ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اسلاوُی ژیژک: از مردم ایران بیاموزیم

« امروز تمام آن وراجی‌هایِ مرتبط با خصیصه‌گراییِ فرهنگی معنای خود را از دست داده‌اند: اتفاقاً اکنون می‌توانیم ببینیم که چطور مبارزه‌ی ایرانی‌ها مبارزه‌ی همه‌ی ماست.»

اسلاوی عزیز

همانطور که احتمالاً خبر داشته باشی در ایران، پس از مرگِ مهسا (ژینا) امینی (#MahsaAmini) در بازداشتِ پلیس امنیت اخلاقی، جنبشی فوقِ مترقی شکل گرفته که از جانب میلیون‌ها نفر حمایت می‌شود. این جنبش شعارِ زن زندگی آزادی (به کُردی: ژن، ژیان، ئازادی) را برای خود انتخاب کرده است. همه‌ی نیروهای مترقی از این گرایش تمام و کمال حمایت کرده‌اند. این را می‌توان اولین جنبشِ سیاسیِ زنانه در طول تاریخ در نظر گرفت که روی اروس و زیستن بر علیه تاناتوس و ایدئولوژیِ مرگ متمرکز شده است. بسیاری از دوستان مشتاق بودند تا نظر تو را هم بدانند.

بهترین‌ها،

نوید.

اسلاوی ژیژک
اسلاوی ژیژک، فیلسوف، منتقد فرهنگی و فعال سیاسی اسلوونیایی

اسلاوی ژیژک:

به علتِ بیماری و خستگی فعلاً این اظهار نظر تنها کاری‌ست که از دستم بر می‌آید.

آنچه در ایران جریان دارد در تاریخِ جهانی اهمیتی تعیین‌کننده دارد: جنبشی که مبارزاتی متفاوت را در وحدتی ارگانیک ترکیب می‌کند (ستیز علیه سرکوبِ زنان، علیه بنیاد‌گرایی مذهبی، و مبارزه برای آزادی سیاسی در مقابلِ ترورِ دولتی). ایران بخشی از غربِ توسعه‌یافته به شمار نمی‌آید،  از این رو شعار «زن، زندگی، آزادی» بسیار با جنبشِ می‌تو (#metoo) در کشورهای غربی متفاوت است: این جنبشِ ایرانی، میلیون‌ها نفر از زنان، که مستقیماً با همه‌ی تضاد‌های موجود دست به گریبان هستند، و مردان را به حرکت واداشته است- اتفاقاً این جریان برخلافِ آنچه اغلب در فمینیسمِ غربی مشاهده می‌شود هیچ خصلتِ مردستیزانه یا مذکرهراسانه ندارد. زنان و مردان در کنار یکدیگر در آن مشارکت می‌کنند و علیه دشمنِ مشترک یعنی بنیاد‌گرایی مذهبی که از جانب وحشتِ دولتی حمایت می‌شود متحد می‌شوند. مردانی که در جنبشِ زن، زندگی، آزادی شرکت می‌کنند به خوبی می‌دانند که مبارزه برای حقوقِ زنان همانا مبارزه برای آزادیِ خودشان است: ستم بر زنان ابداً موضوعی استثنائي نیست، بلکه این همان دقیقه‌ای‌ست که در آن ظلمی که در همه‌ی ابعادِ جامعه رسوخ کرده است به عیان‌ترین وجه قابل مشاهده می‌شود.

«مردانی که در جنبشِ زن، زندگی، آزادی شرکت می‌کنند به خوبی می‌دانند که مبارزه برای حقوقِ زنان همانا مبارزه برای آزادیِ خودشان است.»

معترضانی که کُرد نیستند هم در این مقطع به روشنی می‌بینند که ستمی که بر کُرد‌ها اعمال می‌شود بخشی از همان ستمی‌ست که آزادی‌های خودشان را نیز محدود کرده است: همبستگی با کُرد‌ها یگانه‌ راه به سویِ آزادی در کلِ ایران است. علاوه بر این معترضان به وضوح می‌بینند که بنیاد‌گرایی مذهبی تنها تا زمانی می‌تواند در قدرت حاضر باشد که قدرتِ عریانِ دولتی با وسایلی مثلِ آنچه در ایران پلیسِ امنیتِ اخلاقی می‌نامند از بنیاد‌گرایی حمایت کند—آنچه معترضان می‌بینند این است که حکومتی که برای تداومِ خودش به  ددمنشیِ پلیسِ اخلاقی محتاج است در واقع دارد به آن تجربه‌‌ی مذهبی‌ای خیانت می‌کند که برای کسبِ مشروعیتِ خودش از آن بهره می‌بُرد.

«معترضانی که کُرد نیستند هم در این مقطع به روشنی می‌بینند که ستمی که بر کُرد‌ها اعمال می‌شود بخشی از همان ستمی‌ست که آزادی‌های خودشان را نیز محدود کرده است.»

آنچه اکنون در ایران جریان دارد ابداً چیزی مربوط به گذشته نیست، بلکه همان چیزی‌ست ما هم در جهانِ کشورهای توسعه‌یافته‌ی غربی (یعنی جایی که امروز خشونتِ سیاسی، بنیاد‌گرایی مذهبی و سرکوبِ زنان اندک اندک گسترش می‌یابد) نیز انتظارش را می‌کشیم. ما در غرب هیچ حقی نداریم ایران را به عنوان کشوری در نظر بگیریم که باید عقب‌ماندگی خودش را [از نظر اقتصادی، سیاسی و فرهنگی] از غرب جبران کند. ما در غرب اتفاقاً باید از ایران بیاموزیم، ما به زودی شاهد خواهیم بود که جنبش‌هایی مشابه با ایران در ایالاتِ متحده، در لهستان، در روسیه و در بسیاری از دیگر کشورها به راه بیفتد.

