ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دختر آبادانی: نشاندن قربانی بر صندلی اعتراف اجباری

مراجع قضایی، نهادهای امنیتی و رسانه‌های دولتی در اقداماتی هماهنگ، به‌جای برخورد با خاطیان، سعی در گمراه‌سازی افکار عمومی و بی‌اهمیت جلوه دادن موضوع دارند.

به‌دنبال انتشار فیلمی مربوط به ضرب و شتم و تعرض به یک زن آبادانی در شبکه‌های اجتماعی، مراجع قضایی، نهادهای امنیتی و رسانه‌های دولتی ایران در اقداماتی هماهنگ، به‌جای برخورد با خاطیان و متجاوزان، با صحنه‌سازی، سعی در وارونه سازی حقیقت و گمراه‌سازی افکار عمومی و بی‌اهمیت جلو دادن موضوع می‌کنند.

تصویری از فیلمی که از ضرب و شتم و تعرض به زن آبادانی منتشر شده است

اعتراض یک زن جوان به قرار گرفتن در یک رابطه نابرابر با فردی که مدیری در بخش نه چندان مهمی در یک وزارتخانه مهم است، با خشونت شدید اعضای خانواده مرد و کمک نیروی حراست، به شدت سرکوب می‌شود. به دنبال آن و براساس تازه‌ترین خبرها، حمید مردانی‌پور، دادستان عمومی آبادان از تحت پیگرد قرار گرفتن «منتشرکنندگان فیلم کتک خوردن دختر آبادانی در شبکه‌های اجتماعی» خبر می‌دهد. همزمان به دلیل انتشار گسترده این فیلم در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های وابسته به حکومت دست به تحریف اخبار می‌زنند.

◄ سیر ماجرا
تا کنون مجموعه اطلاعات حاکی از یک داستان آشنای تکرار شونده است: قرار داشتن زن در یک موقعیت نابرابر از نظر مقام و مکنت، سوءاستفاده مرد متنفذ، فقدان امکان قابل اعتمادی برای کمک‌خواهی، تلاش خود زن برای اعتراض، سرکوب خونین اعتراض، پس از آن به راه افتادن ماشین دستگاه قضایی و رسانه‌ای حکومتی برای پوشاندن اصل موضوع.

طبق آخرین گزارش‌ها، خبرگزاری میزان، مرکز رسانه قوه قضاییه به‌نقل از صادق مرادی، رئیس دادگستری استان خوزستان اعلام کرده مأمور حراستی که در فیلم تعرض و کتک زدن زن جوان در آبادان، ابتدا پا را روی سینه آن زن گذاشته و کمی بعد اقدام به تعرض جنسی (دست‌مالی) کرده، بازداشت و روانه زندان شده است.

مرادی همچنین ادعا کرده ماجرای ضرب و شتم زنی در آبادان که هویت او «بهاره چشم‌براه» اعلام شده، «به خاطر اختلاف قدیمی و همچنین تسویه مالی با یکی از پرسنل شرکت نفت» بوده و این پرونده «به‌صورت ویژه» در دست پیگیری است.

پیش از این امیرسام کمایی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی شهرستان آبادان هم اعلام کرده بود زن جوانی که در فیلم مورد ضرب و شتم واقع شده، با صاحب‌خانه اختلاف قدیمی و شخصی داشته و برای تسویه‌حساب وارد خانه شده که توسط اهالی داخل خانه و مأموران حراست منطقه دستگیر و تحویل مأموران کلانتری شده است.

همچنین کمتر از یک‌روز پس از طرح این ادعاها از سوی مراجع قضایی و امنیتی خوزستان درباره ماجرای کتک خوردن دختر آبادانی، وبسایت خبری «دانا» نزدیک به نهادهای حکومتی در ایران روز جمعه، دوم آبان‌ماه، به سراغ خانواده «احمد جهان نژادیان»، مدیر فضای سبز پالایشگاه آبادان رفته و در گفت‌و‌گو با خانواده او، دختر آبادانی را یک «سارق مسلح» معرفی کرده که پس از هجوم به منزل شخصی جهان نژادیان، با «شوکر، اسید و چاقو» خانواده را به‌قصد سرقت پول و طلا مورد تهدید قرار داده است.

