ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

عمران خان در کابل: پاکستان نخستین کشور علاقه‌مند صلح در افغانستان است

نحست‌وزیر پاکستان در نشست خبری مشترک با اشرف غنی گفت پاکستان برای برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها در افغانستان تلاش می‌کند.

عمران خان وارد کابل شد. او در نشست خبری مشترک با محمد اشرف غنی اعلام کرد که کشورش از برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها در افغانستان حمایت می‌کند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در ارگ ریاست‌ جمهوری افغانستان

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان صبح پنج‌شنبه ۱۹ نوامبر / ۲۹ آبان در رأس یک هیأت بلندپایه برای دیدار و گفت‌وگوی رسمی با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و دیگر مقام‌های افغان وارد کابل شد.

این نخستین سفر عمران خان به کابل از آغاز روی کار آمدنش در پاکستان است. وزارت امور خارجه پاکستان در اطلاعیه‌ای گفت در این سفر عمران خان درباره مسائلی همچون گسترش روابط دوجانبه، همکاری‌های اقتصادی و پیوندهای منطقه‌ای با مقام‌های افغان گفت‌وگو خواهد کرد و «سفر نخست‌وزیر به تقویت روابط قوی و چندوجهی میان دو کشور برادر کمک خواهد کرد».

عمران خان در یک نشست خبری مشترک با اشرف غنی در ارگ ریاست‌ جمهوری افغانستان هدف از این سفرش را اعتمادسازی، تقویت روابط و تسهیل روابط تجاری میان دو کشور عنوان کرد و گفت سفرش به کابل در شرایطی انجام می‌شود که «مردم افغانستان صلح می‌خواهند، اما با وجود ادامه گفت‌وگوهای صلح در دوحه، خشونت‌ها در افغانستان در حال افزایش است».

او همچنین افزود به کابل آمده است تا اطمینان بدهد که دولت او هر آن‌چه در توان دارد به مردم افغانستان در راستای کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس کمک خواهد کرد.

قرار بود براساس توافق‌نامه طالبان و آمریکا، حملات انتحاری و خشونت طالبان علیه نظامیان و غیرنظامیان افغانستان متوقف شود. طالبان این توافق‌نامه را اسفند ۱۳۹۸ در دوحه قطر با نمایندگان آمریکا امضا کرد اما تا کنون از اجرای آن خودداری کرده است.

براساس آمار وزارت کشور افغانستان تنها در ماه سپتامبر گذشته دست‌کم ۱۸۰ غیرنظامی کشته و ۳۷۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. این در حالی است که از آن زمان تاکنون چندین حمله خونین از جمله حمله به دانشگاه کابل صورت گرفته است. در حمله مسلحانه به دانشگاه کابل دست‌کم ۲۲ نفر کشته و ۲۲ تن زخمی شدند.

نخست‌وزیر پاکستان گفت مردم افغانستان از چهار دهه به این سو از جنگ رنج می‌برند و مردم پاکستان نیز نگرانی مردم افغانستان از افزایش خشونت‌ها را درک می‌کنند.

او افزود «پاکستان پس از افغانستان، نخستین کشور علاقه‌مند صلح در این کشور است» و مردم قبایل مرزی دو کشور از جنگ آسیب دیده‌اند.

اشرف غنی نیز در سخنان خود در نشست خبری سفر عمران خان به کابل را «تاریخی» خواند و گفت:

«افغانستان و پاکستان باید بر مشکلاتی که در گذشته‌ وجود داشته است چیره شوند و روحیه همکاری مشترک ایجاد کنند. پذیرش سیاستی سازنده، تعاملی و فراگیر راهی برای آینده‌ بهتر است.»

رئیس جمهوری افغانستان بر ضرورت کاهش خشونت‌ها در کشور تأکید کرد و گفت خشونت پاسخ وضعیت کنونی کشور نیست و دولت و مردم افغانستان یک صلح پایدار در چارچوب قانون اساسی می‌خواهند.

اشرف غنی همچنین اعلام کرد که به دعوت عمران خان در آینده نزدیک به پاکستان سفر خواهد کرد.

سفر عمران خان به کابل در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر با گذشت بیش از دو ماه از آغاز آن، با بن‌بست روبه‌رو شده است. دو طرف هنوز بر سر چگونگی پیشبرد مذاکرات به توافق نرسیده‌اند. با این حال برخی منابع نزدیک به مذاکرات از پیشرفت‌هایی در این زمینه خبر داده‌اند.

اشرف غنی و عمران خان تاکنون دو بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند. نخستین دیدار آن‌ها در خرداد ۱۳۹۸ در حاشیه‌ چهاردهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی در شهر مکه‌ عربستان سعودی انجام شد و دیدار دوم ۶ تیر ۹۸ در اسلام‌آباد بود. مسائل اصلی مورد مذاکره در این دیدارها روابط منطقه‌ای، تجارت و حمل‌ونقل، امنیت و صلح بوده است. نخستین دیدار آن‌ها در مکه از سوی زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ آمریکا در امور صلح افغانستان، برای صلح در منطقه و روابط دو کشور مهم توصیف شد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.