ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جاوید دهقان‌خلد را اعدام کردند

خبرگزاری میزان اعلام کرده حکم اعدام «جاوید دهقان خلد» اجرا شده است. روز گذشته ﻛﻤﻴﺴﺎﺭﻳﺎی عالی ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ‌ از ایران خواسته بود اجرای حکم اعدام این شهروند بلوچ را متوقف کند.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه ایران از قول روابط عمومی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده که بامداد امروز، شنبه ۱۱بهمن، حکم اعدام «جاوید دهقان خلد» اجرا شده است. روز گذشته ﺩﻓﺘﺮ ﻛﻤﻴﺴﺎﺭﻳﺎی عالی ﺣﻘﻮﻕ ﺑﺸﺮ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻠﻞ‌ با انتشار یک توئیت در حساب کاربری این نهاد بین‌المللی از دولت ایران خواسته بود روند اجرای حکم اعدام این شهروند بلوچ را متوقف کند.

جاوید دهقان‌‌خلد

جاوید دهقان‌‌خلد که در تاریخ ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ در ایرانشهر بازداشت شد، اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۶ در شعبه یک دادگاه انقلاب زاهدان بابت اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شد.

سازمان عفو بین‌الملل هم با انتشار بیانیه‌ای خواهان توقف روند اجرای حکم اعدام این زندانی سیاسی شده بود.

این سازمان مدافع حقوق بشر در بیانیه خود اعلام کرده بود جاوید دهقان‌خلد در روند دادرسی، محاکمه و تجدید نظر با نقض تکان دهنده حقوق خود روبه‌رو بوده است:

«جاوید دهقان در جریان محاکمه در دادگاه گفت زمانی که در سلول انفرادی بوده مأموران سپاه پاسداران به دفعات او را شکنجه کردند تا اعتراف کند که عضو یک گروه جهادی مسلح به نام جیش‌العدل است و دو مأمور سپاه پاسداران را در جریان شبیخونی در روز ۹ آوریل ۲۰۱۵/ ۲۰ فروردین ۱۳۹۴، کشته است.»

در هفته‌های اخیر برخی منابع حقوق بشری از اعدام ده‌ها تن از شهروندان بلوچ از جمله چند روحانی اهل سنت در زندان‌های زاهدان، زابل و مشهد خبر داده‌اند.

طبق آمار ثبت شده توسط نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران، ‌در پنج هفته گذشته (از روز ۲۹ آذر ۱۳۹۹ تا ۱۱ بهمن) دست‌کم ۲۱ شهروند بلوچ در شهرهای مشهد، اصفهان و زاهدان اعدام شده‌اند که دست‌کم چهار نفر از آنها با اتهامات سیاسی و امنیتی به اعدام محکوم شده بودند.

جمعی از کنشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر برای جلب توجه نهادهای بین‌المللی به شتاب گرفتن روند اجرای احکام اعدام در سیستان و بلوچستان، اقدام به راه‌اندازی یک توفان توئیتری کردند.

این کارزار اینترنتی روز جمعه ۲۹ ژانویه/ ۱۰ بهمن‌ ماه ساعت ۲۱ به‌ وقت ایران با هشتگ StopBalochsExecution انجام شد.

  • در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.