ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حمایت صدها تن از دانشگاهیان و روشنفکران ایران و جهان از «انقلاب فمینیستی در ایران»

نویسندگان بیانیه هدف از خیزش مردم ایران را «پایان نظامی دین‌سالارانه» خوانده اند که «خشونتی چندجانبه علیه بدن‌های به‌حاشیه‌رانده‌شده اعمال می‌کند». در میان امضاکنندگان بیانیه شماری از چهره‌های برجسته دانشگاهی و هنری خارجی و ایرانی به چشم می‌خورند.

صدها تن از دانشگاهیان و هنرمندان ایرانی و خارجی در بیانیه‌ای از «انقلاب فمینیستی در ایران» حمایت کردند.

نویسندگان نامه که خود را شماری از فعالان و دانشگاهیان فمینیست معرفی می‌کنند، خواهان ساختن شبکه‌ای از همبستگی فراملی با زنان و بدن‌های به حاشیه‌رانده‌شده در ایران هستند.

نویسندگان این بیانیه با اشاره به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی و اعتراض‌های سرتاسری رخ‌داده پس از آن، هدف از خیزش مردم ایران را «پایان نظامی دین‌سالارانه» خوانده اند که «خشونتی چندجانبه علیه بدن‌های به‌حاشیه‌رانده‌شده اعمال می‌کند».

آنها با اشاره به سکوت غالب دانشگاهیان و فعالان جهان در قبال این اعتراض‌ها، دو گفتار تقلیل‌گرایانه در قبال مسأله حجاب اجباری در ایران را به نقد می‌کشند:

«از یک سو، تاریخ طولانی سرکوب استعماری که با افزایش اخیر گفتارهای دگرهراسانه و نژادپرستانه و ضدجنسیت در غرب همراه شده است، مسأله‌های چندلایه‌ای چون حجاب را به "مسأله فرهنگی" تقلیل می‌دهد و به طور خاص، جلوی اعلام همبستگی کامل صداهای پیشرو در شمال جهانی با مبارزه‌های مردمی در خاورمیانه را از ترس تقویت کردن ایدئولوژی‌های ضدجنسیت در غرب می‌گیرد. از سوی دیگر، رویکردی به اصطلاح پیشرو اما در واقع نوشرق‌شناسانه وجود دارد که سرنوشت و سوبژکتیویته‌های کسانی را که در بستر غرب نیستند و از خاورمیانه و شمال آفریقا می‌آیند، نادیده می‌انگارد.»

در میان امضاکنندگان نامه شماری از چهره‌های برجسته دانشگاهی و هنری خارجی به چشم می‌خورند: اوا ماژسکا، نویسنده و فیلسوف ضدفاشیست لهستانی؛ جودیت باتلر، فیلسوف آمریکایی؛ کاترین مالابو،‌ فیلسوف فرانسوی؛ سارا احمد، نظریه‌پرداز فمینیست بریتانیایی ــ استرالیایی؛ گرالد رونیگ، فیلسوف اتریشی؛ مایکل هارت، فیلسوف آمریکایی؛ سیلا بن‌حبیب، فیلسوف ترک‌ـ‌آمریکایی؛ دیوید مک‌نالی، نویسنده و پژوهشگر اقتصاد سیاسی؛ ژیلبر آشکار، نظریه‌پرداز لبنانی ــ فرانسوی؛ النکا زوپانچیچ، فیلسوف اسلوونیایی؛ اندرو کالپ، استاد انستیتو هنر کالیفرنیا؛ آنگلا کوخ، استاد مطالعات رسانه دانشگاه لینتس اتریش؛ کلر فونتن، کالکتیو هنری فمینیست سرشناس؛ اولریکه برگرمان، استاد مطالعات رسانه در دانشگاه هنر براونشوایگ آلمان؛ سروتی بالا، دانشیار مطالعات هنر اجرایی و نظریه جنسیت در دانشگاه آمستردام، هلند؛ کاترین صلحجو، استاد جامعه‌شناسی و انسان‌شناسی دانشگاه دو مون بلژیک، اتحادیه دانشجویی دانشگاه هنر وین و ...

همچنین چهره‌های برجسته ایرانی در این فهرست حضور دارند، از جمله: هایده مغیثی، لیلا مندی، فریدا آفاری، مینو درایه، نایکا فروتن، مریم پالیزبان، هاله قریشی، فرح کریمی، شهرام خسروی، غلام خیابانی، محمدرضا نیکفر، کامران متین، نیره توحیدی، تورج اتابکی، سعید رهنما، سعید پیوندی و ...

این نامه تا کنون به امضای بیش از یکهزار تن رسیده است.

مهسا (ژینا) امینی ۲۲ ساله را که از سقز همراه با خانواده‌اش به تهران رفته بود، گشت ارشاد در روز ۲۲ شهریور دستگیر کرد. در همان روز و در بازداشت نیروهای پلیس امنیت اخلاقی، او به کما رفت و چهار روز بعد با مرگ مغزی و ایست قلبی در بیمارستان کسری درگذشت.

مردم معترض در پی قتل حکومتی مهسا در شمار قابل توجهی از شهرهای ایران از جمله در سقز، سنندج، تهران، مشهد، ایلام، همدان، کرمان، تبریز، کرمانشاه، قم، رشت،‌ اراک، کیش،‌ بندرعباس، بابل، ساری، کیش و ماکو به خیابان‌ها آمدند.

تحلیل‌های زمانه درباره اعتراض‌ها به قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.