ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

درخواست کمک ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی برای بازگرداندن تمامیت ارضی این کشور، افزایش نگرانی‌ها از بی‌ثباتی بازار انرژی

در درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر شمار تلفات نیروهای ارمنی افزوده شد. نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد که آذربایجان در نتیجه آخرین رویارویی نظامی بر برخی از مناطق این کشور «مسلط» شده است. رایزنی‌های دیپلماتیک برای برقراری ثبات در منطقه قفقاز که بر بازار انرژی اثرگذار است ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در سخنانی در پارلمان گفت شمار کشته شدگان ارمنی از ۴۹ نفر به ۱۰۵ نفر افزایش یافته است. باکو از کشته شدن ۵۰ نظامی در روز اول جنگ خبر داده است.

 پاشینیان در سخنرانی خود در پارلمان ارمنستان گفت که آذربایجان در نتیجه آخرین رویارویی نظامی بر برخی از مناطق ارمنستان «مسلط» شده است. نخست وزیر ارمنستان گفت:

«اگر می گوییم آذربایجان به ارمنستان تجاوز کرده است، به این معنی است که آنها توانسته‌اند بر برخی از سرزمین‌ها کنترل داشته باشند.»

بر همین اساس پاشینیان اعلام کرد از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری مسکو درخواست کرده است تا به ارمنستان در حفظ تمامیت ارضی خود حمایت کند.

درگیری نظامی ارتش روسیه در اوکراین نقش این کشور به عنوان ضامن امنیت منطقه‌ قفقاز را تضعیف کرده است. جمهوری آذربایجان که از نظر سیاسی و فرهنگی به ترکیه نزدیک است در درگیری‌های سال ۲۰۲۰ به دستاوردهای ارضی قابل توجهی دست یافت و اراضی قره‌باغ را که ۳۰ سال قبل از دست داده بود مجدداً پس گرفت. 

پاشینیان گفت در درگیری‌های روز چهارشنبه نیروهای جمهوری آذربایجان شهر آبگرم جرموک را گلوله‌باران کرده است. وزارت دفاع ارمنستان گلوله باران مواضع آذربایجان را تکذیب و اعلام کرده که در شامگاه چهارشنبه تیراندازی‌ها در همه جهات متوقف شده است.  

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه همزمان با این تحولات گفت موضع ارمنستان در قبال جمهوری آذربایجان غیرقابل قبول است و پیامدهایی در پی خواهد داشت.

 رویترز می‌نویسد یک درگیری تمام عیار ممکن است روسیه و ترکیه را وارد مناقشه قره‌باغ کند و علاوه بر این یک کریدور مهم برای خطوط لوله نفت و گاز را بی ثبات می‌کند. با توجه به جنگ اوکراین این رویداد سبب اختلال در تأمین انرژی و بی‌ثباتی بازار نفت و گاز می‌شود.  

پارویر هوانیسیان معاون وزیر خارجه ارمنستان به رویترز گفت که درگیری‌ها ممکن است به یک جنگ تمام عیار در قلمرو اتحاد جماهیر شوری سابق تبدیل شود.  

تلاش‌های دیپلماتیک

خطر جنگ تمام‌عیار در منطقه قفقاز و اهمیت این منطقه به لحاظ تأمین انرژی به نگرانی‌های بین‌المللی دامن زده است. روسیه، ایالات متحده، فرانسه و اتحادیه اروپا تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای حل بحران افزایش داده‌اند.

باکو اعلام کرد که جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه آذربایجان با فیلیپ ریکر مشاور قفقاز وزارت خارجه آمریکا دیدار کرده و به او گفته است که ارمنستان باید از خاک آذربایجان خارج شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در تماس‌های جداگانه‌ای با نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهوری آذربایجان گفت‌وگو کرد. کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه نیز در تماسی با همتایان خود از هر دو کشور، خواستار «پایان حملات علیه ارمنستان» شد. سازمان پیمان امنیت جمعی نیز هیأتی را برای ارزیابی سطح تنش‌ها به منطقه اعزام کرد.

همزمان با این تحولات حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با جیحون بایرام‌اف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران مرز ایران و ارمنستان را  یک راه ارتباطی تاریخی می‌داند که باید بدون تغییر حفظ شود. وزیر خارجه آذربایجان هم خاطرنشان کرد که کشورش به دنبال ارتقای روابط با همسایگان خود است و با اشاره به نگرانی‌های ایران از مسائل مرزی گفت، جمهوری آذربایجان چشمداشتی به خاک هیچ کشوری ندارد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.