ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

به یک پالایشگاه نفت در اربیل کردستان عراق حمله موشکی شد

نیروهای امنیتی عراق اعلام کردند که پالایشگاه شرکت «کار» در شهر خبات استان اربیل کردستان عراق هدف حملات موشکی قرار گرفت و در یکی از مخازن اصلی آن آتش‌سوزی رخ داد. حملات از دشت نینوا، مقر شبه‌نظامیان طرفدار ایران انجام شده است. مصطفی الکاظمی و مسعود بارزانی درباره اوضاع امنیتی این منطقه گفت‌وگوی تلفنی کردند.

نیروهای امنیتی عراق اعلام کردند که پالایشگاه شرکت «کار» در شهر خبات استان اربیل کردستان عراق هدف حملات موشکی قرار گرفت و در یکی از مخازن اصلی آن آتش‌سوزی رخ داد. حملات از دشت نینوا، مقر شبه‌نظامیان طرفدار ایران انجام شده است. مصطفی الکاظمی و مسعود بارزانی درباره اوضاع امنیتی این منطقه گفت‌وگوی تلفنی کردند.

واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق دوشنبه ۱۲ اردیبهشت / ۲ مه اعلام کرد که «گروه‌های تروریستی» یکشنبه شب پالایشگاه شرکت «کار» را با راکت در منطقه کورگوسک در شهر خبات استان اربیل هدف قرار دادند که منجر به آتش‌سوزی یکی از مخازن اصلی آن شد. این پالایشگاه یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های کردستان عراق است.

واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق ضمن اعلام این‌که آتش‌سوزی مهار شد، از فرود یک راکت دیگر در محوطه خارجی این پالایشگاه خبر داد و افزود این حملات خسارت جانی نداشته‌اند.

این واحد امنیتی در اطلاعیه خود گفته است:

«گروه‌های تروریست و جنایتکار در پی ایجاد اختلال در زندگی مردم، ارعاب جامعه و تهدید تأسیسات نفتی کشور هستند و هدف از این اقدام بزدلانه، تأثیر گذاشتن بر تأمین برق در این زمان حساس است.»

نیروهای امنیتی گفتند که پس از این حمله یک سکوی پرتاب و چهار موشک در دشت نینوا پیدا کرده و آن‌ها را خنثی کرده‌اند.

رویترز نوشته است که منشأ شلیک این موشک‌ها منطقه الحمدانیه در استان نینوا بوده و شبه‌نظامیان مرتبط با ایران در این منطقه قدرت دارند.

شب گذشته نیز سازمان مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که شش موشک در شهر خبات در استان اربیل سقوط کرد. این سازمان افزود موشک‌ها از استان نینوا شلیک شده‌اند.

گفت‌وگوی کاظمی با بارزانی

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، پس از حمله موشکی یکشنبه شب به استان اربیل، با مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق گفت‌وگو کرد.

بر اساس بیانیه دفتر نخست‌وزیری که صبح دوشنبه منتشر شد، الکاظمی و بارزانی درباره «اوضاع امنیتی» و شلیک موشک به این پالایشگاه کلیدی در استان اربیل گفت‌وگو کردند.

الکاظمی تأکید کرد که نیروهای مسلح عراق، عاملان این حمله را تعقیب خواهند کرد و این حملات به اتحاد، و عزم ملت عراق در شکست تروریسم و پایبندی به قانون می‌افزاید.

پیش از این نیز سه فروند موشک در ۱۷ فروردین / ۶ آوریل به نزدیکی پالایشگاه اصابت کرده بود و تلفات جانی در بر نداشت. منابعی در دولت اقلیم کردستان به رویترز گفتند که این پالایشگاه متعلق به باز کریم برزنجی، تاجر کرد عراقی، مدیر عامل شرکت بزرگ انرژی داخلی «گروه کار» است.

جمهوری اسلامی ایران ۲۲ اسفند / ۱۳ مارس در یک حمله بی‌سابقه با ۱۲ موشک بالستیک، مناطق اطراف ساختمان کنسولگری آمریکا در اربیل را هدف قرار داد که بر اثر آن دو غیرنظامی مجروح شدند و خسارت‌های مادی زیادی به خانه‌های اطراف وارد شد. ساعاتی بعد سپاه پاسداران مسئولیت این حمله را به‌عهده گرفت و محل حمله را جایگاه مرتبط با اسرائیل خواند. به‌دنبال این حمله دولت عراق ایرج مسجدی، سفیر ایران در این کشور را احضار کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس سپس در گزارشی نوشت هدف حملات موشکی سپاه پاسداران ویلایی در شهر اربیل متعلق به باز کریم برزنجی، مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی کردستان عراق موسوم به «گروه کار» بود.

برزنجی ضمن رد هرگونه اتهام ارتباط با موساد به آسوشیتدپرس گفت موشک‌های سپاه پاسداران خانه او را تخریب کردند اما از این‌که دست‌کم اعضای خانواده‌اش از جمله فرزندانش از این حمله جان سالم به‌در بردند و آسیب ندیده‌اند، خوشحال است.

یک مقام اطلاعاتی عراق نیز ادعای سپاه پاسداران مبنی بر این‌که یک مقر جاسوسی اسرائیل را در حمله موشکی به اربیل هدف قرار داده، رد کرد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله موشکی یکشنبه شب را برعهده نگرفته است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.