ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دور تازه‌ای از اعتصاب‌های کارگری

خواست‌ کارگران اعتصابی رفع تبعیض، اجرای طبقه‌بندی مشاغل و امنیت شغلی است. کارگران در بیشتر مراکز، در کنار طرح مطالبات صنفی، شعار مرگ بر دیکتاتور سردادند تا تعلق خود را به جنبش سراسری زن، زندگی، آزادی نشان دهند.

اعتصاب کارگران در چند مرکز صنعتی و خدماتی که از شنبه ۲۸ آبان آغاز شده سه شنبه اول آذر به دو مرکز صنعت نفت و گاز گسترش یافت. سه شنبه اول آذر رانندگان و کارکنان پایانه باربری اکبرآباد (نسیم شهر)، کارگران شرکت بهمن موتور، کارگران پالایشگاه یازدهم فاز ۱۳ در سایت دو مجتمع پارس جنوبی، و کارگران شاغل در پتروشیمی مسجدسلیمان دست از کار کشیدند. اعتصاب کارگران شرکت آمپول ساوه که از شنبه آغاز شده نیز برای سومین روز ادامه یافت.

شنبه ۲۸ آبان کارگران در شرکت ایران تایر، کارخانه داروگر تهران، کارخانه شماره ۳ صنایع کروز در کرج، و راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق گیلان دست از کار کشیدند. یکشنبه اعتصاب در ایران تایر ادامه یافت. کارگران شرکت آمپول ساوه هم دست از کار کشیدند.
دوشنبه ۳۰ آبان اعتصاب کارگران پارس آمپول ادامه یافت. کارگران شرکت بهمن موتور اعتصاب کردند و کارگران قرارداد موقت فضای سبز نفت آغاجاری خواستار امنیت شغلی شدند.

خواست‌های کارگران اعتصابی رفع تبعیض، اجرای طبقه بندی مشاغل و امنیت شغلی است. کارگران در بیشتر مراکز، در کنار طرح مطالبات صنفی، شعار مرگ بر دیکتاتور سردادند تا تعلق خود را به جنبش سراسری زن، زندگی، آزادی نشان دهند.

نگاهی به اعتصاب‌ها

شنبه ۲۸ آبان – اعتصاب کارگران ایران تایر، کارخانه داروگر تهران، کارگران کارخانه شماره ۳ صنایع کروز در کرج و راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق گیلان

اعتصاب کارگران شرکت لاستیک‌ سازی ایران تایر در شیفت شب شنبه ۲۸ آبان آغاز شد. کارگران به طور دسته جمعی محل کار را ترک کردند. برخی کارگران حین ترک کار شعار می‌دادند: زن، زندگی، آزادی.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

شرکت ایران تایر تولیدکننده لاستیک انواع خودرو است و ۶۰۰ کارگر دارد. اکثر کارگران شرکت ایران تایر پیمانی و روزمزد هستند و به واسطه شرکت‌های پیمانی در ایران تایر کار می‌کنند. آن‌ها به تبعیض‌های شغلی معترضند.

کارگران اعتصابی می‌گویند ماهیت و شکل کار آن‌ها هیچ تفاوتی با نیروهای رسمی ندارد. اما در پرداخت دستمزد، پاداش تولید و مزایای شغلی تبعیض آشکاری میان نیروهای پیمانی و قراردادی، و نیروهای قراردادی با نیروهای رسمی وجود دارد. برخی کارگران در ازای انجام کار تخصص، دستمزد حداقل دریافت می‌کنند.

اعتصاب کارگران کارخانه شماره ۳ صنایع کروز

روز شنبه ۲۸ آبان، کارگران کارخانه شماره ۳ صنایع کروز در اعتراض به تبعیض، سطح پایین دستمزد، و تعویق پرداخت مزد اعتصاب کردند.
کارگران که اغلب آنان زن هستند، ۱۰ ساعت در روز در حالت ایستاده کار می‌کنند. هنگام کار حق استفاده از تلفن همراه ندارند. مدیریت شرکت تنها زنان مجرد را استخدام می‌کند و ککارگرانی که ازدواج کنند، در معرض اخراج قرار می‌گیرند.

شنبه ۲۸ آبان- اعتصاب کارگران داروگر

اعتصاب کارگران کارخانه داروگر در اعتراض به عدم امنیت شغلی، تعویق مطالبات و اخراج ۷ کارگر

روز شنبه ۲۸ آبان، کارگران کارخانه داروگر تهران برای دومین روز اعتصاب کردند. کارگران ۴ ماه است حقوق نگرفته‌اند. آن‌ها قادر به استفاده از خدمات درمانی هم نیستند زیرا ۶ ماه حق بیمه آن‌ها پرداخت نشده است. مشکل دیگر کارگران، افزایش شدت استثمار است. کارفرما تعداد کاگران را به تدریج کاهش داده و کارگران باقیمانده (حدود ۱۱۰ تا ۱۲۰ نفر) باید بیشتر کار کنند. کارگران داروگر تهران روز ۷ مهر نیز اعتصاب کرده بودند.