در فیلمی که از سوی پایگاه خبری دانا منتشر شده، اینگونه ادعا می‌شود که بهاره چشم‌براه (دختر آبادانی)، در حین اقدام به سرقت، برخی از اعضای این خانواده را هم مورد ضرب و جرح قرار داده است.

ادعاهای مطرح شده از سوی رسانه‌های حکومتی ایران در حالی ست که در فیلم اصلی که از این دختر آبادانی منتشر شده، هیچ نشانه‌ای دال بر وقوع حمله از سوی او موجود نیست و در این فیلم بهاره چشم براه، با صورت خون آلود و نیمه جان بر روی زمین افتاده که مأمور حراست و دو زن دیگر او را کتک می‌زنند به او تعرض جنسی می‌کنند.

همچنین فیلم دیگری شبیه به اعترافات اجباری از بهاره چشم‌براه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن او می‌گوید نه تنها «باردار نیست» بلکه پوشش داده شدن خبر کتک خوردن او توسط رسانه‌های خارجی را «شایعه سازی» قلمداد می‌کند.

دختر آبادانی اما در فیلم دیگری که پایگاه خبری دانا منتشر کرده، می‌گوید به‌علت اینکه فکر می‌کرده احمد جهان نژادیان در منزلش بوده به آنجا رفته تا ماجرای رابطه‌اش با این کارمند پالایشگاه نفت آبادان را در حضور همسرش به او بگوید.

در این فیلم همچنین به‌نقل از مردی که ادعا می‌شود پدر این دختر است، گفته می‌شود که بهاره چشم‌براه «بیمار روانی» است و روزانه داروهای مربوط به ناراحتی اعصاب و روان مصرف می‌کند.

برخی از روزنامه‌نگارانی که در داخل ایران اخبار این رویداد را پیگیری کرده‌اند می‌گویند این دختر با گریم سنگین برای پوشاندن اثرات ضرب و شتم جلوی دوربین قرار گرفته است.

در هیچ‌یک از فیلم‌های منتشر شده از این ماجرا اما حتی اشاره کوتاهی به چگونگی ضرب و شتم دختر آبادانی و اینکه چه کسی او را زخمی کرده، نمی‌شود. همچنین در این فیلم‌ها از کارمند حراستی که به تعرض جنسی و ضرب و شتم زن پرداخته بود یا مردی که متهم به برقراری رابطه با این زن است، خبری نیست.

با در نظر گرفتن عملکرد پیشین رسانه‌های حکومتی ایران در تهیه فیلم از اعترافات اجباری از قربانیان و متهمان، به‌نظر می‌رسد نهادهای امنیتی و مراجع قضایی برای مهار خشم اجتماعی ناشی از این رویداد و همچنین برای تبرئه افراد متصل به قدرت همچون احمد جهان نژادیان، نه تنها درصددند تا با وارونه نمایی حقیقت، از برخورد با مسئولان اصلی و متجاوزان احتمالی این ماجرا طفره روند بلکه با تقلیل این پرونده به «یک دعوای خانوادگی» و معرفی دختر آبادانی به‌عنوان «بیمار روانی»، حقوق زنی را که احتمالا قربانی تجاوز شده یا در یک رابطه موازی قرار گرفته نقض کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • دختر آبادانى می‌تواند طرح شکایت کند

  شيما قوشه : دختر آبادانى می‌تواند طرح شکایت کند . #خشونت_علیه_زنان @Digari_ir

 • ali

  نظامی که از بالا تا پایینش دروغ و تزویره ، ممکلتش هم همین خواهد بود .

