ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بر اساس حکم دادگاه سمنان، بهاییان ساکن این استان در خطر مصادره اموال و املاک قرار دارند

این حکم تنها بر اساس یک برگه A4 صادر شده که نام، مشخصات و آدرس محل سکونت و مغازه تعدادی از شهروندان بهایی بر روی آن نوشته شده بود. بیم آن می‌رود بهاییان در سمنان نیز به سرنوشت بهاییان در روستای ایول و روشنکوه دچار شوند و اموال آنها مصادره شود.

بر اساس اطلاعاتی که از طریق یک منبع آگاه به دست زمانه رسیده است، دادگاه انقلاب سمنان دستور به مصادره اموال و املاک شهروندان بهایی ساکن سمنان به نفع «ستاد اجرایی فرمان امام» داده است. این اقدام تنها به دلیل کشف یک برگه معمولی صورت گرفته که نام و مشخصات تعدادی از شهروندان بهایی بر روی آن نوشته شده است.

سعید دهقان، وکیل دادگستری طی رشته توییتی در حساب کاربری خود در توییتر، ضمن اشاره به این موضوع و سرنوشتی مشابه آنچه برای بهاییان روستاهای ایول و روشن‌کوه اتفاق افتاد، نوشته است:

«در پرونده جدیدی که با دستور مستقیم وزارت اطلاعات تشکیل شده، قاضی قاسم عین‌الکمالی، رئیس شعبه اول دادگاه سمنان، حکم مصادره اموال بهاییان سمنان را صادر کرد. شعبه اول دادگاه انقلاب سمنان با ادعای «کشف اسناد از منزل مسئول تشكيلات غيرقانونی بهایيت آقای جمال‌الدین خانجانی»، حکم به مصادره بسیاری از املاک خصوصی شهروندان بهایی به نفع «ستاد اجرایی حضرت امام» داده است.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

بر اساس اطلاعاتی که به زمانه رسیده، دادگاه سمنان بر اساس حکم صادره، دستور به توقیف املاک بهاییان در «مهدی‌شهر» و بخش یک سمنان داده است. در این حکم اشاره شده که اسنادی از منزل جمال‌الدین خانجانی کشف شده که به «تشکیلات غیرقانونی بهاییت» و با مالکیت افراد حقیقی بهایی است و آنها «قصد فروش غیررسمی به افراد غیربهایی» را داشته‌اند.

به نوشته سعید دهقان این ادعا در حالی توسط دادگاه مطرح شده است که حتی یک سند مالکیت از منزل جمال‌الدین خانجانی کشف نشده است، بلکه تنها یک برگه كاغذ A4 معمولی که بر روی آن نام و مشخصات چند فرد و آدرس منزل يا مغازه‌ آنها نوشته شده است:

«این نه به عنوان "سند مالکیت" است و نه الزاماً به معنای "قصدِ" مالکان مبنی بر انتقال رسمی و تشکیلاتی آن اموال.»

این وکیل دادگستری همچنین یادآور شده که تشکیلات بهایی در ایران وجود ندارد، زیرا در سال ۱۳۶۳ توسط جمهوری اسلامی منحل شد.

شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران رأی بدوی دادگاه سمنان را تأیید کرده است و علاوه بر تأیید این حکم، اتهام جاسوسی را متوجه متهمان بهایی ساکن کرده است.

سعید دهقان همچنین ضمن اشاره به این موضوع که شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران حکم دادگاه انقلاب سمنان را به دستور اطلاعات و با این «ادعای جدید و عجیب تأیید و قطعی کردند که جاسوسی آنها به نفع اجانب محرز است»، که اساساً افراد متهم در این پرونده به اتهام «جاسوسی» تفهیم اتهام نشده‌اند.

در این پرونده جمال‌الدین خانجانی به عنوان «سرکرده فرقه ضاله بهاییت در داخل کشور و رئیس محفل تشکیلاتی و غیرقانونی موسوم به یاران ایران» معرفی شده است، در حالی که یاران ایران که در اصل به «هیأت معتمدین» معروف بوده است در سال ۱۳۸۷ توسط وزارت اطلاعات منحل شد.

در ماه‌های گذشته فشارها بر شهروندان بهایی در ایران افزایش پیدا کرده است و شمار زیادی از آنها در سراسر ایران با احضار، بازداشت و با صدور احکام سنگین زندان مواجهه شدند. علاوه بر این بیش از ۵۰ شهروند بهایی به دلیل آن‌چه «نقص پرونده» خوانده شد از کنکور و ادامه تحصیل محروم ماندند.

همچنین سه‌شنبه ۱۱ مرداد منازل تعدادی از خانواده‌های بهایی روستای «روشنکوه» واقع در ساری، توسط ارگان‌های دولتی تخریب و زمین‌های برخی از آنها نیز مصادره شد.

با توجه تداوم و افزایش فشارها به جامعه بهایی در ماه‌های اخیر، این نگرانی وجود دارد که با توجه به حکم صادر شده توسط دادگاه سمنان و تأیید آن توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران، بهاییان در سمنان نیز همانند اتفاقی که برای بهاییان در روستای ایول و روشنکوه افتاد، با مصادره اموال و املاک و تخریب منازل خود مواجهه شوند.

در سمنان مصادره املاک و اموال بهاییان سابقه دارد و طی سال‌های گذشته بارها شهروندان بهایی ساکن این استان به دلایل مختلف مورد آزار و اذیت قرار گرفته و اموال آنها به نفع حکومت و نهادهای حکومتی مصادره و ضبط شده است.

در همین زمینه:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.