ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

افزایش تلفات سیل: پاکستان از جامعه جهانی درخواست کمک‌های بیشتری کرد

پاکستان که همچنان با تبعات سیل ویرانگری که تاکنون دست کم ۱۲۵۶ کشته بر جای گذاشته، درگیر است خواهان کمک‌های بشردوستانه جامعه بین‌المللی «در مقیاس وسیع» شد. وزیر تغییرات آب و هوایی این کشور، دولت‌های ثروتمند را مسئول بلایای طبیعی ناشی از گرمایش زمین، از جمله در پاکستان دانست.

اداره ملی مدیریت بلایای طبیعی پاکستان روز شنبه سوم سپتامبر/۱۲ شهریور از کشته شدن ۵۷ نفر دیگر در مناطق سیل زده خبر داد. بر این اساس تعداد کل قربانیان از زمان شروع باران‌های موسمی در اواسط ژوئن به ۱۲۶۵ نفر از جمله ۴۴۱ کودک رسیده است.

همزمان احسان اقبال، وزیر برنامه‌ریزی فدرال پاکستان از جامعه بین‌المللی خواست کمک‌های خود را برای ۳۳ میلیون نفری که زندگیشان تحت تاثیر سیل قرار گرفته، به پاکستان روانه کنند. او گفت:

«مقیاس ویرانی عظیم است و به یک واکنش بشردوستانه عظیم برای ۳۳ میلیون نفر نیاز دارد. بدین منظور از هموطنان پاکستانی، مهاجران پاکستانی و جامعه بین‌المللی درخواست می‌کنم که در این ساعت نیاز به پاکستان کمک کنند».

برخی از مقام‌ها و کارشناسان، تغییرات آب و هوایی را دلیل بارندگی‌های موسمی غیرمعمول و جاری شدن سیل در پاکستان می‌دانند؛ از جمله آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، که اوایل این هفته از جهان خواست در این بحران مرگبار «از خواب بیدار شوند». او قرار است نهم سپتامبر برای بازدید از مناطق سیل زده و دیدار با مقام‌های پاکستان، به اسلام آباد برود.

۲۹ هواپیمای حامل کمک‌های بشردوستانه در پاکستان به زمین نشست

در اوایل هفته جاری سازمان ملل متحد و پاکستان به طور مشترک درخواستی برای دریافت ۱۶۰ میلیون دلار کمک اضطراری برای کمک به میلیون‌ها نفر از مردم آسیب‌دیده از سیل صادر کردند.

فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده هم از اعزام یک تیم ارزیابی به اسلام آباد برای بررسی شرایط و تصمیم‌گیری درباره چگونگی پشتیبانی از سیل‌زدگان خبر داد. ایالات متحده در اوایل این هفته اعلام کرد ۳۰ میلیون دلار به سیل‌زدگان کمک می‌کند.

پیشتر شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان هم از جامعه بین‌المللی خواسته بود به کمک سیل‌زدگان بشتابند. این درخواست با واکنش سریع برخی از کشورها از جمله فرانسه مواجه شد که محموله‌های کمک خود را از طریق هوایی به پاکستان گسیل کردند. هواپیمای فرانسه روز شنبه در اسلام‌ آباد به زمین نشست و مورد استقبال عبدالقادر پاتل، وزیر خدمات بهداشت ملی قرار گرفت. به گفته پاتل، فرانسه دارو و پمپ‌های بزرگ تخلیه آب و همچنین تیمی متشکل از پزشکان و متخصصان را به پاکستان اعزام کرده است. پیشتر امارات متحده عربی نیز با ۹ پرواز و ازبکستان با یک پرواز محموله‌های امدادی خود را به پاکستان تحویل دادند. طبق اعلام سرلشکر ظفر اقبال، رئیس مرکز مقابله با سیل در چهار روز گذشته ترکیه، امارات، چین، قطر، ازبکستان، اردن و ترکمنستان نزدیک به ۲۹ هواپیمای حامل کالاهای امدادی را به پاکستان فرستاده‌اند.