 • تهدید خبرنگاری افشاکننده ویدیوی دختر آبادان

  تهدید خبرنگاری افشاکننده ویدیوی #دختر_آبادان یک روز از انتشار ویدیوی ضرب‌وشتم زن جوانی که گفته می‌شود در اعتراض به آزارجنسی و تجاوز مدیر پالایشگاه آبادان به خانه او رفته بود، می‌گذرد؛ در این میان رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران چه نقشی بازی کردند!؟ ۱. روزنامه‌نگاران محلی به شکل مستقل اقدام به انتشار ویدیو و افشای علل ماجرا کردند. نام جهان‌نژادیان، از مدیران پالایشگاه به عنوان متجاوز و نام مامور حراست، نخستین بار توسط آنها منتشر شد. ۲. رسانه‌ها و خبرگزاری‌های رسمی به سراغ مسئولان استانی رفتند و صدای آنها بودند. گزارش خبرگزاری ایسنا و خبر فوری، بهاره چشم‌براه را که مورد حمله قرار گرفته است، مسلح معرفی می‌کند اما دریغ از اشاره‌ای کوچک یا سوالی درباره چرایی شروع دعوا. این درحالی‌است که همشهری‌آنلاین در گزارش خود از ماجرا تاکید کرده است، فرماندار آبادان از پاسخ به سوال درباره تجاوز و بارداری زن مضروب توسط مدیر پالایشگاه سرباز زده است. به این‌ترتیب، پروسه قربانی‌سازی متهمان واقعی و مجرم‌ جلوه دادن قربانی حقیقی کلید خورد! ۳. خبرگزاری فارس و یار دیرینش بیست‌وسی این بار با سرعت چشمگیری وارد عمل شدند؛ کمتر از ۲۴ ساعت دو ویدیو ساخته و برای حذف ماجرای تجاوز و تطهیر مدیر پالایشگاه، از بهاره اعتراف اجباری گرفته شد! به‌‌عبارتی، این‌بار رسانه‌ها به جان بهاره که در این ماجرا بارها جسمش مورد تجاوز قرار گرفته بود، تجاوز کردند. ▫️حالا خبرنگاران محلی که در مناسبات قدرت، سوی درست بازی ایستاده و به رسالت حرفه‌ای خود پایبند بودند، توسط مدیران و مسئولان محلی تهدید به بازداشت شده‌اند. پیش از این نیز در ماجراهای مشابهی چون ریحانه جباری و افسانه نوروزی که هر دو قربانی روابط قدرت و مردسالاری شده بودند، وکلا و رسانه‌هایی که قوانین و جامعه مردسالار را هدف قرار داده و کنار قربانی ایستاده‌بودند، مورد تهدید نهادهای امنیتی قرار گرفته بودند. در چنین مناسباتی، ضرورت تشکیل یک نهاد مستقل برای حمایت از روزنامه‌نگاران بیش از پیش احساس می‌شود تا در روابط قدرت، سوی درست میدان و مقابل تبعیض بایستد. ___ روزنامه‌نگاران مستقل ایران @IRFreeJournalist

 • " توحشِ سیستماتیک علیه زنان"

