ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار توقف روند اعدام جاوید دهقان‌خلد شد

دفتر میشل باشله اعلام کرده از اواخر آذر ماه تاکنون دست‌کم ۲۸ مورد اعدام در ایران انجام شده است که این اعدام‌ها از جمله شامل «گروه‌های اقلیت» می‌شود.

به‌ دنبال انتقال جاوید دهقان‌‌خلد، زندانی متهم به «محاربه»‌ به قرنطینه زندان زاهدان برای اجرای حکم اعدام، ﺩﻓﺘﺮ ﻛﻤﻴﺴﺎﺭﻳﺎی عالی ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ روز جمعه ۲۹ ژانویه / ۱۰ بهمن‌ با انتشار یک توئیت در حساب کاربری این نهاد بین‌المللی از دولت ایران خواست روند اجرای حکم اعدام این شهروند بلوچ را متوقف کند.

جاوید دهقان‌خلد

دفتر میشل باشله در این پیام همچنین اعلام کرد در فاصله زمانی یک ماه و نیم گذشته یعنی از اواسط دسامبر/ اواخر آذر ماه، «دست‌کم ۲۸ مورد اعدام» در ایران انجام شده است که این اعدام‌ها از جمله شامل «گروه‌های اقلیت» می‌شود.

در ادامه این توئیت آمده است:

«ما از مقامات ایران می‌خواهیم اعدام قریب الوقوع جاوید دهقان را متوقف کرده و پرونده‌های مجازات اعدام او و سایر پرونده‌های اعدام را مطابق با قوانین حقوق بشر بررسی کنند.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

جاوید دهقان‌‌خلد که در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ در ایرانشهر بازداشت شد، اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۶ در شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان بابت اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شد.

سازمان عفو بین‌الملل اما با انتشار بیانیه‌ای خواهان توقف روند اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی شده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه خود اعلام کرده جاوید دهقان‌خلد در روند دادرسی، محاکمه و تجدید نظر با نقض تکان دهنده حقوق خود روبه‌رو بوده است:

«جاوید دهقان در جریان محاکمه در دادگاه گفت زمانی که در سلول انفرادی بوده مأموران سپاه پاسداران به دفعات او را شکنجه کردند تا اعتراف کند که عضو یک گروه جهادی مسلح به نام جیش‌العدل است و دو مأمور سپاه پاسداران را در جریان شبیخونی در روز ۹ آوریل ۲۰۱۵/ ۲۰ فروردین ۱۳۹۴، کشته است.»

مصطفی نیلی، وکیل این زندانی سیاسی اما ۹ بهمن‌ اعلام کرد دیوان عالی کشور درخواست تجدید نظر در پرونده موکلش را رد کرده و خانواده این زندانی برای ملاقات آخر به زندان زاهدان فراخوانده شده‌اند.

این وکیل دادگستری با انتشار یک توئیت در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:

«سه روز پیش رد اعاده دادرسی در سیستم ثبت شد و قصد داشتم شنبه تقاضای اعمال ماده ۴۷۷ را ثبت کنم. برای اعدام هیچ‌وقت دیر نمی‌شود ولی اگر انجام شود جبران‌ناپذیر است.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

در هفته‌های اخیر برخی منابع حقوق بشری از اعدام ده‌ها تن از شهروندان بلوچ از جمله چند روحانی اهل سنت در زندان‌های زاهدان، زابل و مشهد خبر داده‌اند.

طبق آمار ثبت شده توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران، ‌در پنج هفته گذشته (از روز ۲۹ آذر ۱۳۹۹ تا ۹ بهمن) دست‌کم ۲۰ شهروند بلوچ در شهرهای مشهد، اصفهان و زاهدان اعدام شده‌اند که دست‌کم چهار نفر از آنها با اتهامات سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده بودند.

جمعی از کنشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر برای جلب توجه نهادهای بین‌المللی به شتاب گرفتن روند اجرای احکام اعدام در سیستان و بلوچستان، اقدام به راه‌اندازی یک توفان توئیتری کرده‌اند.

این کارزار اینترنتی برای روز جمعه ۲۹ ژانویه/ ۱۰ بهمن‌ ماه ساعت ۲۱ به‌ وقت ایران با هشتگ StopBalochsExecution در نظر گرفته شده است.

  • در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.