نتیجه‌ی بی‌واسطه‌ی این اعتراضات هرچه باشد، مهم این است که این جنبش زنده نگه داشته شود، شبکه‌های اجتماعی حولِ آن شکل بگیرد، و حتی اگر سرکوبِ دولتی بتواند موقتاً آن را به پس براند، زیر پوستِ جامعه به حیات خود ادامه دهد و بنیادی برای تولد دوباره پی افکند.

«ما در غرب اتفاقاً باید از ایران بیاموزیم، ما به زودی شاهد خواهیم بود که جنبش‌هایی مشابه با ایران در ایالاتِ متحده، در لهستان، در روسیه و در بسیاری از دیگر کشورها به راه بیفتد.»

دیگر کافی نیست تا صرفاً با فعالانِ ایران ابراز همدردی و همبستگی کنیم: مسئله‌ی آنها ابداً چیزی دور از ما و مربوط به فرهنگی متفاوت یا اگزوتیک نیست. برعکس، امروز تمام آن وراجی‌هایِ مرتبط با خصیصه‌گراییِ فرهنگی (که اغلب از جانبِ نیروهای ارتجاعی برای توجیهِ ستم‌های قومیتی و مذهبی به کار می‌رود) معنای خود را از دست داده‌اند: اتفاقاً اکنون می‌توانیم ببینیم که چطور مبارزه‌ی ایرانی‌ها مبارزه‌ی همه‌ی ماست.

مراقب خودت باش،

اسلاوی

پیام ویدئویی

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

بیشتر بخوانید

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • amr sfr

  واقعن تحلیل عمیقی بود / غربی ها در آرزوی چیزی بودند که حالا اونو تو ایران پیدا کردن. خیلی خفنه این جمله...!

 • بیژن

  بسیار عالی و تحلیلگر . متشکرم

 • یکاموز

  صلح واقعی از مبارزه و جنگ آزادیبخش می گذرد، شرایط سخت و غیر قابل تحمل را آدمهای شجاع و مبارز تغییر داده و راه باز می کنند و نه آدمهای ترسو و عافیت جوی و خانه نشین. یکبار پایان دادن به اسارت و درد و رنج بهتر از تحمّل درد و رنج ابدی تحت حاکمیت دیکتاتورها است. زنده باد انقلاب دموکراتیک مردم دلیر ایران بر علیه دیکتاتوری دینی زن ستیز و قرون وسطایی حاکم. زنده باد آزادی و دموکراسی.

 • عباس

  حال نمی دانم این فرد کیست یعنی چون خوش نیامد خوب نخواندم ولی از سالیان متمادیست میدانم جمهوری اسلامی با پول ملت جیب خیلی ها را پر می کند تا نظریه هایی به نفع خود بدهند .نمیدانم این مباحس چقدر می تواند کارساز باشد . از قدیم رسم بوده عده ای اجیر میشدندتا در مدح مثلا بزرگان تعریف و تمجید کنند . این کار دیگر کهنه شده و گوش مان پر است . دیگر فقط خدا مانده که از اعتقادات این ملت رخت ببندد چرا که دروغ چنان با سرعت دارد رسوخ می کند که همه چیز را از اذهان عمومی پاک می کند . فقط خدا به داد این ملت و این ملک برسد . این مثل معرف هم بگم و تمام . در خانه اگر کس است یک حرف بس است . شرم کنید و جول و پلاز خود را ببندید و بروید . حنای شما دیگر رنگی ندارد پیش این مردم زجر کشیده .

 • پروا

  سلام امکانش هست لینک ویدیو رو هم شیر کنید؟ ممنون ---- سلام و تشکر - ویدئو اینجاست: https://youtu.be/I9ElxzyfI4s

 • سهیلا نژند

  بسیار سپاسگزارم از این متن با ارزش! کاملا با ژیژک موافقم و خودم هم چنین تحلیلی کرده بوده و توزيع کرده ام. زن، زندگی، آزادي سهیلا نژند، پژوهشگر سیستمهای پیچیده در سیتمهای اجتماعی

 • میلاد مردخه

  با درود و سپاس فراوان از تماستون با اسلاوی ژیژک و گرفتن نظرش در مورد تحولات اخیر ایران. خیلی ممنون میشم اگه متن اصلی پیامشون رو به زبان انگلیسی برای من ایمیل کنید. به امید آزادی ایران ----- متن انگلیسی را اینجا بخوانید: https://en.radiozamaneh.com/32762/

 • حسام بیک

  متاسفانه این اعتراضات و جنبش داخلی هم به محاق سرکوب رفت به لطف عناصر خارج از کشور وفرصت طلب ها ؟هرزمانی که در ایران یک اعتراضی بلند می شود ؟فوری یک تعداد اشخاص برای مصادره این تلاش ها فوری به دست وپا می افتند ؟درصورتی که دوصد گفته جون نیم کردار نیست ؟کلاب هاوس مثل همان بازی های ویئویی مسیاشد ؟رفتن به خیابان واعتراض کردن انرزی وجرات وشهامت می خواهد ؟

 • سعید

  درود بر مردمی که چنین متهورانه در برابر متحجران ایستاده‌اند