  هشدار: حاوی تصاویر آزاردهنده #سرخط: بر اساس اطلاعات منتشر شده، به این زن ( که منشی یکی از مدیران پالایشگاه آبادان بوده) توسط مدیر تجاوز شده است. وی به منزل این شخص رفته تا اعتراض کند ولی خانواده‌ی مدیر متجاوز و کارمندان حراست پالایشگاه، زن را دستگیر کرده و شکنجه‌ می‌کنند. شگفت‌آور این‌که یکی از کارمندان حراست، علنا و در صحنه‌ی شکنجه، با کفش بدن این زن را لمس و سپس با دست به آزار جنسی او می‌پردازد؛ تصویری که حتی در ویدئوهای منتشر شده از خشونت نیروهای طالبان و داعش علیه زنان نیز دیده نشده است. این ویدئو عصاره‌ی توحشِ سیستماتیکی است که توسط جمهوری اسلامی، ساختار مردسالار و خشونت دائمی علیه زنان است. این‌جا در روز روشن، در مقابل دوربین، به زنی که مورد تجاوز قرار گرفته، شکنجه و تجاوز مضاعف روا داشته می‌شود و متجاوز و شکنجه‌گران در پناه قانون ارتجاعی حفظ خواهند شد. در واقع سیستمی که مولد و بانی دستگاه ایدئولوژیک علیه زنان است و در سال‌های نه‌چندان دور از آزار جنسی زندانیان سیاسی نیز ابا نداشته است، توانسته‌ خشونت عریان را به عرصه‌ی زندگی روزمره‌ وارد کند. اراده‌ی شنیع پادوهای رسانه‌ای و فرهنگی این حکومت است که حتی کشف حجاب و دوچرخه‌سواری زنان را عملی تندروانه ارزیابی کرده و خواستار اصلاحات گام به گام و آهسته می‌شوند. این صحنه، ادامه‌ی دقیق همان روزهایی است که زنان را سنگسار کرده و به آتش کشیدند ولی قریب به اتفاق مردان با هر گرایش سیاسی و با دستاویز قرار دادن شرایط خاص سیاسی، به سکوت دعوت کردند و گفتند: "دندان به جگر بگذارید، درست می‌شود." ما نه تنها به پیش نرفته‌ایم که سکوت و توهم اصلاح‌پذیر بودن خشونت ساختاری، روز به روز به عقب بازمی‌گرداندمان تا اکنون در سال ۲۰۲۰ شاهد شکنجه‌ی میدانی یک زنِ قربانی تجاوز در روز روشن باشیم.

 • کارگر

  عکس اول: احمد جهان‌نژادیان ریاست سابق حمل و نقل پالایشگاه آبادان که به منشی خود تجاوز کرده است. عکس دوم: مهدی کاظمی نیروی حراست پالایشگاه که در حین شکنجه‌ی زن توسط اعضای خانواده‌ی جهان‌نژادیان، به آزار جنسی وی می‌پردازد.

 • کارگر

  اعضای خانواده #جهان_نژادیان, که در ضرب و شتم دختر تجاوز شده شرکت داشته اند. عکس بالا از سمت راست #احمد_جهان_نژادیان است فردی که خانواده اش درفیلم دختر را کتک می زنند و گفته شده خودش با دختر ارتباط داشته و او را ناچار کرده موضوع را به خانواده وی بگوید، اما توسط پسر و همسر احمد آنطور کتک خورده. @ordoyekar

 • کارگر

  این دوستانی که در اینجا اصرار دارند که "رفتار جمعی ایرانیان را خیلی خوب توصیف میکنند" لطفا به ما هم نشان بدهند که بر اساس کدام تحقیقات و بررسی های میدانی از ۸۲ میلیون ایرانی به این نتیجهء علمی رسیده اند که رفتار جمعی ایرانیان این است و آن نیست؟ ۸۲ میلیون ایرانی هم همه مانند یکدیگر هستند و "رفتار جمعی" ۸۲ میلیون انسان نیز, بدون در نظر گرفتن جایگاه طبقاتی, جنسی, نژادی, مکان سکونت ,...یکی است و هیچ تنوع و تمایزی هم برنمی دارد. "حقیقتگویی" تبدیل میشود به نوعی تقلیل گرائی تفاوت های مشخص بین مردم, انتزاعی بافی و مجرد گویی. اما حرف مرد یکی است. پس هر روز در اینجا ۸۲ میلیون ایرانی در برای ما "خیلی خوب توصیف" میشوند که چه هستند و چه نیستند. کسی که واقعا هیچ غلطی ازش برنمی آید کسی است که دیماه و آبانماه را از یاد برده. آبانماه ادامه دارد.

