ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

انتخابات آمریکا چگونه کار می‌کند؟

ایالت‌های چرخشی، یک عرصه عمده مبارزه انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا

اهمیت ایالت‌‌های چرخشی در این است که رای هر کدام از این ایالت‌ها می‌تواند سرنوشت انتخابات را به ناگهان عوض کند.

در بسیاری ایالت‌های آمریکا معمولا از پیش مشخص است که رای اکثریت آن ایالت با دموکرات‌ها است و یا با جمهوری‌خواهان. اما برخی از ایالت‌ها هستند که رای آن‌ها به طور سنتی به دموکرات‌ها و یا جمهوری‌خواهان تعلق ندارد و بسیار نزدیک به هم است. بسته به شرایط روز در هر انتخابات رای آن ایالت به نفع یکی از دو حزب ممکن است تغییر کند. در این ایالت‌ها جمعیت  از نظر سیاسی به طور مساوی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تقسیم شده است.

اهمیت ایالت‌‌های چرخشی در این است که نظام انتخاباتی آمریکا نه بر اساس رای اکثریت بلکه بر اساس رای الکترال است. رای هر کدام از این ایالت‌ها می‌تواند سرنوشت انتخابات را به ناگهان عوض کند. در هر دوره از انتخابات میلیون‌ها دلار صرف تبلیغات و  کمپین انتخاباتی در این ایالت‌ها می‌شود.

ترامپ ویسکانسین ۲۰۲۰ بزرگ‌ کنید
دونالد ترامپ در حال سخنرانی در شهر «سالم غربی» در ایالت چرخشی ویسکانسین، لیموزین ضدگلوله رییس جمهور معروف به «جانور» در این عکس دیده می‌شود- اکتبر ۲۰۲۰ ( عکس خبرگزاری فرانسه)

تعداد آرای الکترال هر ایالت چقدر است؟

تعداد آرای الکترال تقریبا بر اساس جمعیت آن ایالت تعیین می‌شود.ایالت کالیفرنیا با ۵۵ رای الکترال در صدر است. تگزاس با ۳۸ رای، نیویورک و فلوریدا هر کدام با ۲۹ رای از ایالت‌‌هایی هستند که تعداد آرای الکترال آن‌ها نسبتا زیاد است. 

ایالت‌های چرخشی کدام ایالت‌ ها هستند؟

مانند هر میدان جنگ دیگری عرصه نبرد اصلی در انتخابات آمریکا نیز دایم در حال تغییر است و در عین حال کارشناسان همگی بر سر این‌که کدام یک از ایالت‌‌های آمریکا چرخشی به حساب می‌آید لزوما اتفاق نظر ندارند. 

خبرنامه تحلیلی-سیاسی (غیرحزبی) کوک از ۷ ایالت  آریزونا، فلوریدا، میشیگان، کارولینای شمالی و پنسیلوانیا و ویسکانسین به عنوان ایالت‌‌های چرخشی نام برده است. برخی نیوهمپشایر را هم به این فهرست اضافه می‌کنند. البته از ایالت‌های اوهایو، یوتا و گاه ویرجینیا نیز گاه به عنوان ایالت چرخشی یاد می‌شود.

در مجموع به نظر می رسد که در  انتخابات ۲۰۲۰  اغالب ناظران بر روی  ۸ ایالت‌ آریزونا، فلوریدا، جورجیا، میشیگان، مینه‌سوتا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین به عنوان ایالت‌‌های چرخشی حیاتی اتفاق نظر داشته باشند. 

 آریزونا ۱۱ رای ، فلوریدا ۲۹ رای ، جورجیا ۱۶ رای ، میشیگان ۱۶ رای ، مینه‌سوتا ۱۰ رای ، کارولینای شمالی ۱۵ رای ، پنسیلوانیا  ۲۰ رای و ویسکانسین ۱۰ رای الکترال را به خود اختصاص داده‌اند. 

ایالت چرخشی ۲۰۲۰ بزرگ‌ کنید
ایالت‌های چرخشی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ -آریزونا ۱۱ رای ، فلوریدا ۲۹ رای ، جورجیا ۱۶ رای ، میشیگان ۱۶ رای ، مینه‌سوتا ۱۰ رای ، کارولینای شمالی ۱۵ رای ، پنسیلوانیا ۲۰ رای و ویسکانسین ۱۰ رای الکترال را به خود اختصاص داده‌اند

این ۸ ایالت در مجموع ۱۲۷ رای الکترال دارند. 

۵۳۸ رای الکترال برای تمامی ۵۰ ایالت تعیین شده و برنده انتخابات نامزدی است که دست‌کم ۲۷۰ رای الکترال را ببرد.

اهمیت فلوریدا

فلوریدا از جمله ایالت‌‌های چرخشی با ۲۹ رای الکترال یکی از حیاتی‌ ترین ایالت‌‌ها در انتخابات آمریکا است.

در انتخابات ۲۰۰۸ باراک اوبامای دموکرات رای فلوریدا را برد. در انتخابات سال ۲۰۰۰ جورج دبلیو بوش جمهوری‌خواه رای اکثریت این ایالت را بدست آورد. 

از سال ۱۹۶۴ تا به امروز هر رییس جمهوری که رای فلوریدا را برده، برنده انتخابات هم بوده است. ایالت فلوریدا که به ایالت آفتابی مشهور است ترکیب جمعیتی نسبتا مسنی دارد. چرا که به دلیلی آب و هوای گرم و آفتابی  مقصد مطلوب سالمندان آمریکایی برای سپری کردن روزهای پس از بازنشستگی است.

