ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

می‌خواهند فضای دانشگاه را پلیسی‌تر کنند

اعتراض در دانشگاه‌ها ادامه دارد. وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان شیوه‌نامه انضباطی‌ جدیدی را برای پلیسی‌تر کردن فضای دانشگاه‌ها وضع کرده‌اند. شوراهای صنفی دانشجویان شیوه‌نامه جدید را مصداق سرکوب فراگیر دانسته‌اند.

صبح یکشنبه ششم آذر اعتراضات در چند دانشگاه ایران ادامه یافت. شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های کشور هم متن شیوه‌نامه آئین‌نامه انضباطی وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان را منتشر کرد که بر اساس آن فعالیت‌های دانشجویان در صفحات مجازی هم جرم‌انگاری شده و تشکیل گروه در شبکه‌های اجتماعی همانند نشریات دانشجویی به مجوز نهادهای ذی‌ربط مشروط شده است.

احضار، بازداشت، ممنوعیت ورود به دانشگاه یا تعلیق و اخراج دانشجویان و برخی از مدرسان دانشگاه که سکوت نکردند، شتاب و شدت بیشتری گرفته است و فعالان دانشجویی هم از ابلاغ آئین‌نامه انضباطی جدیدی خبر داده‌اند که بر مبنای آن نهادهای نظارتی دانشگاه کنترل بیشتری بر فعالیت‌های دانشجویان خواهند داشت.

شوراهای صنفی دانشگاه‌های کشور نوشت:

«تشدید مجازات‌های مرتبط با ضوابط پوشش، کاهش فاصله قانونی میان دعوت از دانشجو و زمان حضور او در کمیته انضباطی، غیرقانونی شدن تمامی گروه‌های مجازی دانشجویی با بیش از ۱۰۰ عضو مگر در صورت اخذ مجوز از کمیته ناظر بر نشریات (!)، قانونی شدن اطلاع جزئیات پرونده به خانواده حتی پیش از صدور حکم و حذف حق رؤیت مستندات پرونده توسط دانشجو از مهم‌ترین تفاوت‌های شیوه‌نامه جدید با شیوه‌نامه مصوب سال ۹۸ هستند.»

بر اساس شیوه‌نامه جدید که از اول آذر اجرایی شده است «کلیه شبکه‌ها، نرم‌افزارها و سکوهای مجازی که قابلیت دسترسی عام دارند حریم عمومی محسوب می‌شود. تشخیص مصداق حریم خصوصی… بر عهده کمیته انضباطی دانشگاه می‌باشد». پیش از این در شیوه‌نامه ۹۸ «ادله و شواهدی که از طریق نقض حریم خصوصی دانشجو یا سایر طرق غیرقانونی مانند تهیه مخفیانه عکس و فیلم و تجسس در صفحات مجازی شخصی دانشجو به دست می‌آمدند»، نمی‌توانستند مستند تصمیم شورا قرار بگیرند.

شیوه‌نامه جدید تشکیل گروه‌های مجازی با بیش از ۱۰۰ عضو را هم به اخذ مجوز از کمیته نظارت بر نشریات مشروط کرده و برای عضویت در این گروه‌ها یا هر گروه غیرقانونی دیگر «منع موقت از تحصیل به مدت یک نیم سال» مجازات تعیین کرده است.

در ماده ۴۴ شیوه‌نامه جدید شرکت دانشجویان در تجمعات داخل یا بیرون دانشگاه که از نظر نهادهای نظارتی و امنیتی «ایجاد بلوا و آشوب» نامگذاری شده است، جرم‌انگاری شده است و رسیدگی به آن هم به کمیته انضباطی سپرده شده است. بر اساس این ماده چنانچه دانشجویی در بیرون از دانشگاه در یک تجمع شرکت کند، کمیته انضباطی موظف به رسیدگی به آنچه که «تخلف» او نامیده است، خواهد بود.

در یک بند دیگر از شیوه‌نامه جدید مجازات «اصرار و تکرار» در عدم رعایت پوشش از یک نیم سال تعلیق بدون احتساب سنوات به چهار نیم سال تعلیق با احتساب در سنوات افزایش یافته است. شیوه‌نامه جدید همچنین حق دسترسی دانشجو به پرونده انضباطی خود را محدود کرده است. مطابق شیوه‌نامه ۹۸، دانشجو حق داشت «اوراق پرونده را مطالعه و از آن‌ها رونوشت تهیه نماید». مطابق شیوه‌نامه جدید، دانشجو تنها حق دارد مستندات پرونده خود را رؤیت کند و رسید رؤیت را امضا کند، آن هم اگر دبیر کمیته بدوی انضباطی تشخیص بدهد که رؤیت مستندات توسط دانشجو منجر به افشای مرجع گزارش‌دهنده نمی‌شود.

