ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

انتقال‌ها از بند زنان اوین: فضای زندان امنیتی‌تر شده است

انتقال زنان زندانی از بند زنان زندان اوین در جریان است. شیرین عبادی معتقد است این اقدام به قصد تعطیل کردن این بند انجام می‌شود.

انسیه دائمی، خواهر آتنا دائمی، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین با انتشار یک توئیت در حساب کاربری خود در توئیتر از شدت گرفتن نظارت‌های امنیتی در بند زنان در روزهای پس از شروع انتقال زندانیان سیاسی زن از این بند خبر داده و نوشته است مسئولان زندان حتی زمان تماس‌های تلفنی را به بهانه خرابی خطوط تلفن کمتر کرده‌اند.

زندان اوین
پایین و بالا بگیرید و بکشید

او در این توئیت نوشته:

«از روزی که انتقال‌ها شروع شده فضای بند به شدت امنیتی شده، زمان ۱۰ دقیقه‌ای تلفن‌ها در روزهای زوج به بهانه خرابی خط کمتر شده، به کسانی که تا به دیروز منتقل شدند حتی اجازه برداشتن لوازم ضروری و بهداشتی مثل لباس مناسب و ماسک و ... داده نشده.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

در همین زمینه شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل با انتشار مطلبی، نسبت به «تعطیلی قریب‌الوقوع بند سیاسی زنان اوین» هشدار داد: 

«به عنوان وکیل و مدافع حقوق بشر، همراه با سایر فعالان اجتماعی نگرانی خود را اعلام کرده و معتقدم انتقال زنان زندانی اولا صرف‌نظر از اینکه منطبق با موازین شناخته شده بین‌المللی نیست، اساسا با ضوابط قانونی که حکومت در زمینه نگهداری متهمان دارد نیز همخوانی ندارد و ثانیا تخلیه این بند به منظور تهیه مکان برای بازداشت‌های گسترده‌ای است که حکومت در صورت اعتراضات مردم تدارک دیده است.»

طبق آخرین انتقالات صورت گرفته از بند زنان اوین به زندان‌های دیگر، یاسمن آریانی و مادرش منیره عربشاهی، دو فعال مدنی و مخالف حجاب اجباری روز ۳۰ مهر ماه از این بند و بدون اطلاع قبلی به زندان کچویی کرج منتقل شدند.

هم‌زمان با انتقال این دو زندانی سیاسی، سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی هم که دوره محکومیت سه سال و ۹ ماه حبس خود را در بند زنان زندان اوین سپری می‌کند، به زندان لاکان رشت منتقل شد.

به‌ گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مأموران زندان اوین، سمانه نوروز مرادی را به بهانه ملاقات با وکیلش از بند بیرون برده و سپس به زندان لاکان رشت منتقل کرده‌اند.

در روزهای گذشته اما انتقال زندانیان سیاسی زن از اوین به زندان‌های دیگر بیش و کم در جریان بوده است. نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، با وجود وضعیت وخیم سلامتی و نیاز فوری به رسیدگی تخصصی پزشکی، روز ۲۹ مهر ماه، بدون رعایت قرنطینه به بند عمومی زندان قرچک منتقل شده است.

رضا خندان، همسر این زندانی سیاسی ضمن اعلام این خبر به «زمانه» گفت مسئولان زندان اوین در اقدامی فریبکارانه او را به قصد بردن به بیمارستان از زندان اوین خارج کرده‌‌اند اما بعد او را به زندان قرچک تحویل داده‌اند.

به‌ گفته خندان، همسرش در حالی به زندان قرچک منتقل شده که طبق نظر کمیسیون پزشکی بیمارستان طالقانی، باید هرچه سریع‌تر برای انجام عمل آنژیوگرافی و معاینات فوری قلب، بستری شود.

الهام برمکی، یکی دیگر از زندانیان محبوس در بند زنان زندان اوین بود که روز ۱۴ مهر ماه به دلایل نامشخص به زندان قرچک ورامین منتقل شد. انتقال این زندانی سیاسی در حالی‌ست که منابع مطلع از وضعیت او گفته بودند الهام برمکی بنا به حکم آزادی مشروط دادگاه باید آزاد می‌شد اما او را به دلیل عدم پرداخت جریمه همچنان در زندان نگه‌ داشته‌اند و روز گذشته با وجود شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها او را بدون ارائه هیچ دلیلی به زندان قرچک ورامین منتقل کردند.

به دلیل عدم وجود امکانات بهداشتی در زندان قرچک، کرونا در آنجا شایع شده است و اقدام به انتقال این زندانیان، بسیار نگران کننده و بازی با سلامت آنان است.

اعلام نگرانی‌ها از انتقال زندانیان سیاسی زن از اوین به زندان‌های دیگر در حالی صورت می‌گیرد که در حال حاضر به‌ دلیل عدم اتخاذ تمهیدات پیشگیرانه و بهداشتی توسط مسئولان زندان از یک‌سو و کمبود شدید امکانات درمانی در زندان‌هایی نظیر قرچک و کچویی از سوی دیگر، ویروس کرونا شیوع گسترده‌ای در میان زندانیان داشته و همین امر جان بسیاری از آنان را با تهدید جدی مواجه کرده است.

همچنین به‌ دلیل عدم رعایت اصل تفکیک جرایم در زندان‌هایی غیر از اوین، زندانیان سیاسی اجبارا در کنار زندانیان با جرایم عادی و بعضا خطرناک نگهداری می‌شوند که این مسأله امنیت جانی و روانی زندانیان سیاسی را بیش از پیش در خطر قرار خواهد داد.

از سوی دیگر برخی فعالان و سازمان‌های مدافع حقوق بشر پیش‌بینی کرده‌اند که انتقال‌های صورت گرفته از بند زنان اوین به منظور تهیه مکان برای بازداشت‌های گسترده‌ای‌ست که نهادهای امنیتی ایران در صورت وقوع اعتراضات مردمی، صورت خواهند داد.

  • بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.