کارگران در اعتراض به عدم دریافت ۴ ماه مزد اعتصاب کرده بودند. کارفرما به جای پرداخت مطالبات معوقه کارگران، مبلغ سه میلیون تومان به طور علی الحساب به حساب کارگران واریز کرد. اعتراض مجدد کارگران سبب شد مدیریت شرکت ۷ تن از کارگران معترض را اخراج کند.

اعتراض راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق استان گیلان

روز شنبه ۲۸ آبان حدود ۱۸۰ راننده‌ی استیجاری شرکت توزیع برق گیلان اعتراض خود به تبعیض و عدم افزایش دستمزد مطابق مصوبات شورای عالی کار را رسانه‌ای کردند. رانندگان استیجاری گفته‌اند آن‌ها مشمول افزایش ۵۷ درصد دستمرد در سال ۱۴۰۱ هستند اما شرکت توزیع برق گیلان دستمزد آن‌ها را ۲۰ درصد افزایش داده است.

رانندگان برای کار از خودروی شخصی خود استفاده می‌کنند و تمام هزینه‌های خود رو را خود پرداخت می‌کنند. آن‌ها به واسطه یک شرکت پیمانکاری در شرکت کار می‌کنند. کار اصلی رانندگان، انتقال سیمبانان به نقاط مختلف برای ترمیم خرابی هاست و آن‌ها روزانه ۸ تا ۱۲ ساعت کار می‌کنند. با این حال، دستمزد آن‌ها به عنوان کارگر پیمانی امسال به ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. رانندگان استیجاری خواستار حذف پیمانکار، به روز شدن دستمزد و پرداخت هزینه خودرو از سوی شرکت توزیع برق گیلان هستند. یکی از رانندگان گفته است: «پیمانکار تامین نیرو در مقام کارفرما به هیچ‌یک از تعهدات مزدی خود در قبال کارگران راننده خودروهای استیجاری عمل نمی‌کند. به نظر می‌رسد این شرکت‌ها صرفا برای دور زدن قانون تاسیس شده‌اند.»

یکشنبه ۲۹ آبان – ادامه اعتصاب در ایران تایر، آغاز اعتصاب در شرکت آمپول ساوه

اعتصاب در ایران تایر ادامه یافت. کارگران شعار می‌دادند: «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» و «زن، زندگی، آزادی».

کارگران شرکت پارس آمپول یکشنبه ۲۹ آبان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست از کار کشیدند. کارخانه در شهرک صنعتی کاوه در نزدیکی ساوه واقع شده و تولیدکننده پوکه انواع آمپول است. درباره خواست‌های کارگران اطلاعاتی منتشر نشده است.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

دوشنبه ۳۰ آبان

دوشنبه ۳۰ آبان کارگران شرکت صنعتی برنز، تولید کننده قطعات تزیینی و داخلی خودرو دست از کار کشیدند. کارگران کارگران اعتصابی فریاد می‌زدند: برنزی داد بزن، حقتو فریاد بزن. اعتصاب کارگران شرکت پارس آمپول ادامه یافت. کارگران شرکت بهمن موتور زیر مجموعه آذین خودرو اعتصاب کردند و کارگران قرارداد موقت فضای سبز نفت آغاجاری به عدم امنیت شغلی اعتراض کردند.

کارگران شرکتی فضای سبز نفت آغاجاری خواستار امنیت شغلی شدند

کارگران قرارداد موقت فضای سبز نفت آغاجاری بیش از یک سال است برای تبدیل قرارداد به قرارداد دایم تلاش می‌کنند اما نتیجه‌ای نگرفته‌اند. ۶۳ کارگر فضای سبز هریک ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار دارند اما با قرارداد موقت از طریق پیمانکار در شرکت نفت کار می‌کنند و دستمزد حداقل می‌گیرند. کارگران در تمام این سال‌ها برای شرکت نفت با قرارداد موقت کار می‌کنند و سال پیش شرکت نفت به جای استخدام آن‌ها کارگران را به پیمانکار سپرده است. ایلنا: بنا بر ادعای آنها، دریافتی کارگران شاغل در فضای سبز آقاجری بین ۶ تا ۷ میلیون تومان است که فقط کفاف حداکثر ۱۰ روز در ماه را می‌دهد بنابراین برخی کارگران ناچارند بعد از ساعات کاری به مشاغل دیگر روی بیاورند. حال قرارداد یک ساله پیمانکار دارد به پایان می‌رسد و کارگران نگرانند به حال خود رها شوند.

