ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مردم خشمگین سراوان در اعتراض به کشتار سوختبران ساختمان فرمانداری را تسخیر کردند

معترضان خشمگین در سراوان ساختمان فرمانداری را تسخیر کردند. پلیس شماری از معترضان را دستگیر کرد. درگیری به خیابان‌های کشیده شده است.

خانواده سوخت‌برانی که شامگاه چهارم اسفند به دست سپاه پاسداران در نقطه مرزی اسکان در سراوان به قتل رسیدند، و مردم معترض  صبح سه‌شنبه پنجم اسفند مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند. معاون سیاسی و امنیتی استاندار بلوچستان گفت: جزئیات شلیک به سوختبران را از قرارگاه سپاه پاسداران «جویا شوید».

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، معترضان در ورودی فرمانداری که به روی آنان بسته شده را باز می‌کنند و به داخل ساختمان هجوم می‌برند. یک تصویر نیز از به آتش کشیدن یک خودرو پلیس به دست معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

ویدیوی زیر ورود معترضان به ساختمان فرمانداری را نشان می‌دهد.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

کمپین فعالان بلوچ که اخبار و گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بلوچ‌ها در ایران را پوشش می‌دهد، از بازداشت شماری از معترضان به دست پلیس خبر داد و به نقل از «گزارش‌هایی که به این کمپین رسیده» نوشت: «نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت حاضر در تجمع، با گلوله های ساچمه ای و مشکی به سمت معترضان تیراندازی کرده‌اند.»

بر اساس این گزارش به‌دنبال تیراندازی ماموران امنیتی، معترضان ساختمان فرمانداری سراوان را تسخیر کرده‌اند و «درگیری به داخل خیابان‌های سراوان کشیده شده است».

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

منابع مطلع گفته‌اند که ماموران امنیتی به سمت معترضان تیراندازی کرده و با پرتاب گاز اشک‌اور شماری از معترضان زخمی شده‌اند. هنوز از تعداد افرادی که زخمی شده‌اند اطلاعات دقیقی منتشر نشده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از پرتاب گاز اشک‌آور به سوی معترضان خبر داده‌اند. معاون سیاسی و امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان در واکنش به این رویداد گفت که قرارگاه سپاه هنوز اطلاعات آن را در اختیار استانداری قرار نداده و و به همین دلیل نمی‌تواند اظهار نظر کند. ملک فاضلی نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی اما حمله مردم خشمگین به فرمانداری را تائید کرد و گفت:

مردم به خاطر موضوعی به فرماندهی رفته بودند اما نه به آن شکلی که در بعضی از خبرها گفته شد. به هر حال ممکن است عصبانی شوند و بحثی به وجود بیاید و حتی شیشه‌ای هم شکسته شود اما تا جایی که من اطلاع دارم فرماندار در فرمانداری مستقر است و جلسه در حال پیگیری است.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

او شمار کشته‌شدگان را تنها سه نفر اعلام کرد و مدعی شد: «تا جایی که من اطلاع دارم سه نفر از افراد جان خودشان را به هنگام انتقال به بیمارستان از دست داده‌اند. همچنین هشت نفر زخمی شده‌اند که سه نفرشان سرپایی درمان شده‌اند و تعداد دیگری هم در بیمارستان بستری هستند که حال عمومی‌شان رضایتبخش است.»

منابع مستقل اما از کشته شدن دست‌کم ده نفر در جریان تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران به سوختبران خبر داده‌اند.

یحیی گنگوزهی، عبدالرحمن شهرسان‌زهی، عبدی شهرسان‌زهی، سلمان شهرسان‌زهی، رحمان بخش‌دهواری، عبدالوهاب دامنی، انس صاحب‌زاده، عبدالغفور توتازهی، محمد میربلوچ‌زهی و محمد نصرت‌زهی،۱۷ ساله ده کولبری هستند که به دست سپاه پاسداران در روز چهارم اسفند به قتل رسیدند.

به گفته منابع مطلع در منطقه حال پنج تن از سوختبرانی که بر اثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران مجروح شدند نیز وخیم است. این پنج تن به بیمارستان رازی سراوان منتقل شده‌اند.

خشونت حکومتی علیه سوختبران در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. ماموران مرزبانی ایران در بهمن ماه دست‌کم سه سوختبر را با شلیک گلوله زخمی کردند یا به قتل رساند. کمپین فعالان بلوچ نیز از کشته شدن دست‌کم ۴۶ سوختبر و کولبر در استان سیستان و بلوچستان طی سال ۲۰۲۰ خبر داده است.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • مجید

    دوستان محترم رادیو زمانه, کاتاگوری این مقاله را با عنوان "اقوام و اقلیت ها" معلوم کرده اید. در حالیکه مردم بلوچستان یک اقلیت ملی در ایران هستند. آلرژیک بودن رسانه های راست در استفاده از واژگان و مفهوم علمی, انسان شناختانه ای "ملیت" را می توان فهمید. اما انتظار از رسانه ای مترقی و پیشگام مانند رادیو زمانه بیشتر از اینهاست. چرا این مقال را با استفاده از عنوان "اقلیت های ملی و قومی" کاتاگوریزه نمیتوان نمود؟