ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تجمع اعتراضی فعالان مدنی در سنندج مقابل ساختمان دادگستری در اعتراض به خشونت علیه زنان

فعالان مدنی در سنندج درحالی‌که پلاکاردهایی در محکومیت خشونت علیه زنان و کشته شدن فائزه ملکی، زن جوانی که به دست پدرش کشته شده است، در دست داشتند، در تجمعی در برابر ساختمان دادگستری این شهر از مسولان قضایی خواستند تا قضیه قتل این زن جوان را پی‌گیری کنند.

چهارشنبه ۱۴ مهر /۶اکتبر گروهی از فعالان مدنی در سنندج در محکومیت قتل فائزه ملکی و خشونت علیه زنان در برابر ساختمان دادگستری سنندج تجمع اعتراضی برپا کردند.

خبر به آتش کشیده شدن فائزه ملکی زن جوان به دست پدرش در روزهای اخیر به‌ویژه در شبکه‌‌های اجتماعی انعکاس وسیعی یافته است.

گفته می‌شود نهادهای انتظامی تاکنون هیچ بازجویی از پدر فائزە نکردەاند و حتی جسد فائزە بدون کالبدشکافی پزشکی قانون بەخاک سپرده شده است.

در همین ارتباط چندین فعال مدنی امروز چهارشنبه، در حالی که پلاکاردهایی در محکومیت کشته شدن فائزه و خشونت علیه زنان در دست داشتند، از مسولان قضایی خواستند تا قضیه قتل فائزه ملکی را پی‌گیری کنند.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

یک منبع مطلع  به ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران (هرانا) گفته است:

«فائزه ملکی مدتی پیشتر ازدواج کرده و از همسرش جدا شده بود. پس از آن با مرد جوانی آشنا شده و قصد ازدواج با یکدیگر را داشتند اما خانواده پسر با این ازدواج مخالف بودند. وقتی عکس‌هایی مبنی بر ادامه رابطه فائزه و پسر جوان به دست پدر فائزه رسید، پدر فائزه اقدام به آتش زدن دخترش با بنزین کرد.»

به نوشته هرانا این زن جوان به بیمارستان منتقل می‌شود اما به دلیل شدت جراحات جان می‌سپارد. پس از فوت فائزه شماری از شهروندانی سنندجی پدر او را در میدان اقبال سنندج مورد ضرب و شتم قرار دادند و نیروی انتظامی تعدادی از این شهروندان را بازداشت کرده و پدر فائزه را نیز با خود می‌برد.

در رابطه با همین خبر و در روزهای پیش دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کردستان «دستور برخورد» با پزشک منتشرکننده خبر را داده بود.

ایمان نوابی، پزشک جراح با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود با اعلام خبر فوت این زن جوان دلیل به آتش کشیده شدن او  را “داشتن دوست پسر” عنوان کرده و از آزاد بودن پدر زن جوان خبر داده بود.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

اکنون و پس از واکنش‌های گسترده به این خبر، پست منتشر شده توسط این پزشک از اینستاگرام او حذف شده است.

قتل فائزه ملکی یکی از صدها نمونه قتل مشابه به دلایل ناموسی در ایران است. مقام‌‌های ایران از ارائه آمار جامع درباره تعداد این قتل‌‌ها خودداری کرده‌اند اما رسانه‌ها به طور پراکنده این موارد را گزارش می‌کنند. در مواردی نیز بخشی از قتل‌های ناموسی در ایران به عنوان خودکشی اعلام می‌شوند.

قانون مجازات اسلامی درباره قتل‌‌هایی که به دلایل ناموسی و آبرو و به دست پدران یا خانواده زنان صورت می‌گیرد بسیار آسانگیر است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.