ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ناصر کمانگر و آرزو مولانایی، فعالان سیاسی و حقوق بشری، در ترکیه بازداشت شده‌اند؛ خطر انتقال اجباری به ایران

شورای هبستگی پناهجویان و پناهندگان در ترکیه: آنها را هنگام تلاش برای یافتن یک راه نجات همراه با بیش از صد نفر دیگر بازداشت و به کمپ دیپورت منتقل کرده‌اند.

بنا بر گزارش «شورای همبستگی پناهجویان و پناهندگان در ترکیه» پنج‌شنبه شب ۲۴ آذر ۱۴۰۱/ ۱۵ دسامبر، ناصر کمانگر و آرزو مولانایی، فعالان سیاسی و حقوق بشری به همراه دو کودک خردسالشان در حواشی شهر مارماریس، از سوی پلیس ترکیه بازداشت و به کمپ دیپورت منتقل شدند.

در این گزارش به جزئیات، چگونگی و علت بازداشت این خانواده چهار نفره اشاره‌ای نشده است.

شورای «هبستگی پناهجویان و پناهندگان در ترکیه» با بیان این‌که این زوج بعد از «سال‌ها دربدری و کوچ اجباری»، پنج سال است در «برزخ پناهجویی» در ترکیه بدون هیچ‌گونه رسیدگی به پرونده‌شان، گرفتار شده‌اند، نوشته است:

«آنها برای نجات خود و فرزندان خردسالشان از برزخ وصف‌ناپزیر طولانی مدت پروسه پناهندگی به ناچار ریسک فرار از مسیر خطرناک قاچاق را در پیش گرفتند، تا بلکه بعد از ۱۳ سال آوارگی و دربدری، مکانی امن و آرام برای خود و فرزندانشان پیدا کنند. متأسفانه آنها همراه با بیش از صد نفر دیگر در ابتدای راه توسط پلیس ترکیه بازداشت و به کمپ دیپورتی منتقل شدند».

این شورا تأکید گرده است که در صورت انتقال ناصر و آرزو به ایران آنها با خطر «عدم امنیت جانی، شکنجه و زندان» مواجه خواهند شد.

شورای هبستگی در پایان از تمام مجامع بین المللی و حقوق بشری، نهادها، انجمن‌ها، احزاب و گروهای سیاسی، خبرگزاری‌ها و... خواستار تلاش برای نجات ناصر کمانگر، آرزو مولانایی و فرزندان خردسالشان شده است.

برخی از پناهجویان در سال‌های گذشته صرفا به دلیل در اختیار نداشتنِ ادله مورد پذیرش مقامات کشور محل استقرار، به موطن خود دیپورت شده‌اند. دیپورت این شهروندان به کشوری که به دلیل وجود خطر از آنجا مهاجرت کرده‌اند، می‌تواند تهدیدی جدی برای حقوق بنیادین آنها باشد.

در سال‌های اخیر مقامات قضایی و امنیتی ترکیه بارها پناهجویان ایرانی با لغو درخواست پناهجویی‌شان به پلیس ایران تحویل داده‌اند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.