ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سرنخ‌های تازه از تحرکات اسدالله اسدی در آلمان

انتظار می‌‌رود که دادگاه بلژیک حکم متهم به طراحی عملیات بمب‌گذاری در پاریس را در تاریخ ۴ فوریه/۱۶ بهمن سال جاری صادر کند. دادستانی کارلسروهه در حال کشف ارتباطات این دیپلمات ایرانی است.

حکم اسدالله اسدی، کنسول سوم جمهوری اسلامی ایران در وین اتریش که در تیر ۹۷ به ظن برنامه‌ریزی برای انفجار در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در منطقه ویلپن در حومه پاریس در عملیات مشترک پلیس اتریش و بلژیک بازداشت شد، به زودی صادر می‌شود. کارشناسان اداره فدرال جنایی آلمان سرنخ‌‌هایی از تحرکات اسدی در یازده کشور اروپایی به دست آورده‌اند. او با مرکز اسلامی هامبورگ نیز در ارتباط بوده است.  

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در وین اتریش مظنون به بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق

به گزارش روزنامه زوددویچه تسایتونگ انتظار می‌‌رود که دادگاه بلژیک حکم اسدالله اسدی را در تاریخ ۴ فوریه/۱۶ بهمن سال جاری صادر کند. داستان بلژیک برای او درخواست ۲۰ سال حبس کرده است.

جمعه ۲۷ نوامبر/ ۷ آذر در شهر آنتورپ بلژیک محاکمه اسدالله اسدی، کنسول سوم جمهوری اسلامی ایران در وین اتریش که در تیر ۹۷ به ظن برنامه‌ریزی برای انفجار در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در منطقه ویلپن در حومه پاریس در عملیات مشترک پلیس اتریش و بلژیک بازداشت شد، همراه با یک زن و شوهر ایرانی که متهم به همکاری با او هستند، آغاز شد. اسدی با این استدلال که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است از حضور در دادگاه خودداری کرد.

دادستانی بلژیک متقاعد شده که اسدی به دستور نهادهای اطلاعاتی در ایران عمل کرده است. برخی از مخالفان جمهوری اسلامی که این پرونده را پیگیری می‌کنند می‌گویند اسدی فقط یک مأمور ساده اطلاعاتی نیست، بلکه او سرشاخه عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی در کشورهای اروپایی است و هدایت شبکه درهم‌تنیده‌ای از عوامل نفوذی را به عهده دارد.

سازمان اطلاعات بلژیک گمان می‌کند که اسدی به دایره ۳۱۲ وزارت اطلاعات تعلق داشت که در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارد. 

دو دفترچه مرموز، یکی سیاه و دیگری سبز رنگ

در این فاصله شواهد تازه‌ای از فعالیت‌های اسدی در کشور آلمان هم به دست آمده است. به گزارش زوددویچه تسایتونگ پلیس آلمان هنگام بازداشت متهم دو دفترچه‌ در خودروی او کشف کرده. دفترچه سباه‌رنگ حاوی کلمات رمزگذاری‌شده‌ای برای ساخت بمب دستی است. دفترچه دوم با جلد سبزرنگ در ۲۰۰ صفحه شامل ۲۸۹ یادداشت به خط لاتین اما به زبان فارسی حاوی اطلاعاتی درباره مکان‌های دیدنی، مغازه‌ها، رستوران‌ها و هتل‌ها همراه با تاریخ و زمان بازدید از این مکان‌ها در یازده کشور اروپایی از جمله فرانسه، جمهوری چک، مجارستان، ایتالیا، بلژیک و هلند است. بیش از ۱۴۴ یادداشت در این دفترچه مربوط به آلمان است. دادستانی آلمان در حال تحقیق درباره تحرکات اسداللهی در این مکان‌ها است. یکی از این مراکز، مرکز اسلامی هامبورگ در آلمان است که فعالیت‌های آن را شورای حفظ قانون اساسی آلمان رصد می‌کند.  

کارشناسان اداره فدرال جنایی آلمان در حال بررسی داده‌‌های دستگاه ناوبری خودروی اسدی، قبض سوخت و رزرواسیون هتل هستند. آن‌ها متوجه شده‌اند که اسدی همواره در سفرهایش ۱۰ هزار یورو پول نقد به همراه داشته و از کارت اعتباری استفاده نمی‌کرده است. بر اساس این تحقیقات هنوز هیچ نشانه‌ای از ارتباط تحرکات اسدی در خاک آلمان با عملیات بمب‌گذاری در گردهمایی سازمان مجاهدین خلق به دست نیامده است.

شبکه درهم‌تنیده‌‌ای از ماموران مخفی

در همان حال مأموران امنیتی آلمان با بررسی دفترچه سبزرنگ اسداللهی سرنخ‌هایی از همراهان او به دست آورده‌اند. دادستانی کارلسروهه در حال بررسی این سرنخ‌هاست. اسداللهی به اشخاصی که هنوز نشانی از آن‌ها به دست نیامده مبالغی بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار یورو پرداخته است. این اشخاص همه نام‌‌های متعارف ایرانی دارند. دادستانی کارلسروهه احتمال می‌دهد که این اشخاص در خدمت نهادهای اطلاعاتی ایران قرار داشتند.

گفته می‌شود که زن و شوهر بازداشت شده در بلژیک نیز هزاران یورو پول نقد از اسدی دریافت کرده بودند. اسدی، امیر سعدونی ونسیمه نعامی را که در آنتورپ بلژیک زندگی می‌کردند برای حمل مواد منفجره به استخدام خود درآورده بود. به حساب بانکی این زن و شوهر ایرانی در مجموع ۱۰۰ هزار یورو پول واریز شده که منشأ آن نامشخص است. آن‌ها با اسدی بارها ملاقات کرده بودند: در وین، زالتسبورگ، مونیخ، میلان، ونیز و در تهران.

مهرداد عارفانی هم که ساکن بلژیک است به  ویلپن پاریس سفر کرده بود. پلیس فرانسه او را به ظن همکاری با اسدی بازداشت و به بلژیک مسترد کرد.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.