ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تجارت ایران با عربستان و بحرین به پایین‌ترین حد خود رسید

در میان ۱۵ کشور همسایه، عراق و امارات بالاترین صادرات را به ایران دارند و امارات و عمان بالاترین واردات. بحرین و عربستان سعودی کمترین صادرات و واردات را با ایران دارند.

براساس آمار سازمان توسعه تجارت ایران میزان مبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه و اطراف بیش از همه با عراق، امارات و عمان بوده است و عربستان سعودی و بحرین کمترین مبادلات تجاری با ایران را داشته‌اند.

عکس از آرشیو

فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران دوشنبه ۲۸ مهر میزان مبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه و اطراف در شش ماهه نخست سال جاری را اعلام کرد.

بر این اساس، از مجموع کل صادرات ایران ۸ میلیارد و ۱۶ میلیون دلار به ۱۵ کشور همسایه و اطراف صورت گرفته است که در میان این گروه از کشورها عراق و امارات متحده عربی در رتبه اول و دوم و کشورهای عمان و کویت و قطر پس از افغانستان، ترکیه، پاکستان، روسیه و آذربایجان در رتبه‌های هشتم تا دهم و بحرین و عربستان سعودی با صادرات سه و صفر میلیون دلاری پس از کشورهای قزاقستان و ترکمنستان در رتبه‌های ۱۴ و ۱۵ قرار گرفته‌اند.

صادرات ایران به عراق ۲۹۷۱ میلیون دلار و به امارات ۱۹۳۳ میلیون دلار بوده است در حالی‌که بحرین و عربستان سعودی با صادرات سه و صفر میلیون دلاری پس از کشورهای قزاقستان و ترکمنستان در رتبه‌های ۱۴ و ۱۵ قرار گرفته‌اند.

میزان واردات ایران در شش ماهه نخست سال ۱۶ میلیارد و ۷۸۳ میلیون دلار و واردات از ۱۵ کشور همسایه و اطراف ایران معادل ۷ میلیارد و ۳۵۲ میلیون دلار بوده است. امارات متحده عربی با سه میلیارد و ۹۶۱ میلیون دلار در جایگاه نخست کشورهای همسایه و اطراف قرار دارد. عمان پس از ترکیه و روسیه در رتبه چهارم است. بحرین و عربستان نیز به ترتیب با ۰,۱ و صفر میلیون دلار واردات، پس از افغانستان در رتبه‌های چهاردهم و پانزدهم مبادی وارداتی کشور قرار داشته‌اند.

مبادلات تجاری ایران با چین، چه در زمینه صادرات و چه واردات بیشتر از همه کشورهاست. فرزاد پیلتن از میزان تجرات ایران با چین آماری ارائه نکرد اما بر اساس آمار شهریورماه گمرک ایران و معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، ارزش صادرات کالای بدون نفت خام ایران در ۵ ماهه نخست ۱۳۹۹ به چین حدود سه میلیارد دلار و میزان واردات ایران از چین در این مدت حدود ۳,۵ میلیارد دلار بود.

به‌گفته فرزاد پیلتن سازمان توسعه تجارت ایران در رویکردی جدید و «با توجه به شرایط بین‌المللی و البته متغیرهای اقتصادی و تجاری، توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را در دستور کار خود قرار داده است».

در یک دهه گذشته روابط ایران و عربستان سعودی به‌شدت تیره شده است. حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه ۱۳۹۴ نقطه اوج این تیرگی بود. پس از این رویداد بود که عربستان سعودی اعلام کرد روابط دیپلماتیک و تجاری خود با ایران را قطع می‌کند.

پیلتن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، نوسانات در روابط سیاسی با برخی از این کشورها مانند عربستان سعودی و وجود نا آرامی‌ها در برخی کشورها مانند عراق و یمن، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی چند ماهه روابط تجاری با کشورهای همسایه را از جمله عوامل منفی در تجارت ایران با این کشورها دانست.

ایران از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت دوباره تحریم‌ها برای فروش نفت و انتقال پول با مشکل روبه‌رو است. کشورهای اروپایی وعده کرده بودند که با ایجاد ساز و کار انتقال پول مانع توقف روابط تجاری ایران شوند. این وعده اما نتوانست مشکل تهران برای صادارت نفت و انتقال منابع مالی به داخل را رفع کند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.