مصیبت سیل در پاکستان با افزایش تعداد کشته‌ها و بی‌خانمان‌ها همراه بوده است. طبق برآوردهای اولیه دولت، بارندگی و سیل دست‌کم ۱۰ میلیارد دلار به این کشور خسارت وارد کرده است.

بر مبنای گزارش دولت پاکستان، سیل به بیش از یک میلیون خانه آسیب رسانده است. گفته می‌شود سیل بیشتر مناطق استان‌های بلوچستان، سند و همچنین بخش‌هایی از استان‌های خیبر پختونخوا و پنجاب را درنوردیده و منطقه گیلگیت-بالتستان را هم تحت تأثیر قرار داده است. باران‌های سیل‌آسا علاوه بر تخریب خانه‌ها، خسارات زیادی را نیز به زیرساخت‌ها، جاده‌ها، شبکه برق و مخابرات وارد کرده و مناطق زیادی را زیر آب برده‌اند. دولت می‌گوید در تلاش است تا هر چه زودتر وضعیت عادی را به کشور بازگرداند اما به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

سرلشکر افتخار بابر، سخنگوی ارتش هم روز شنبه از ادامه عملیات نجات خبر داد و گفت امدادگران با حمایت هوانوردی ارتش، نیروی هوایی و نیروهای دریایی از قایق‌ها و هلیکوپترها برای تخلیه مردم از مناطق دور افتاده و رساندن کمک استفاده می‌کنند. به گفته او تاکنون نزدیک به ۵۰ هزار نفر در ۱۴۷ اردوگاه امدادی اسکان داده شده‌اند. در عین‌حال مقام‌ بهداشتی نگران‌اند بیماری های منتقله از طریق آب در میان آوارگان ساکن در کمپ‌های امدادی و چادرهای کنار جاده‌ها شیوع پیدا کند.

اداره ملی مدیریت بلایای طبیعی پاکستان برآورد می‌کند افزایش بارندگی‌ها در پاکستان تا پایان سال جاری به ۴۰۰ درصد برسد.

کشورهای ثروتمند مسئول بلای سیل در پاکستان اند

وزیر تغییرات اقلیمی پاکستان روز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه گاردین کشورهای ثروتمند را مسئول آسیب تغییرات آب و هوایی و بلایای ناشی از گرم‌شدن زمین دانست. شری رحمان به گاردین گفت کشورهای غنی که عمدتاً در آلوده‌کردن زمین و فروپاشی آب و هوای «دیستوپیایی» مقصرند، وعده‌های خود را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کمک به کشورهای در حال توسعه برای سازگاری با گرمایش جهانی زیر پا گذاشته اند.

سفیر سابق پاکستان در ایالات متحده گفت:

«گرمایش جهانی بحرانی است که جهان با آن مواجه است و پاکستان در نقطه صفر قرار دارد – با این حال ما کمتر از یک درصد در انتشار گازهای گلخانه‌ای سهم داشته ایم. تلفات و خسارات بسیار با غرامت‌های اندک به کشورهایی که سهم کمی در ردپای کربن جهان داشته اند، بسیار زیاد است و بدیهی است که معامله بین شمال جهانی و جنوب جهانی کارساز نیست. ما باید به شدت برای تنظیم مجدد اهداف فشار بیاوریم، چرا که کاملاً واضح است که تغییرات آب و هوایی بسیار سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها در حال شتاب گرفتن است.»

او افزود:

«همه ما می‌دانیم که وعده‌های داده شده در مجامع چندجانبه محقق نشده است. با توجه به ماهیت شتابان و بی امان فجایع اقلیمی که کشورهایی مانند پاکستان را تحت تأثیر قرار می دهد، باید در هدف‌های مرتبط با انتشار گازهای گلخانه‌ای و جبران خسارت تجدید نظر شود.»

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.