ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

منتشر شد: حقوق کارگران در ایران ــ خبرنامه شماره ۱۸

موضوع‌‌های عمده: افزایش جمعیت زیر خط فقر − لشکر بیکاران در راه است − تداوم اعتراضات − اعتصاب فراگیر کارگران نفت، گاز و پتروشیمی: خشم و اعتراض از میان کوره‌های سوزان − هفت تپه: «خلع ید» رسمی شد − معلمان: تعلیق رتبه بندی و بازداشت‌های زنجیره ای − بهداشت و درمان: کادر درمان «فرسوده» است − سرکوب: بازداشت معلمان و بازنشستگان − مهاجران: اجبار افغانستانی‌ها به خروج از ایران − حوادث کار: ۱۰۴ کارگر جان باختند − کولبران

حقوق کارگران در ایران

شماره ۱۸

تابستان ۱۴۰۰/ ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۲۱

مقدمه

این هجدهمین خبرنامه کارگری زمانه است. خبرنامه از شماره ۱۵ به صورت فصل‌نامه منتشر می‌شود.

تمرکز خبرنامه کارگری بر روی این نکات عمده است: امنیت و سلامت در محل کار، انواع تبعیض در حوزه کارگری، مسائل مربوط به کار زنان، کودکان کار، بیکاری، تعویق و یا عدم پرداخت دستمزدها، و نیز موضوع سازماندهی و اعتراضات کارگری.

زمانه به شکل پیگیر اخبار کارگری در ایران را گزارش می‌کند. خبرنامه‌های زمانه می‌کوشند یک «تصویر بزرگ» از موضوع حقوق کارگران ایران ارائه کنند. گزارش پیشِ ‌رو رخدادها و روندهایی را در محدوده تقریبی تابستان ۱۴۰۰/ ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۲۱ در برمی‌گیرد. خبرنامه مدعی پوشش کامل همه رخدادها نیست.

ما در اول ماه مه هر سال یک خبرنامه سالانه هم منتشر می‌کنیم که در آن موضوعات عمده در حوزه کارگری در یک بازه یک ساله بررسی می‌شوند. در اول ماه مه ۱۴۰۰/۲۰۲۱ خبرنامه سالانه شماره ۳ منتشر شد. دو خبرنامه ویژه هم به تازگی منتشر کرده‌ایم که یکی به وضعیت پرستاران اختصاص داشته و دیگری به سرکوب مزدی در ایران.

همه خبرنامه‌ها را می‌توانید از صفحه حقوق کارگران زمانه دریافت کنید.

مسائل عمده

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد. ابراهیم رئیسی (عضو هیئت مرگ در جریان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷) و رئیس پیشین قوه قضاییه در انتخاباتی برنامه‌ریزی شده و بدون رقیب به عنوان فرد پیروز معرفی شد. او در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری وعده کرد سالانه یک میلیون شغل جدید ایجاد کند، نرخ تورم را تا یک سال بعد به نصف رقم کنونی و تا دو سال آینده به کمتر از ۱۰ درصد کاهش دهد، برای حل بحران مسکن سالانه یک میلیون واحد مسکونی تازه احداث کند و شرایط را برای رشد اقتصادی شش درصدی فراهم کند.

حقوق کارگران در ایران شماره ۱۸ - تابستان ۱۴۰۰ بزرگ‌ کنید
حقوق کارگران در ایران شماره ۱۸ - تابستان ۱۴۰۰

نرخ رسمی تورم سالانه در مرداد ماه، زمان تحویل رسمی دولت به ابراهیم رئیسی، ۴۵,۲ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه ۴۳,۲ درصد اعلام شد. شاخص تورم برای گروه کالاهای خوراکی همانند فصل‌های گذشته بزرگ‌تر از شاخص کل تورم بود. نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی در مرداد ماه به ۵۸,۴ درصد رسید که به معنای افزایش هزینه خانوار به همین میزان برای کالاهای خوراکی در نسبت با مرداد یک سال قبل است.

در بازار مصرف تورم برای مردم خشنتر از آمارهای دولتی قابل لمس بود. قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی دوباره افزایش یافت. گوشت مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز هم همانند ماه‌های گذشته دوباره گران شدند. بر اساس گزارش مرکز آمار قیمت ۷۱ درصد مواد غذایی در تابستان امسال از مرحله بحرانی- یعنی افزایش بیشتر از ۲۴ درصد در یک سال- عبور کرد.

نرخ اجاره بها نیز در تابستان همانند سال‌های قبل افزایش یافت. دولت به مالکان اجازه داد تا سقف ۲۵ درصد نرخ اجاره را افزایش دهند. نهادهای رسمی و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران نرخ تورم اجاره بها را ۳۶ درصد گزارش کردند. مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اما از افزایش ۶۰ درصدی نرخ اجاره بهاء در تهران و شهرهای بزرگ خبر داد.

همزمان با افزایش نرخ تورم ریال دوباره پس از آنکه مذاکرات «بازگشت به برجام» به نتیجه نرسید بخشی از ارزش برابری در برابر دلار و یورو را از دست داد. دلار در یک مقطع به نزدیکی ۳۰ هزار تومان رسید و یورو نیز از ۳۲ هزار تومان فراتر رفت.

در ادامه:

 • افزایش جمعیت زیر خط فقر
 • لشکر بیکاران در راه است
 • تداوم اعتراضات       
 • اعتصاب فراگیر کارگران نفت، گاز و پتروشیمی: خشم و اعتراض از میان کوره‌های سوزان
 • هفت تپه: «خلع ید» رسمی شد
 • معلمان: تعلیق رتبه بندی و بازداشت‌های زنجیره ای
 • بهداشت و درمان: کادر درمان «فرسوده» است
 • سرکوب: بازداشت معلمان و بازنشستگان
 • مهاجران: اجبار افغانستانی‌ها به خروج از ایران
 • حوادث کار: ۱۰۴ کارگر جان باختند
 • کولبران

◄ دانلود متن کامل

نسخه انگلیسی خبرنامه هم به زودی منتشر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.