ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سازمان حقوق بشر ایران: شمار کشته‌شدگان در اعتراضات به بیش از ۲۰۰ نفر رسید

سازمان حقوق بشر ایران با انتشار آمار جدید کشته‌شدگان گفته است احتمالاً ۲۳ کودک در میان کشته‌شدگان هستند. تحقیق در مورد کشته‌شدگان احتمالی سرکوب دو روز گذشته در کردستان نیز همچنان ادامه دارد.

سازمان حقوق بشر ایران چهارشنبه ۲۰ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر به دست‌کم ۲۰۱ نفر رسید. براساس گزارش‌هایی که این سازمان دریافت کرده، ۲۳ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند اما هنوز برای تمام آن‌ها شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق‌شان باشد، دریافت نشده است با این حال تلاش برای ثبت دقیق سن آن‌ها ادامه دارد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران در این‌باره گفت:

«اعتراض حق قانونی کودکان و نوجوانان است و سازمان ملل موظف است با فشار بر جمهوری اسلامی از حقوق کودکان در ایران دفاع کند.»

در طول هفته گذشته، بسیاری از کودکان در مدارس و خیابان‌ها بازداشت شدند و به گفته سازمان حقوق بشر ایران، ویدئوهای تاییدشده‌ای از برخوردهای خشونت‌بار مأموران امنیتی با دانش‌آموزان معترض در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

این سازمان مدافع حقوق بشر همچنین نسبت به سرکوب خونین معترضان در کردستان و به‌ویژه شهر سنندج هشدار داده و خواستار واکنش فوری جامعه بین‌المللی شد.

در روزهای گذشته سازمان حقوق بشر ایران جان باختن ۵ نفر در کردستان را تأیید کرد.

بنا به این گزارش، کشته‌شدگان تا روز چهارشنبه ۲۰ مهر از ۱۸ استان مختلف  و بیشترین کشته‌ها از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، کردستان، گیلان وآذربایجان غربی بوده‌اند.

براین اساس، در سیستان و بلوچستان ۹۳ نفر، مازندران ۲۸ نفر، کردستان ۱۴ نفر، گیلان ۱۲ نفر، آذربایجان غربی ۱۲ نفر، تهران ۱۱ نفر، کرمانشاه هشت نفر، البرز پنج نفر، خراسان رضوی سه نفر، اصفهان سه نفر، قزوین دو نفر، کهگیلویه و بویراحمد دو نفر، زنجان دو نفر، آذربایجان شرقی دو نفر، ایلام یک نفر، بوشهر یک نفر، سمنان یک نفر و خوزستان یک نفر، کشته شده‌اند.

همچنین بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر)، ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) و ۸ مهر (۳۰ سپتامبر) گزارش شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران همچنین به بازداشت‌های گروهی فعالان مدنی و معترضان اشاره کرده و گفته است بدرفتاری و استفاده از شکنجه علیه این معترضان بارها گزارش شده و دست‌کم دو نفر از کشته‌شدگان اخیر، در بازداشت جان خود را از دست داده‌اند. همچنین برخی از بازداشت‌شدگان برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار دارند.

این سازمان، به‌نقل از«کمپین فعالین بلوچ» شمار کشته‌شدگان روز جمعه ۸ مهرماه در زاهدان را که «جمعه خونین زاهدان» لقب گرفته، دست‌کم ۹۳ نفر عنوان کرده و افزوده است که شماری از این افراد، روزهای بعد در بیمارستان جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل ۱۴ مهر با انتشار گزارشی از کشته‌شدن حداقل ۸۲ معترض بلوچ و افراد عادی در اعتراضات خیابانی زاهدان خبر داده بود.

عفو بین‌الملل به‌تازگی اعلام کرد گزارش‌هایی دریافت کرده که نشان می‌دهند نیروهای امنیتی از سلاح گرم و شلیک مکرر گاز اشک‌آور، از جمله به خانه‌های مردم در سنندج استفاده کرده‌اند.

این سازمان همچنین گفت مقامات جمهوری اسلامی برای پنهان کردن جنایت‌های خود به قطع شبکه‌های اینترنت و تلفن همراه ادامه می‌دهند.

به‌گفته عفو بین‌الملل، کشورهای جهان باید فوراً مراتب اعتراض خود را با سفیران ایران مطرح کنند و از آن‌ها بخواهند که هر چه سریع‌تر به سرکوب اعتراضات پایان دهند و به حق آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز احترام بگذارند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.