زمان پاسخگویی دانشجویان هم که پیشتر پنج روز تعیین شده بود به ۲۴ ساعت کاهش یافته است. شوراهای صنفی دانشجویان شیوه‌نامه جدید را مصداق سرکوب فراگیر دانسته‌اند.

دانشجویان ده‌ها دانشگاه در سراسر ایران از آغاز سال تحصیلی جدید از حضور در کلاس‌های درس خودداری و دانشگاه را به محل اعتراض به قوانین ناعادلانه و سرکوب‌گرانه تبدیل کردند. این اعتراضات صبح یکشنبه نیز در چند دانشگاه ادامه داشت. در دانشگاه آزاد سنندج دانشجویان به صورت دست‌جمعی بیانیه‌ای را در محکومیت سرکوب خواندند.

در دانشکده ادبیات علامه طباطبایی هم دانشجویان از حضور در کلاس درس خودداری کردند و در حیاط دانشگاه شعار دادند: گارد چماق به‌دستان باید بره گورستان.

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

شوراهای صنفی دانشجویان از تجمع جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف در لابی دانشکده فیزیک و کامپیوتر این دانشگاه خبر داد. دانشجویان متحصن خواستار بازگشت به دانشگاه دانشجویان ممنوع ورود و آزادی دانشجویان زندانی شدند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرطوسی هم در دانشکده عمران اسامی دانشجویان زندانی را در دست گرفتند و بر روی زمین نشستند.

در دانشکده کامپیوتر دانشگاه بهشتی تهران هم دانشجویان تحصن کردند. یک تصویر نیز از دانشگاه الزهرا منتشر شد که نشان می‌داد دانشجویان در اعتراض به کیفیت غذا، ظرف‌های غذا را محوطه دانشگاه چیدند.

در دانشگاه فنی دخترانه کرج هم دانشجویان سرود بلاچاو را همخوانی کردند.

اعتراضات دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر ایران از نخستین روز بازگشایی دانشگاه‌ها برقرار بوده است و به نظر می‌رسد در آستانه ۱۶ آذر حضور نیروهای امنیتی در فضاهای دانشجویی پررنگ‌تر شده است. دانشجویان در تدارک برگزاری گسترده مراسم روز دانشجو در شانزدهم آذر هستند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • فرهاد - فرهادیان

    جو پلیسی کار دیروز و امروز نظام هماهنگ سرکوب جمهوری اسلامی نیست از همان روز اول خمینی دست به سرکوب زنان روزنامه نگاران و روشنفکران زد تا کشور را به این روز بیندازد اما ما در حال توسعه ی یک انقلاب هستیم تا این بساط را جمع کنیم و در مقابل این قوانین مانند روسری سوزان ایستاده و تا پای جان مبارزه خواهیم کرد . مگر حجاب اجباری قانون سرکوب نیست ؟ مگر یک نیروی نظامی (گشت ارشاد ) برایش تعیین نشده است ؟ ما ایستاده ایم و در تمام شهرها این قانون را به زباله دان انداخته ایم و تمام قوانین این حکومت برای انقلابیون هیچ ارزشی ندارد پس ما از حکومت نظامی ها هم نمی ترسیم اما این روند که جمهوری اسلامی بر مردم تحمیل می کند یک جنگ داخلی با معیارهای فاشیستی اش است لذا ما هشدار می دهیم که در مقابل هر اقدام میلیتاریستی در صورت تکرار کشتار مردم پاسخی مشابه خواهیم داد اگر دوشکا به خیابان بیاوری ما هم همین کار را خواهیم کرد ما 86 میلیون نفریم و شما 40 هزار نفر پس مراقب خودت باش .

  • فرهاد - فرهادیان

    یکی از خواص این انقلاب اینست که قوانین ارتجاعی حاکم را به چالش کشیده و مانع اجرای آن شده و خود دانشجو در مجمع عمومی تصمیم گرفته و آنرا اجرائی کند یکی از این موارد انحلال بسیج دانشجوئی ست دیگر انتخاب رئیس دانشگاه است که حتی در همین قانون ارتجاعی هم هست لذا تنها رادیکالیسم انقلابی شماست که باید مانع اجرای تصمیمات اجرائی حاکمیت باشد اعتصابات رانندگان و کارگران قطعا تاثیر بسیار زیادی در خارج کردن فشار از روی دانشجویان خواهد داشت بحث ها و گفتگوهای دانشجوئی را حول برنامه ها در حین اعتصابها و تحصن ها گسترش دهید تا رادیکالیسم جنبش تخلیه نشود بلکه باعث شور و انگیزه و تبدیل به روح و جسم تان شود حتی سطح گفتگوها را می توانید با مردم خیابانها هم به اشتراک بگذارید تا حامیان انقلاب وارد گفتگوهائی شوند که سبب عقب نشینی نیروهای سرکوب شود اینها کارهای مقدماتی ست که باید مهم تلقی شود