند باعث افزایش پایه پولی، رشد نقدینگی و نرخ تورم شود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • توطئه حقیقی است

  این توطئه حقیقی است، گروهی احمق برانداز ناخواسته همدست خائینی داخلی و. دشمنان خارجی، دارند مصنوعی نان که ایران سالهاست خودکفا ضده کمبود ایجاد میکنند تا قحطی بوجود بیاورند، از این قحطی احمقان برانداز و دشمنان داخلی و خارجی هر یک دنبال منافعی هستند. مرغ و تخم هم ایران خودکفا استف این کمبود مصنوعی و نتیجه توطئه اهریمنی ظالمان بیرحمی است، در حالی از مبارزه مسالمت آمیز میگویند اما حتی بکبار نیامدند کالاهای حکومتی را تحریم کنند و کمین تحریم کاهای حکوئمتی راه به اندازند، اما تحریم کور حداکثری راه می اندازند و اجزه ندادند بخص خصصوی حقیقی و خود مردم کالهای ضروری تحت نظارت سازمان ملل وارد کنند، کاهای حکومتی مثل بورس (مرکز غارت و تارج اموال ملی به اسم سهام دولتی!)، خودروسازی (تابوتهای مرگبار و با تیراژ کم برای سرکیسه مردم در حالی میلیونها خودرو نو دست دوم با پول در خارج مانده میتواند وارد کنند!)، عامدا مناطق عیان نسین خانه برگ و گران کردند و محلات فقیر و حاشیه شهرها به f هانه مختلف محروم از امکانت و بخاطر عوارض و طرح شهری، آنها خارج محدوده طی سالها! زمینهای مردم را بلاتکلیف در نقاط روستایی و اجازه نمیدهند مردم خانه بسازند درروستاها، اما در همان روستاها رانتخوران زمینهای انبوه و رانتی ویلاسازی اشرافی میکنندف مالیات از خانه های خالی نمیگرند، اما برای چندرغاز قبض آب وبرق و گاز، انشعاب فقرا قطع میکنند دشمنان مردم در داخل و خارج همدستی کرده و مردم چنان دچار محنت و درماندگی کرده اند که بسیرای از مردم تبدیل به زامبی شده اند!

 • باران

  کالا برگ! تا کالا برگ، همون کوپن قدیم چاپ بشە و از اونم کلی اختلاص، خیلیا از گشنگی مردن، کاش مسئوولین مربوطه کمی واقع بین بودن، تاکی میخوان سر مبارکشنو از زیر برف درنیارن، حالا حتی داروها و نان خشک وخالی جزءنایابها شده، دنیای خیلیامون که گذشت، مسئولین، خواهشمندیم به فکر قیامت و ترازوی عدل الهی باشین.اونجا جواب دارین آیا؟؟؟؟

 • دخو

  آقای "حقیقتگو" شرایط کنونی مردم آمریکا و اروپا هم دست کمی از مردم ایران ندارند, و در بسیاری موارد حتی شاید بتوان گفت وضعیت در آمریکا و اروپا از ایران بدتر است. فقط دقت کنید که چگونه در کشور آمریکا که پیشترفته ترین و مجهز ترین بیمارستان ها و مراکز تحقیقات پزشکی در جهان را دارد (اولین قدرت اقتصادی جهان) موقعیت برخوردش با کورونا همسطح و حتی بدتر از برخی کشورهای جهان سوم است. تقریبا تمامی دیگر نکاتی را هم مطرح کرده اید کاملا اشتباه و برعکس است. اما آخر شبه و فعلا همین یکی برا امشب کافیه. پرسشی که پیش می آید, شاید این باشد که: این چه مرض و دردی است که تا تو سر مردم ایران نزنند و همهء اشتباهات عالم را به مردم ایران نسبت ندهند, راضی نمی شوند. حزب الهی جماعت تو سر مردم میزند که مردم مسلمان نیستند. شاه اللهی جماعت تو سر مردم میزنند که علیه شاه انقلاب کردند و شورشی اند. دوستان عزیز حقیقت جوی ما هم به هر بهانه ای به دستشان برسد, خلاصه بعله. به قول زنده یاد عمران صلاحی "حالا شده حکایت ما!"

 • معصومه

  سلام .همه چی گرون شده ولی درامدی نیست از کرونا و‌گرانی مردم هنگیدند پس ابن کتاا ب کالا برگ الکترونبکی را کی میخوان بدهند؟ تنها چیزی که تکون نخورده همین چندرغاژ یارانه ۴۵۵۰۰ تومنی هست وگرنه گرونی چندبرابر شده

 • حقیقتگو

  اقشاری چنین وچنان درسیاست دانی براین عقیده بوده وهستند که ظلم وستم حکومت پهلوی که جمع شدن درمقابل دکان های صرافی و نانوائی وحبوبات فروشی و گرانی های فوق العاده شبه کنونی برآن داشت که غیرت خفته انقلابی در آنها بیدار شود وبرعلیه حکومت ستم شاهی به تظارهرات انچنانی بپردازند و حکومت پهلوی را ازریشه ببرند !! حالا چرا غیرات انقلابی شان که انکار چهل ساله خفته بوده است دراین شرایطی بیدار نمیشود و درمقابل دکان ها صف کشیده اند ؟ ویا مردمان انقلابی بعد از موفق شدن دربرپائی انقلابی شان برای استراحت روانه کره مریخ شده اند وحالا باید منتظر خاتمه مرخصی شان درکره مریخ شد که به ایران برگردند ؟ !!! چرا وچه بدلیلی درکشور ترکیه مسلمان نشین و اردوغان مسلمان که نفت وگازی برای صادرات نداشته است چنین نبوده ونیست ؟ هیچ شهروند اروپائی و امریکائی نمی تواند باور کند که مردم ایران چگونه تحمل می کنند و علنی هم می بینند که از چاله ای بدرون چاهی می افتند ؟ ومنتظر چه حمایت فرای آسمانی هستند ؟ دلیلش آگاه نبودن مردم ازارزش کشور داشتن و دفاع ازآن و دفاع ازحق و حقوشان است هرچند که درآن ساکن بوده وهستند ...