سه شنبه اول آذر

سه شنبه اول آذر کارگران شاغل در پالایشگاه یازدهم عسلویه در اعتراض به کسر حقوق، کارگران پتروشیمی مسجدسلیمان با خواست اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و رانندگان پایانه حمل و نقل نسیم شهر اعتصاب کردند. اعتصاب در پارس آمپول برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

اعتصاب در پتروشیمی مسجدسلیمان و پالایشگاه یازدهم فاز ۱۳ در پارس جنوبی

به نوشته‌ی شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت کارگران موقت پتروشیمی مسجدسلیمان از صبح سه شنبه یک آذر در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و مشکلات معیشتی دست از کار کشیده‌اند.

کارگران پالایشگاه یازدهم (فاز ۱۳) در سایت دو مجتمع پارس جنوبی نیز سه شنبه اول آذر در اعتراض به کسری حقوق ماه آبان دست از کار کشیده‌اند.

اعتصاب رانندگان و کارکنان پایانه باربری اکبرآباد (نسیم شهر)

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

رانندگان پایانه باربری اکبرآباد (نسیم شهر) سه شنبه اول آذر دست از کار کشیدند. آن‌ها با سردادن شعار «راننده با غیرت حمایت، حمایت» خواستار پیوستن سایر رانندگان به اعتراض و پاسخگویی مسیولان شدند. اعتصاب کنندگان همچنین شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. کلیپ‌های منتشر شده در فضای مجازی نشان می‌دهد نیروهای ویژه برای سرکوب اعتصاب کنندگان در محل مستقر شده‌اند. پایانه باربری نسیم در جنوب تهران و در جوار ده‌ها کارخانه و مرکز تولیدی قرار دارد.

اعتصاب کارگران شرکت بهمن موتور

کارگران شرکت بهمن موتور سه شنبه اول آذر در اعتراض به تبعیض و کمی دستمزد اعتصاب کردند. کارگران شعار می‌دادند: درآمد دلاری، کارگر ریالی»، و «کارشناس دلاری، کارگر ریالی».

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

کارخانه بهمن موتور بزرگترین کارخانه متعلق به هولدینگ بهمن است. شرایط کار و موقعیت شغلی کارگران این کارخانه از سال ۱۳۹۵ رو به وخامت گذاشت. حق سختی کار و بازنشستگی پیش از موعد کارگران حذف شد. سهامدار عمده این شرکت کروز بود. در پی افزایش تحریم‌ها علیه ایران، در نیمه دوم دهه ۹۰ به همکاری با صنایع اتومبیل چین و ژاپن روی آورد.

کارگران شرکت پارس آمپول ساوه روز سه شنبه اول آذر برای سومین روز اعتصاب کردند.

دور جدید اعتصاب در مراکز صنعتی و خدماتی در حالی آغاز می‌شود که از اواخر شهریور همزمان با آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی حکومت تمامی ابزار ارعاب و سرکوب را به کار گرفته است تا مانع شکل گیری اعتصاب شود. کارگران تهدید به اخراج می‌شوند. احضار و دستگیری کارگران شناخته شده از سوی نهادهای امنیتی و گرفتن تعهد از کارگران برخی شرکت‌ها از دیگر راه‌های جلوگیری از شکل گرفتن اعتصاب هستند.

علیرغم این فشارها، کارگران و کارکنان صنعت نفت با گذشت چند روز از شکل‌گیری جنبش زن، زندگی، آزادی پس از قتل دولتی مهسا (ژینا) امینی در ۲۵ شهریور، به طور صریح از آن حمایت کردند.

در مهر ماه کارگران پیمانی در شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی و حفاری، در عسلویه و پالایشگاه آبادان در همبستگی با اعتراضات سراسری اعتصاب کردند و در عسلویه شعار مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

کارکنان رسمی نفت شاغل در مناطق عملیاتی هم اوایل آبان در یک اعتراض نمادین از دریافت غذا خودداری کردند. اعتصاب غذا توسط کارکنان مناطق عملیاتی نفت و گاز پارس آغاز شد و کارکنان عملیاتی در مناطق دیگری به آن پیوسته‌اند. پیش از آغاز اعتصاب غذا، کارکنان مناطق عملیاتی از ارسال گزارش روزانه به مقامات بالاتر هم امتناع می‌کنند. این اقدام به‌رغم تهدیدات مدیریت و حراست نفت ۴ روز ادامه یافت.

در همین زمینه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.