ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

افزایش فراخوان‌ها به اعتصاب سراسری: تشکل‌های صنفی معلمان، دانش‌آموزان و معلمان را به اعتصاب در نخستین هفته سال تحصیلی فراخواند

تشکل‌های صنفی معلمان سرکوب و بازداشت گسترده معترضان را محکوم کرده و از معلمان، بازنشستگان، سندیکاها، هنرمندان و ورزشکاران خواسته‌اند در کنار دانش‌آموزان و دانشجویان و مردم معترض قرار بگیرند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان با صدور بیانیه‌ای در واکنش به قتل حکومتی مهسا امینی و سرکوب معترضان، از معلمان خواسته است در روزهای چهارم و ششم مهر از رفتن به کلاس درس خودداری کنند.

این دومین فراخوان عمومی به اعتصاب در ایران است. پیش از این جمعی از فعالین مدنی در ایران مردم را به اعتصاب فراخوانده بودند. این گروه در اطلاعیه خود نوشته بودند:

«از دوشنبه چهارم مهر در کنار اعتراضات خیابانی اعتصاب می‌کنیم تا همراه با هم چرخ‌های اقتصادی نظام سرکوبگر را فلج کنیم و قدرت ستمدیدگان را به رخ قدرتمندان فاسد و ظالم و زن‌ستیز و دیگری‌ستیز بکشیم.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان هم در بیانیه‌ای که سوم مهر ماه منتشر شد، ضمن محکومیت شدید «سرکوب حکومتی علیه مردم بی‌دفاع در اعتراض به وضعیت حاکم به ویژه پادگانی شدن برخی مدارس» ، «دستگیری و زندانی کردن دانش آموزان، دانشجویان و مردم در تجمعات مسالمت‌آمیز»، از همه معلمان شاغل و بازنشسته و دانش‌آموزان خواست:

«در روزهای دوشنبه ۴ مهر و چهارشنبه ۶ مهر از رفتن به کلاس‌های درس در سراسر کشور خودداری نمایند.»

این شورا در بخش دیگری از این بیانه بیشتر بازداشت‌شدگان را دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان ورودی ۱۴۰۱ معرفی کرد و نوشت:

«آمران خشک‌مغز جنایتکار، برخی مدارس کشور را پایگاه نظامی برای سرکوب مردم معترض کرده‌اند و بسیاری از جوانان دستگیر شده، دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان ورودی ۱۴۰۱ هستند که هنوز پایشان به دانشگاه باز نشده، باید تجربه انفرادی و زندان را از سر بگذرانند.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان که در بهار امسال بیش از صد تن از اعضای آن بازداشت شدند، همچنین دانش‌آموزان دختر را به پافشاری بر حق قانونی پوشش اختیاری خود فراخواند. در بخشی از بیانیه این شورا در این رابطه آمده است:

«مرگ مهسا امینی ثابت کرد اقشار مختلف اجتماعی نسبت به رویکرد حجاب اجباری که حتی دلایل دینی متقنی هم ندارد، به شدت معترض هستند. انتظار می‌رود دانش‌آموزان ایران زمین و به ویژه دختران شجاع سرزمین ما بر پافشاری این حق قانونی و ذاتی خود بیش از پیش اصرار ورزند و به نحوی مقتضی به مطالبه این حق ذاتی خود ادامه دهند.»

یک گروه از دانش آموزان دختر در بیانیه‌ای با عنوان دانش‌آموزان پیشرو پیشتر گفته بودند:

«ما دانش‌آموزان دختر مقطع متوسط در اعتراض به حجاب اجباری و بازداشت غیرقانونی دانش‌آموزان در اعتراضات مدنی چند روز اخیر، از روز دوشنبه ۴ مهرماه، جهت اعتراض مقنعه خود را از سر برداشته و همه باهم شعار خواهیم داد: «نه روسری نه تو سری»، «آزادی و برابری»، «زن، زندگی، آزادی» و «دانش‌آموز زندانی آزاد باید گرد».»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی در بخش دیگری از فراخوان به اعتصاب معلمان و دانش‌آموزان، سندیکاهای کارگری، تشکل‌های صنفی، بازنشستگان، ورزشکاران و هنرمندان را به «به قرار گرفتن در کنار دانش‌آموزان و دانشجویان و مردم حق‌طلب ایران» فراخوانده است و از نیروهای انتظامی انتظامی خواسته «تفنگ خود را زمین گذاشته و به سوی مردم دردمند و به جان آمده خود شلیک نکنند و قبل از اینکه خیلی زود دیر شود،در کنار مردم قرار گیرند».

اعتراضات گسترده به قتل مهسا امینی از روز شنبه ۲۵ شهریور در سقز و سنندج آغاز شد و به سرعت به دیگر مناطق ایران تسری یافت. ماموران حکومتی در هشت شب گذشته به معترضان شلیک و شمار زیادی از آنها را بازداشت کردند. هنوز آمار مشخصی از بازداشت‌شدگان منتشر نشده است اما خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران به نقل از «یک منبع آگاه امنیتی» ادعا کرده است ۱۲۰۰ معترض «شناسایی شده‌اند».

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.