ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سازمان حقوق بشر ایران: تعداد کشته‌شدگان در اعتراضات به دست‌کم ۲۱۵ نفر رسید

در تازه‌ترین گزارش سازمان حقوق بشر ایران، کشته شدن حداقل ۲۱۵ تن در جریان اعتراضات سراسری اخیر در ایران به ثبت رسیده است. به نوشته این سازمان مدافع حقوق بشر، آمار واقعی کشته‌شدگان «بسیار بیشتر» ارزیابی می‌شود.

سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی جدید اعلام کرد که شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر به دست‌کم ۲۱۵ تن، از جمله ۲۷ کودک افزایش یافت.

در این گزاش آمده است که کشته‌شدگان تا امروز از ۱۹ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، کردستان، گیلان و تهران بوده‌اند.

بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر)، ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) و ۸ مهر (۳۰ سپتامبر) گزارش شده‌اند:

«سیستان و بلوچستان ۹۳ نفر، مازندران ۲۸ نفر، کردستان ۱۶ نفر، تهران ۱۵ نفر، گیلان ۱۴ نفر،  آذربایجان غربی ۱۳ نفر، کرمانشاه ۱۰ نفر، البرز ۶ نفر، خراسان رضوی ۴ نفر، اصفهان ۳ نفر، قزوین ۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، آذربایجان شرقی ۲ نفر، اردبیل ۱ نفر، ایلام ۱ نفر، بوشهر ۱ نفر، سمنان ۱ نفر، خوزستان ۱ نفر.»

هم‌چنین سازمان حقوق بشر ایران در این گزارش ضمن محکوم کردن «سرکوب خشنوت‌بار» کودکان و زندانیان در اعتراضات سراسری اخیر، بار دیگر بر ضرورت تشکیل یک ساز و کار مستقل تحت نظارت سازمان ملل، «برای حسابرسی مسئولان جنایات انجام شده» از سوی نیروهای امنیتی و سرکوبگر، تأکید کرد.

محمود امیری مقدم، مدیر این سازمان در این رابطه گفت:

«خشونت بی‌پروای حکومت که حتی کودکان و زندانیان را نیز هدف قرار می‌دهد، همراه با روایت دروغین مقامات جمهوری اسلامی، نیاز فوری به ورود جامعه جهانی و تشکیل مکانیزم پاسخگویی آمران و عاملان جنایت‌ها و تحقیق مستقل تحت نظارت سازمان ملل را بیش از پیش کرده است.»

هم‌چنین پیشتر سازمان حقوق بشر ایران، گزارش کرده بود که در جریان اعتراضات مردمی بسیاری از کودکان در مدارس و خیابان‌ها بازداشت شدند.

در ادامه، سازمان حقوق بشر ایران، با اشاره به وقایع اخیر زندان اوین در شامگاه ۲۳ مهر،  نوشته است:

«زندان اوین، واقع در شمال تهران، شاهد آتش‌سوزی و ناآرامی‌هایی بود که طی آن به گزارش رسانه‌های رسمی، ۸ تن کشته و ده‌ها تن مجروح شدند. در جریان این واقعه و روز بعد از آن، زندانیان سیاسی بسیاری، به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شدند. رسانه‌های رسمی با پخش روایت‌های خلاف واقع و تحریف حقایق سعی کردند این ناآرامی‌ها را نزاع بین زندانیان غیرسیاسی و بی‌ارتباط با اعتراضات اخیر نشان دهند».

این سازمان مدافع حقوق بشر هم‌چنین نوشته است که احتمال می‌رود میزان کشته‌شدگان زندان اوین، بسیار بیشتر از چیزی باشد که رسانه‌های رسمی در ایران اعلام کردند.

روز یکشنبه ۱۷ مهر، خبرهایی از درگیری در زندان رشت نیز منتشر شد، اما تا این لحظه جزئیات دقیقی از این واقعه در دست نیست.

بر اساس گزارش‌های تأیید نشده در درگیری بین زندانیان و نیروهای حکومتی در زندان مرکزی رشت (لاکان)، شش زندانی جان خود را از دست دادند.

سازمان حقوق بشر ایران، در این‌باره نوشته است که هنوز موفق به تأیید دقیق هویت کشته‌شدگان در دو زندان مرکزی رشت (لاکان) و اوین نشده و به همین دلیل آمار کشته‌شدگان این دو زندان، در آمار فوق لحاظ نشده است:

«این سازمان بار دیگر تأکید می‌کند که آمار کنونی "حداقلی" است و تنها مواردی را شامل می‌شود که مورد تأیید محققان سازمان قرار گرفته‌اند. بنابراین، آمار واقعی کشته‌شدگان بسیار بیشتر ارزیابی می‌شود و سازمان حقوق بشر ایران کماکان به تحقیقات خود ادامه می‌دهد».

سازمان حقوق بشر ایران در پایان این گزارش با اشاره به این‌که گزارش‌های متعددی از بازداشت‌های گروهی فعالان مدنی و معترضان دریافت کرده است، نوشت:

«بدرفتاری و استفاده از شکنجه علیه این معترضان به کرات گزارش شده و دست‌کم دو نفر از کشته‌شدگان اخیر، در بازداشت جان خود را از دست داده‌اند. بستگان برخی از بازداشت شدگان به سازمان حقوق بشر ایران گفتند که عزیزانشان برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار دارند.»

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.