ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بازار تاریخی شهرضا در آستانه نابودی

بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهرضا با شکست روبرو شده است، بازار تاریخی این شهرستان نیز در معرض فروپاشی قرار گرفته دارد. عکس: صادق بصیرت

مجموعه بازار بزرگ شهرضا با قدمتی ۹۰۰ ساله یادگاری از دوره سلجوقیان است. این بازار با مساحتی در حدود ۹۹ هزار و ۷۰۵ مترمربع و بیش از ۸۰۰ متر دالان سرپوشیده، دارای ۹ دهنه ورودی در چهار خیابان اصلی شهر است.

این مجموعه تاریخی در برگیرنده چندین اثر تاریخی مستقل ازجمله مسجد جامع از دوران سلجوقیان، شبستان مسجد جامع، کاروانسراهای تاریخی، تیمچه‌ها، سراهای تاریخی، سقاخانه‌ها و نمازخانه‌ها است.

طرح بازآفرینی شهری و مرمت بازار شهرضا که با مشارکت اداره راه و شهرسازی، اوقاف، کسبه بازار، شهرداری و میراث فرهنگی آغاز شده بود متوقف و این مجموعه ارزشمند به فراموشی سپرده شد.

رهاشدگی و بی‌اعتنایی به آثار و بناهای تاریخی در چهار دهه گذشته شدت گرفته و بسیاری از آنها در آستانه فروپاشی کامل قرار دارند.

پایین و بالا بگیرید و بکشید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.