طرفداران ترامپ فلوریدا ۲۰۲۰ بزرگ‌ کنید
گروهی از طرفداران ترامپ در جریان راهپیمایی در حمایت از نیروهای پلیس - پارکلند فلوریدا - ژوئیه ۲۰۲۰

اهمیت پنسیلوانیا

بر اساس متوسط نظرسنجی‌های در حالی که تنها یک هفته به انتخابات باقی است در ایالت پنسیلوانیا بایدن از ترامپ جلوتر است. 

در انتخابات ۲۰۱۶ دموکرات‌‌ها رای الکترال ایالت پنسیلوانیا را به جمهوری‌خواهان باختند. ترامپ از مجموع حدود ۶ میلیون رای داده شده در این ایالت ۴۴ هزار و ۲۹۲ رای بیش از هیلاری بدست آورد. در انتخابات قبلی دونالد ترامپ ۲,۹۷۰,۷۳۳ رای و هیلاری کلینتون ۲,۹۲۶,۴۴۱ رای در پنسیلوانیا آورد.

روز دوشنبه ۲۶ اکتبر بر اساس نظر سنجی «رویترز/ آی‌پوز» بایدن از ترامپ ۵ امتیاز جلوتر و بر اساس نظر سنجی دانشگاه «ویسکانسین/یوگاو» ۸ امتیاز جلوتر بود. نظرسنجی «اینسایدرادونتیج» اما نشان می‌داد که در این ایالت ترامپ با ۲ امتیاز جلوتر است.

هرچند نظر سنجی‌ها لزوما نمی‌توانند لزوما تصویر درستی از نتیجه انتخابات به ما دهند، اما بر فعالیت کمپین نامزدها در آن ایالت تاثیر می‌گذارند. 

ترامپ ۲۰۱۶ پنسیلوانیا بزرگ‌ کنید
دونالد ترامپ در جریان کمپین تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶- پنسیلوانیا (عکس شاتراستاک)

آیا تگزاس ایالت چرخشی خواهد شد؟

چندین سال‌ است که دموکرات‌ها به تصاحب آرای تگزاس چشم دوخته‌اند. از سال ۱۸۴۸ تا  سال ۱۹۵۲ و زمان پیروزی دوایت آیزنهاور، تگزاس همیشه  و در هر انتخاباتی ( به استثنای سال ۱۹۲۸)  به نامزد دموکرات‌ها رای داده بود.

سال ۱۹۲۸ ال اسمیت - کاتولیکی متعصب - نامزد دموکرات‌‌‌ها بود اما تگزاس حاضر به حمایت از ال اسمیت نشد و رای الکترال ایالت تگزاس در انتخابات ۱۹۲۸ نصیب هربرت هوور جمهوری خواه شد.  

ال اسمیت بزرگ‌ کنید
ال اسمیت- نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۱۹۲۸ -رای الکترال ایالت تگزاس را باخت

در ۴۰ سال گذشته آخرین باری که تگزاس یک رییس جمهور دموکرات را انتخاب کرده مربوط به سال ۱۹۷۷ و ریاست جمهوری جیمی کارتر است. در آن سال جیمی کارتر دموکرات ۳ و ۲ دهم درصد در ایالت تگزاس از جرالد فورد جمهوری‌خواه پیش افتاد. در ده انتخابات بعد از آن تگزاس همواره به جمهوری‌خواهان رای داده و قلعه مستحکم حزب به حساب می‌آید. اما در انتخابات ۲۰۲۰ چه خواهد شد؟

اضافه شدن به جمعیت لاتین‌تبارهای ایالت و تغییر دیدگاه‌‌های سیاسی رای‌دهندگان حومه (غیرشهری) دموکرات‌ها را به  بردن رای این ایالت نه  لزوما در انتخابات پیش رو بلکه در سال‌های آینده امیدوار کرده است.

ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶  با ۹ درصد اختلاف آرای تگزاس را برد - که البته این اختلاف رای در نوع خود کمترین حد از سال ۱۹۹۶ به این سو به حساب می‌آمد. 

بزرگ‌ کنید
استافورد تگزاس - سپتامبر ۲۰۲۰- ایالت تگزاس در ۴۰ سال گذشته همیشه به جمهوری‌خوهان رای داده است

نتایج آخرین نظرسنجی «دانشگاه تگزاس / تگزاس تریبون» که روز نهم اکتبر منتشر شد نشان می‌دهد که ترامپ ۵ امتیاز از بایدن در این ایالت جلوتر است. البته نظرسنجی «کویینی‌پیاک» محبوبیت دو نامزد را مساوی نشان می‌دهد  و روز یکشنبه (کمتر از دو هفته مانده به انتخابات) نظرسنجی تایلر نشان داد که بایدن دو امتیاز پیش است. روز پس از آن نیویورک‌تایمز و سینا کالج نتایج نظرسنجی‌شان را منتشر کردند که بر اساس آن ترامپ ۴ امتیاز پیش بود. در مجموع هر چند اختلاف دو نامزد کم است اما ترامپ همچنان در تگزاس از بایدن جلوتر است. اگر بایدن رای الکترال تگزاس را ببرد به منزله نوعی زلزله سیاسی در سیاست آمریکا خواهد بود.

در همین زمینه 

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • قباد

    تو دمکراسی های عقب مانده همیشه رای با اکثریت و اکثریت هم معمولا بازنده از پیش تعیین شده سرنوشت خودشون‌هستنر

  • سیروان

    چرا قانون مشکل دار انتخابات ریاست جمهوری امریکا را اصلاح نمی کنید .مگر می شود مردم یک کشور به یک کاندید رای اکثریت دهند ولی اقلیت پیروز شود.؟؟؟؟!!!!!!