ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

واتیکان کشیشان کاتولیک را از خواندن خطبه عقد همجنس‌گرایان منع کرد

پاپ فرانسیس سال ۲۰۱۹ در گفت‌و‌گویی که ابتدا توسط واتیکان سانسور شد، گفته بود: «همجنسگرایان فرزندان خدا هستند و حق دارند که خانواده داشته باشند.» اما واتیکان در پاسخ رسمی تأییدشده از سوی پاپ درباره امکان "ازدواج مذهبی" گی‌ها می‌گوید خدا «به گناه تبرک نمی‌دهد».

واتیکان با خواندن خطبه عقد برای ازدواج همجنس‌گرایان مخالفت کرد، هرچند پیش از این پاپ فرانسیس رهبر کلیسای کاتولیک از ازدواج همجنس‌گرایان و حق تشکیل خانواده برای آنها دفاع کرده بود.

از مرجع اقتدار کلیسای کاتولیک سوال شده بود که آیا روحانیون کاتولیک می‌توانند خطبه عقد همجنس‌گرایان را بخوانند و دفتر گروه تعالیم ایمان واتیکان (Congregation for the Doctrine of the Faith) در پاسخ رسمی دوصفحه‌ای به این پرسش دوشنبه ۱۵ مارس / ۲۵ اسفند جواب منفی داد.

مقامات واتیکان نوشته‌اند که خدا «نمی‌تواند به گناه تبرک دهد» و هر چند باید با مردم همجنس‌گرا با احترام برخورد کرد، اما سکس همجنس‌گرایانه «ذاتاً خلاف نظم است».

کلیسای کاتولیک می‌گوید ازدواج بین زن و مرد است و بخشی از برنامه خدا برای خلق زندگی جدید. این پاسخ در حالی صادر شده که پاپ فرانسیس پیش از این از ازدواج مدنی و تشکیل خانواده توسط دو همجنس حمایت کرده بود.

پاسخ صادرشده مهر تأیید پاپ فرانسیس را نیز دارد.

۲۱ اکتبر ۲۰۲۰ / ۳۰ مهر سال جاری فیلم «فرانچسکو» در فستیوال رُم به نمایش در آمد که در آن پاپ فرانسیس می‌گوید همجنس‌گرایان حق تشکیل خانواده دارند: «آنها فرزندان خدا هستند و حق دارند که خانواده داشته باشند. هیچ کس نباید به این خاطر بیرون رانده و یا بدبخت شود. آنچه ما باید ایجاد کنیم یک قانون ازدواج مدنی است. به این ترتیب آنها از قانونی رسمیت می‌گیرند. من از این حمایت می‌کنم.»

منظور از ازدواج مدنی اینجا ازدواجی است که از طریق قانون رسمیت می‌یابد، اما لزوما ازدواج مذهبی نیست. در ازدواج‌های مذهبی مسیحی خطبه مذهبی عقد توسط کشیش خوانده شود.

پاپ فرانسیس این اظهارات را سال ۲۰۱۹ در گفت‌و‌گو با تلویزا در مکزیک بر زبان آورد، اما واتیکان از انتشار آنها جلوگیری کرد تا وقتی که مستند فرانچسکو به نمایش در آمد.

 پاپ فرانسیس سال ۲۰۱۶ نیز گفته بود که کلیسا موظف است به‌دلیل رفتاری که با همجنس‌گرایان کرده از آن‌ها طلب بخشش کند.

اکنون نیز در پاسخ به سوال مطرح‌شده، کلیسای کاتولیک می‌گوید با ازدواج مدنی گی‌ها مشکلی ندارد، اما کماکان همجنس‌گرایی را گناه می‌داند:

«خدا به گناه تبرک نمی‌دهد و نمی‌تواند بدهد. او مرد گناهکار را متبرک می‌کند تا این مرد گناهکار دریابد که بخشی از برنامه عشق خدا است و اجازه دهد توسط خدا تغییر کند».

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.