 • بهادر

  امام زمان زائیده و دیو و ددان از گور هزار ساله بیرون آمده و در حال جنایت اند! ننگ و نفرین ابدی بر خامنه‌ای و ولایت باطلش باد که اینگونه جوانان این مرز و بوم را پر پر می کند!

 • حسن

  @حقیقت گو، کاملا با شما موافقم و رفتار جمعی ایرانیان را خیلی خوب توصیف کردید. متاسفانه اکثریت مردم ایران سخنان شما را باور نمی کنند و اعتقاد دارند که اگر همچنان عافیت طلب باشند رژیم به دنبال آنها نخواهد آمد ولی فراموش کرده اند اگر رژیم با تفنگ سراغشان نیاید با تورم، جنگ، در به دری، تصادف، امواج سرطان زا، کرونا و هزار راه دیگر سراغشان خواهد آمد. بله همه فراموش کردند که این کرونا را هواپیمایی ماهان متعلق به سپاه از چین وارد کرد ولی هیچکس نمی پرسد چرا الان که کرونا همه جای ایران را گرفته سپاه طلبه کرونایی از چین وارد نمی کند؟ از دست این رژیم هیچکس در امان نیست ولی می شود متوسل به توهم شد ولی توهم حقیقت را عوض نمی کند.

 • حقیقتگو

  دلیل آنکه مقامات حکومتی و سپاهی وبسیجی ها وحتی ماموران پلیس و انهم بدفعات تعروض وتجاوز به زنان ودختران انجام داده ومیدهند وهمچنان هم ادامه میدهند و آنهم با محفوظ ماندن ازعواقب ان چه می تواند باشد ؟ برطبق چه مجوزی از ارگان حکومتی آژاد به اختیار شده اند که چنین وچنان کنند و درحقیقت محض چه ترس ووحشتی ازمردم دارند که به اعمال وحشیانه وضد بشری ادامه میدهند؟ وقتی فرزندان ایران همانند پرنده گان بی صاحبی دستگیر می کنند وردورن قفس های زندان ها محبوس می کنند و ضرب و شتم و اعدام می کنند والدین این فرزندان ایران که درحقیقت همان جمعیت هشتاد میلیونی باشند فقط به اظهار خشم شان درفضای بادهوائی مجازی پسنده می کنند و اقشاری بدنبال سود یابی به تاترهای بورسی و جمعی به خرید ارز وجمعی هم بدنبال نان وجمعی که اکثریت دارند یا ازروی ترس و درگیر شدن فراموش کردن را می پسندند ...اگر برگونه فرزندانتان سیلی های انچنانی بچسبانند واز آنها دفاع عملی نکنید مدتی نگذشته برگونه خودتان هم سیلی خواهند زد و اگر بازهم این موردها را مطیعانه هضم کنید نه هویتی و شخصیتی و نه موجودیتی برای ضاربان خواهید داشت و اینبار به دختر وهمسرتان هم تعروض و تجاوز خواهند کرد...رحقیقت محض وبدون تعارف مردم باید ازخودشان بپرسند چه کرده و می کنند که حکومت اخوندی بدون هیچ وترس ووحشتی با آنها چنین وچنان می کند؟ بله دختره تقصیر خودش بوده ...حتما" یک کاری کرده بوده. که نشان داده بله ویک چیزیش میشده ....بی حجاب و بدحجاب بوده ....پس چرا تجاوز گران با دخترما چنین نکرده اند؟ ...شنیدی با دخترآبادانی چه کردند ؟ خدا ذلیلشان کند...مسلمان نیستند...منتظر باشیم که ترامپ برنده انتخاب امریکا شود که انتقام ما را که " علیل هستیم " از حکومت اخوندی بگیرد ...حاج آقا دیدی هیچ غلطی هم نتونستن بکنن بجز آخ و ناله !!!